Darčekmi môžete šíriť myšlienky udržateľnejšieho života. Naše tipy na ekodary pre „ekonezasvätených“

Darček na narodeniny, Vianoce alebo svadobný dar – každý sviatok môže byť skvelá príležitosť ako svojich blízkych nenápadne postrčiť k udržateľnejšiemu životu a k uvažovaniu nad konzumným správaním. A ani rozpočet nemusí byť problém – pre každú cenovú hladinu nájdete niečo zaujímavé a s našimi tipmi sa vyhnete vyhodeným peniazom bez efektu.

Začneme pri kvetoch – v bežných kvetinárstvach sú zvyčajne ponúkané kvety, ktoré k nám precestovali pol sveta. Vyberte radšej živé kvety alebo sezónnu kyticu z kvetov, ktorú vypestovali lokálni pestovatelia. Ak vo Vašej blízkosti nikto taký nie je, skúste to s kvetmi z vlastnej záhrady, z lúky či s aranžmánmi z vetvičiek a konárikov z lesa. Popri obdarovávaní nezabudnite spomenúť, prečo ste sa rozhodli práve pre takúto formu. Nie každý hneď vidí za kyticou divých kvetov ekológiu a etické nakupovanie.

Kniha je zvyčajne poslednou voľbou, keď nevieme, čo lepšie kúpiť. Naša skúsenosť však hovorí, že knihy s ekotematikou nie sú vhodným darčekom pre ľudí, čo sa doteraz nad konzumom nezamýšľali. Sú zvyčajne náročnejšie na čítanie a vyžadujú si záujem a vytrvalosť pri čítaní.  Váš dobre mienený zámer – upriamiť rodinu na dôležitosť boja s odpadom či klimatickou krízou sa pravdepodobne minie účinku. Krátka poznámka, osobný príklad a následný rozhovor spraví určite viac.

Kniha však môže byť dobrý darom pre deti (detských kníh s touto tematikou je na trhu stále viac) alebo pre niekoho, kto už čo-to o ekologickom živote vie a chce vedieť viac.

Čo teda darovať nezasväteným blízkym?

Základom je zistiť, čo má obdarovaný rád  a staviť na praktickosť – niet horšie ako super vtipný dar, na ktorom sa všetci zasmejú, ale v konečnom dôsledku skončí zabudnutý v skrini alebo vyhodený v koši.

Dary do 10€

Ak je kuchyňa pre oslávenca dôležitým priestorom, určite ho poteší kompostovateľná hubka s originálnym motívom. Je praktickejšia ako štandardné plastové alternatívy, dá sa prať na 60°C a po doslúžení skončí v komposte. Ak k nej pridáte ešte kúsok lufy, môžete si byť istí, že sa obdarovaný už ku plastovej klasike nevráti. 

Voskové obaly sú niečo, s čím sa bežne človek nestretne, ale na prvý pohľad upúta krásny vzor a nádherná vôňa včelieho vosku. To je prvý predpoklad k tomu, aby neostal darček zastrčený v poličke. A keďže väčšina ľudí nevie, na čo voskový obal slúži a ako sa dá použiť, je to skvelá príležitosť porozprávať sa o tom, ako sa jednorázové plastové obaly, mikroténové vrecká a strečové fólie ťažko recyklujú a ako sa vieme vyhnúť ich používaniu.

Univerzálny dar, ktorým nič nepokazíte je ekokozmetika. Pevné mydlá, tuhé šampóny a deodoranty slovenských značiek – Ponio, Musk, Tuli-Tuli či Mydlove nádherne voňajú aj vyzerajú. Na rozdiel od bežných „neeko“ výrobkov sú bez toxických zložiek, ľahko biologicky odbúrateľné a vo väčšine prípadov aj bez plastového obalu.

Dary do 25€

V našej ekobubline má nerezovú alebo sklenenú fľašu každý. Ale úplne inak je to medzi tými, čo udržateľnosť neriešia. Práve nerezová fľaša – termoska je u nás voľbou číslo 1 a vždy mala iba pozitívny ohlas. Dobrú termosku využije malý aj veľký, v lete aj v zime, v škole, pri ceste do práce aj na výletoch. Na výber máte viacero veľkostí a mnoho vzorov – určite nájdete tú pravú.

Každý gurmán ocení sklenené dózy  – v chladničke bude mať vždy prehľad o obsahu a umývajú sa ľahšie ako ktorákoľvek plastová. Vyzerajú celé roky ako nové bez toho, že by ich bolo cítiť aromatickými potravinami ani neostanú zafarbené od paradajkovej omáčky.

Dary do 50€

Nože sa vraj nemajú darovať, ale o holiacom strojčeku sa v povere nehovorí nič, tak prečo to nevyužiť? Kovové holiace strojčeky na klasické žiletky sú rovnako bezpečné ako ktorýkoľvek iný holiaci strojček s plastovými nadstavcami. A rovnako dobre oholia. Klasické žiletky sa môžu ľahko recyklovať a sú výrazne lacnejšie ako viacčepeľové, ktoré skončia v zmesovom odpade na skládke alebo v spaľovni, pretože ich recyklácia je komplikovaná.      

Špeciálnym darčekom sú „zážitkovky“. Dar nemusí byť vždy iba materiálny. Veď lístky do divadla, spoločné večere, vstupenky na koncerty alebo športové podujatia rovnako potešia a obdarovaný na ne do konca života nezabudne 😊.

A ak ste naozaj v koncoch a na nič rozumné ste neprišli, využite darčekové poukážky obchodov, ktoré šíria myšlienky zodpovedného životného štýlu – udržateľná móda, ekovychytávky, bezobalové obchody, slovenskí producenti vegan potravín, lokálni pestovatelia kvetov a pod. Fantázii sa medze nekladú, ale nezabudnite vyzdvihnúť ekologický aspekt Vášho výberu.

Nezabudnite, že každý sviatok môže byť skvelá príležitosť, ako svojich blízkych inšpirovať k zodpovednejšiemu životu. Prečo ju teda nevyužiť?

Hľadáte tip na konkrétny EKO darček? Prečítajte si článok:
Darčekmi môžete šíriť myšlienky udržateľnejšieho života. Naše tipy na ekodary pre „ekonezasvätených“