Komáre sú najznámejšie pre ich nepríjemné uštipnutia a schopnosť šíriť choroby. Za týmito škodcami sa však skrýva oveľa viac.
Komáre sajú krv a sú na obtiaž už najmenej 46 miliónov rokov. Pochopenie toho, kde sa rozmnožujú, prečo nás štípu a čo ich priťahuje, vám pomôže chrániť sa pred týmito tvormi. Prečítajte si fakty o komároch a nájdite jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa im (ak sa to vôbec dá).
1. Štípu iba samice
Existuje okolo 3 500 druhov komárov, ktoré možno nájsť prakticky v každej časti sveta. Ale nie všetky komáre vás vnímajú ako chutné občerstvenie. Zatiaľ čo samce aj samice komárov sa živia nektárom a rastlinnou šťavou, štípu nás len samičky komárov, pretože na produkciu vajíčok potrebujú bielkoviny z našej krvi. Uštipnutie komárom však spôsobuje viac úmrtí ako napadnutie akýmkoľvek iným zvieraťom na planéte. Komáre šíria mnohé choroby a keďže jeden môže nakaziť aj viac ako 100 ľudí. Pre väčšinu týchto ochorení neexistuje žiadna vakcína ani špecifická liečba.
2. Rýchlo sa množia
Komár Aedes aegypti (komár egyptský) kladie naraz približne 100 vajíčok. A tie neskutočne rýchlo dospievajú. Celý životný cyklus komára Aedes – od vajíčka po dospelého jedinca – trvá len 7 – 10 dní. Niektoré dospelé komáre však môžu žiť až 6 mesiacov. Teda, za predpokladu, že im nezatlieskate. Vajíčka niektorých komárov môžu dokonca zostať “spiace” aj niekoľko rokov a vyliahnu sa až, keď sú pokryté vodou.
3. Majú veľký apetít
Objem krvi, ktorú si komár z vás drzo vysaje závisí od druhu a veľkosti komára. Niektoré samice však môžu vysať až celú svoju telesnú hmotnosť (cca dva miligramy).
To je podobné, ako keby 150-kilový človek skonzumoval 150 kíl jedla na večeru! Čo chvíľku aj trvá. Komár potrebuje niekoľko minút, aby sa nasýtil krvou. Ako to vlastne urobí, keďže naša krv sa zráža? Jeho, teda jej sliny pôsobia ako antikoagulant (liečivo, ktoré znižuje zrážanlivosť krvi) a umožňujú hladký tok krvi. Sú to tiež sliny, ktoré za sebou zanecháva a spôsobujú vám nepríjemné svrbenie. Navyše obsahujú aj lokálne “anestetikum”, takže kŕmenie necítime. Cítime až to, keď “komárica” vyťahuje sosák a jej brucho je už plné našej krvi.
4. Majú svojich obľúbencov
Ak vás komáre neustále štípu, zatiaľ čo iných ľudí okolo vás nie, je to spôsobené tým, že sú priťahované k niektorým ľuďom viac ako k iným. Komáre priťahuje kombinácia telesného tepla, zápachu, oxidu uhličitého, ktorý ľudia a zvieratá vydávajú pri dýchaní, a kyseliny mliečnej, prvku, nachádzajúceho sa v pote. Títo škodcovia používajú receptory a zrak tak, aby šikovne našli svoje obete a ďalšie jedlo – nás, vidia až do vzdialenosti 50 metrov. Komár cíti oxid uhličitý, ktorý vydychujete, do vzdialenosti asi 20 metrov. Dokážu až tak dobre vnímať oxid uhličitý, že sa s väčšou pravdepodobnosťou zamerajú na tehotné ženy, pretože ho uvoľňujú viac. Ženy v očakávaní majú tiež viac krvi a vyššiu telesnú teplotu, čo k nim ešte viac priťahuje komáre. Keďže ich priťahuje vôňa draslíka a kyseliny mliečnej, konzumácia potravín, ako sú banány alebo používanie alfa-hydroxy pleťových vôd, vás urobí ešte zaujímavejšími. Sú tiež priťahovaní ku konkrétnym krvným skupinám. Ľudia s typom 0 majú o 83 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú uštipnutí.
