Ako sa dá ušetriť pri výstavbe domu a zároveň potešiť prírodu?

Chcete stavať rodinný dom? Aktuálnym úskalím môže byť dostupnosť stavebného materiálu a najmä celkový rast cien, o ktorom počúvame z každej strany. Radšej si celý projekt vopred naplánujte, inak je možné, že sa vám stavba domu nielen predraží, ale aj predĺži o niekoľko mesiacov. Pomôže vám to ušetriť hneď dvakrát – pri objednávaní stavebného materiálu, kedy predídete ďalšiemu zvyšovaniu cien, ale aj pri samotnom bývaní, čo sa šetrenia energií týka.

Spoločnosť Leier Baustoffe SK vyrába široký sortiment stavebných materiálov, medzi ktorými nájdete aj veľmi efektívny stavebný systém Durisol. Tvarovky sú 100% recyklovateľné a vhodné pre výstavbu nízkoenergetických aj pasívnych domov. Šetria tak nielen prírodu, ale aj vašu peňaženku. Ale poďme si to prebrať pekne poporiadku.

Ako výhodne nakúpiť stavebný materiál?

Jednoznačne objednať v predstihu, nielen kvôli cene, ale aj logistike výstavby a dodacím lehotám. Na obvodové steny domu z Durisolu sa využívajú tvárnice, ktoré sú v porovnaní s tradične používaným materiálom väčšie. Vďaka tomu ich stačí menej, čo sa odrazí aj v úspore pri nápočte stavebného materiálu.

Kde šetriť pri relizácii?

Durisol tvorí z 90% drevná štiepka, vďaka čomu sú tvarovky ľahké a na stavbe sa s nimi veľmi jednoducho manipuluje. Fungujú ako stavebnica, stačí ich na seba na sucho naukladať a po každom štvrtom rade aplikovať betónovú zálievku. Stavba má nízke nároky na použitie stavebných mechanizmov a zvládnete ju aj svojpomocne, stačí pár šikovných rúk. V prípade, ak ide o nízkopodlažný a projektantom vhodne naplánovaný dom, dá sa ušetriť dokonca aj na železnej výstuži. Úsporu si však zabezpečíte pri dodatočných stavebných prácach ako zatepľovanie či úprava fasády. Obvodové tvarovky sa predávajú už s vloženou tepelnou izoláciou, ktorou môže byť sivý polystyrén alebo minerálna vlna. Zatepľovanie tak jednoducho odpadá. Zaujímavosťou je použitie najnovšej tvarovky Durisol DSS 45/12 L, ktorú možno nechať aj ako priznané murivo bez ďalších vonkajších úprav.

zdroj foto: Leier Baustoffe SK

Ako znížiť prevádzkové náklady domu?

Stavebný systém Durisol v sebe spája výhody dreva, účinnosť tepelnej izolácie a pevnosť betónu. Vďaka betónovému jadru majú steny výborné tepelno – akumulačné vlastnosti, čo vám doma udrží príjemnú tepelnú pohodu. Drevocementová zložka tvárnice zas zamedzí sálaniu chladu zo stien. Takéto tepelnoizolačné vlastnosti obvodových tvaroviek zabezpečia minimálne náklady na vykurovanie v zime a klimatizáciu v lete. Nehovoriac o ďalších výhodách Durisolu ako je pevnosť, odolnosť stavby či zdravé bývanie.

Ale vráťme sa späť k energiám, pretože tie súvisia s vykurovaním a tiež úspornosťou komínového systému. Správny komín vám dokáže ušetriť až 50% nákladov. Technológia sa neustále posúva, preto aj pôvodné jednovrstvové komíny, ktoré ešte často nájdete na starých domoch, nahrádzajú tie viacvrstvové. Na rozdiel od starších typov, nepraskajú a sú oveľa bezpečnejšie. Komíny Leier majú vo vnútri keramickú vložku dilatačne aj tepelne oddelenú od komínového plášťa. Takáto keramická vložka je vhodná pre všetky druhy palív s teplotou spalín prevyšujúcou 40 °C, môžete si tak vybrať vykurovacie palivo, ktoré vám vyhovuje (fosílne i obnoviteľné zdroje energie). Dokonca, ak potrebujete vyriešiť odvod spalín z viacerých spotrebičov spaľujúcich rôzne druhy paliva existujú aj viacprieduchové komíny Leier. Svoj dom tak môžete vykurovať plynom a súčasne napríklad aj biomasou. Komín jednoducho pripojíte na turbo kotol, kondenzačné či plynové kotly, krbovú vložku aj piecku.

zdroj foto: Leier Baustoffe SK

Správne navrhnutý a dôsledne postavený komín vplýva na optimálnu teplotu odvádzaných spalín, potláča vytváranie dechtu a pozitívne ovplyvňuje aj proces spaľovania. Vďaka nenasiakavosti vložky a tesnosti celého systému takisto bráni prieniku studeného vlhkého vzduchu do obytných priestorov. Navyše, zamedzuje „vysávaniu“ teplého vzduchu z interiéru. To všetko výrazne pomáha šetriť energie. Tie najdômyselnejšie komíny sú dokonca konštruované tak, že neumožňujú iba odvádzať viaceré druhy spalín. Zároveň dokážu odvetrávať kúpeľne a WC, privádzať vzduch ku kotlu alebo prívody napríklad k solárnemu výmenníku, satelitnému prijímaču a pod. Dobre zvolený typ komínového systému tak môže ušetriť nielen náklady na vykurovanie, ale aj na výstavbu a takisto na inštaláciu pomocných prvkov. Vhodnosť konkrétneho komína pre vašu stavbu by mal určiť odborník, nechajte si preto poradiť od produktového manažéra, aby ste využili jeho úplný potenciál. Leier naň ručí až 33 ročnou zárukou, takže svoj výber určite neoľutujete.

Veríme, že sme vám dali aspoň pár tipov ako znížiť náklady na výstavbu či na ďalšie fungovanie vo vysnívanom domove. Ak vás oslovil stavebný systém Durisol či moderné komínové systémy Leier, neváhajte a nechajte si pripraviť nápočet stavebného materiálu, stačí poslať projekt na leier@leier.sk.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok vašim známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook EkoReštart
Instagram @ekorestart.sk
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.