V rubrike Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy vám v skratke predstavíme pozitívne enviro správy, ktoré sa udiali v uplynulom mesiaci. Zistite, čo nové sa udialo doma aj v zahraničí a aké dobré projekty sa podarilo zrealizovať. Pretože dobrých správ nie je nikdy dosť!
Vláda schválila nový Akčný plán pre mokrade na roky 2022 – 2024
Vládny kabinet schválil správu o plnení Akčného plánu pre mokrade na roky 2019-2021 a návrh nového plánu na roky 2022-2024. Akčný plán pre mokrade má 4 strategické zámery: riešiť príčiny negatívneho javu úbytku a degradácie mokradí; zabezpečiť efektívnu ochranu a manažment sústavy ramsarských lokalít, ako aj múdre/udržateľné využívanie všetkých mokradí; resp. podporovať uplatňovanie a realizáciu opatrení. Od navrhnutých opatrení sa očakáva významné zlepšenie stavu mokraďových organizmov – rastlín, živočíchov, biotopov vyskytujúcich sa vo voľnej krajine, osobitne v rámci našich 14 ramsarských lokalitách, ktoré sú podľa zákona územiami medzinárodného významu a iných mokraďových chránených územiach.
NASA otestuje prvé elektrické lietadlo na svete
NASA zverejnila podrobnosti o svojom novom plne elektrickom lietadle, ktoré sa chystá vzlietnuť k oblohe túto jeseň. Lietadlo je navrhnuté tak, aby plne fungovalo na elektrické batérie, čím sa vymyká z tradície lietadiel poháňaných palivom. Ak všetko pôjde dobre, bude to prvý krok k dosiahnutiu čistejšej, lacnejšej a tichšej budúcnosti letectva.
Drony zbierajúce plastový odpad v oceánoch
Milióny ton plastov sa každý rok nahromadia v oceánoch a zabíjajú rastliny a zvieratá. To je dôvod, prečo spoločnosti po celom svete vyvíjajú nové zariadenia, ktoré pomôžu znížiť problém plastov v oceánoch. Holandská spoločnosť RanMarine nasadila niekoľko 157 centimetrov širokých vodných dronov s názvom WasteSharks, ktoré zachytávajú odpadky a privádzajú ich späť na pevninu. Podľa RanMarine Technology drony pojmú až 160 litrov odpadu.
Vyhynutú „obrovskú korytnačku“ našli nažive na Galapágoch
Tento druh korytnačky bol považovaný za vyhynutý už viac ako storočie, pričom jediný známy exemplár bol objavený v roku 1906. Ešte v roku 2019 bola objavená osamelá samica korytnačky na ostrove Fernandina na Galapágoch, čo naznačuje, že tento druh môže byť stále nažive. Teraz vedci dokázali, že títo dvaja jedinci sú v skutočnosti príbuzní, čím sa otvorili ďalšie tajomstvá o prežití druhu.
3 ropné spoločnosti sa sťahujú z aljašskej arktickej národnej prírodnej rezervácie
Ropné spoločnosti Regenerate Alaska, Hilcorp a Chevron zrušili svoje nájomné zmluvy v aljašskej Arctic National Wildlife Refuge. Vŕtanie v oblasti je už dlho kontroverznou záležitosťou, pretože oblasť divočiny s rozlohou 19,5 milióna akrov je domovom 45 druhov cicavcov vrátane ľadových medveďov, veľrýb grónskych a domorodých obyvateľov. Na území zostávajú ešte dva subjekty, ktoré si ponechávajú nájomné zmluvy – Štátny úrad pre priemyselný rozvoj a export na Aljaške a investor do nehnuteľností Anchorage (AIDEA). Odborníci však tvrdia, že je nepravdepodobné, že budú schopní samostatne uskutočňovať aktivity, takže prieskum fosílnych palív v oblasti je teraz nepravdepodobný.
Belgické mesto Leuven zakázalo vjazd áut do svojho centra
V roku 2020 bol Leuven v Belgicku vymenovaný za Európske hlavné mesto inovácií. 1 milión eur investovali rozumne a vynaloženými prostriedkami sa snažia stať sa uhlíkovo neutrálnym do roku 2050. Teraz je to jediné mesto v Belgicku, kde sú bicykle preferovaným spôsobom dopravy. Vďaka silnému plánu zelenej mobility vzrástla cyklistika o neuveriteľných 40 percent.
Nová batéria s výdržou 100 rokov?
Výskumníci z University of Dalhousie v kanadskom Halifaxe sa spojili so spoločnosťou Tesla. Spoločným cieľom je zvýšenie hustoty energie a odolnosti batérií. Najnovšie publikovaný dokument hovorí o chémii batérií, ktorá vo svojej zmesi používa nikel, čím sa do obrazu dostáva vysoká hustota energie, ktorá môže zabezpečiť vyšší dojazd pre elektrické vozidlá. V hypotetickej situácii, keď sa batéria neustále používa pri teplote 25 stupňov, by životnosť batérie mohla presiahnuť 100 rokov
Najväčšia vertikálna farma na svete sa stavia vo Veľkej Británii a má veľkosť 96 tenisových kurtov
Spojené kráľovstvo je silne závislé od dovážaných potravín – najmä pokiaľ ide o ovocie a zeleninu. Takmer polovica všetkého jedla zjedeného v krajine pochádza zo zámoria. Jedna spoločnosť však dúfa, že tento problém vyrieši vybudovaním najväčšej vertikálnej farmy na svete v Lincolnshire v Anglicku. Otvorenie je naplánované na jeseň tohto roku. S nižším dopadom na životné prostredie ako tradičné poľnohospodárstvo dúfajú, že toto inovatívne riešenie bude produkovať určité plodiny 365 dní v roku bez toho, aby museli byť dovážané a zvyšovala sa ich uhlíková stopa.
Cieľom Fínska je dosiahnuť do roku 2040 zápornú uhlíkovú neutralitu
Fínsko sa stane prvou európskou krajinou, ktorá dosiahne čistú nulu, ak splní ambiciózne klimatické ciele schválené vládou. Chce však ísť ešte o krok ďalej tým, že sa do roku 2040 stane uhlíkovo negatívnym. Krajina má stále problémy s odlesňovaním, ale v súčasnosti pracuje na pláne na zlepšenie emisií uhlíka v sektore využívania pôdy. Má tiež množstvo prírodných zdrojov, na ktoré sa môže spoľahnúť pri dosahovaní svojho cieľa.
Prečítajte si tiež:
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Máj 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Apríl 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Marec 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Február 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Január 2022
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.