5. Sú aktívnejšie počas splnu
Spln je obviňovaný z mnohých zvláštnych udalostí, skutočných aj vymyslených. Môže však naozaj zvýšiť aktivitu komárov, až o 500 percent! Je to preto, lebo komáre používajú vizuálne signály na nájdenie ďalšieho jedla, čo je pre nich jednoduchšie, keď je mesiac v splne. Komáre sú jedným z najpomalšie lietajúcich druhov hmyzu. Môžu síce lietať len rýchlosťou približne 1,5 – 2,5 km za hodinu, ale aj tak im väčšinou neujdete. Porovnajte si túto rýchlosť so včelou, ktorá dosahuje rýchlosť aj cez 24 km za hodinu.
Pre zaujímavosť: Krídla komára sa pohybujú v priemer 300 až 600-krát za sekundu. Samce nachádzajú samice tak, že počúvajú zvuk tlkotu ich krídel. Presne ten, ktorý počujeme aj my ako známe nepríjemné bzučanie. Samce dokážu určiť svoj správny druh podľa sklonu krídel samice. Keď sa samec a samica komára stretnú a rozhodnú sa spáriť, trepot ich krídel sa synchronizuje na rovnakú rýchlosť. Zvuk ich mávajúcich krídel tiež vytvára melódiu. Mávanie krídlami dostatočne rýchlo na to, aby vytvorilo tieto vysoké zvuky, je veľmi neefektívny spôsob lietania, čo znamená, že komáre obetujú schopnosť lietať lepšie, len preto, aby si našli vhodného partnera. Aké romantické! 😀
6. Množia sa aj v malom množstve vody
Komáre kladú vajíčka do stojatej vody alebo mokrej zeme a stačí im na na to len malé množstvo vody. V skutočnosti sa niektoré druhy komárov môžu rozmnožiť v menej ako čajovej lyžičke vody. To je množstvo, ktoré sa ľahko nazbiera v starých pneumatikách, detských bazénoch, vtáčích kúpeľoch, dierach v stromoch, tanieroch pod rastlinami a dokonca aj uzávere fľaše. Aby ste ochránili seba a svoju rodinu pred komármi, je dôležité pravidelne odstraňovať miesta so stojatou vodou v blízkosti vášho domova.
7. Záleží im na farbe
Potom, čo si samice komárov doprajú krvnú nádielku, sú priťahované na tmavé miesta, aby sa skryli a strávili jedlo. Takže majú tendenciu spočívať na ľuďoch, ktorí nosia tmavšie farby. Dobrou správou však je, že tieto komáre už jedli, takže by vás nemali uštipnúť. Nemali, ale…
Naopak, hladné komáre, ktoré stále hľadajú jedlo, však používajú vizuálne signály, aby našli niekoho, na kom si pochutia. To je dôvod, prečo môžu byť náchylnejší na uhryznutie ľudia v kontrastných farbách, ktoré sú ľahšie viditeľné.
Pre vedu všetko: V záujme vedy arktickí výskumníci odhalili svoj hrudník, ruky a nohy a nahlásili až 9 000 uštipnutí komármi na osobu za jednu minútu. Takýmto tempom by človek stratil polovicu svojich zásob krvi približne za 2 hodiny! To je celkom desivé. Preto si prečítajte aj náš článok o tom, ako sa pred komármi môžete chrániť.
Na záver si spomenieme aspoň jeden trik: Skúste jesť veľa cesnaku. Môže zmeniť zápach vášho potu a odradiť komáre (ale aj vášho partnera). Ak toto psychicky zvládnete vy a vaši blízki, tak aj potieranie pokožky octom alebo krájanou cibuľou môže tiež odradiť týchto malých votrelcov. Alebo ak chcete votrelkyne.