Ako zariadiť modernú eko spálňu? Držte sa 5 pravidiel

O ekologickom spôsobe života počujete zo všetkých strán a radi by ste si s ohľadom na životné prostredie zariadili spálňu? Inšpirujte sa naším článkom, v ktorom vám poradíme, ako vytvoriť krásny, praktický a ekologický interiér.

Spálňa nemusí byť len miestom, kde sa večer uložíte na spánok, ráno usteliete posteľ, ale inak v nej celý deň nie ste. Spálňa môže byť aj priestorom, v ktorom si počas dňa oddýchnete a načerpáte novú silu. Každý krok smerom k udržateľnosti a ochrane životného prostredia sa počíta a má pozitívny dopad. Inšpirujte sa 5 pravidlami a zariaďte si perfektnú spálňu.

Stavte na ekologické materiály

Základom eko spálne je výber nábytku z recyklovaného materiálu bez škodlivých chemikálií. Hľadajte nábytok z materiálov, ktoré majú napríklad certifikát FSC (Forest Stewardship Council). Ten dokazuje, že drevo, ktoré výrobcovia použili pri výrobe nábytku, pochádza z lesov spĺňajúcich štandardy udržateľnosti. Medzi ne patrí okrem iného ochrana biodiverzity, minimálne dopady na životné prostredie a ochrana práv miestnych obyvateľov. V podobnom duchu vyberajte aj podlahu.

Skvelou voľbou sú recyklované textílie a dekorácie

Do každej spálne patria kvalitné obliečky, niekto má rád aj praktické prikrývky cez posteľ alebo napríklad zatemňovacie závesy. Pri zháňaní týchto textílií sa snažte vybrať také, ktoré sú vyrobené z organických materiálov a neobsahujú chemikálie. Kúpou recyklovaných textílií znížite negatívny ekologický odtlačok.

Dajte šancu zeleni a zlepšite kvalitu vzduchu

Izbové rastliny sú samostatnou kapitolou a vo vašej spálni by rozhodne nemali chýbať. Prečo?

  • Plnia estetickú funkciu a zútulnia každú miestnosť. Na človeka majú rastliny pozitívny psychologický vplyv. V prítomnosti rastlín je nám jednoducho príjemnejšie.
  • Odoberajú oxid uhličitý a uvoľňujú kyslík. V izbe sa vám bude lepšie dýchať.
  • Niektoré rastliny dokážu absorbovať škodliviny z ovzdušia, ako je formaldehyd a ďalšie látky, ktoré sa uvoľňujú z interiérového nábytku.
  • Rastliny pomáhajú udržiavať vlhký vzduch, ktorý má pozitívny vplyv na sliznicu.
  • Znižujú prašnosť. Rastliny zvládnu zachytávať prachové častice z ovzdušia a zlepšiť tak kvalitu vzduchu. Túto schopnosť ocenia hlavne alergici.

Osvojte si zásady minimalizmu

Pri zariaďovaní spálne a ďalších miestností nezabúdajte na minimalizmus. Čím menej vecí budete v izbe mať, tým skôr udržíte miestnosť upratanú. Neveríte? Zbytočnosti na policiach sa rýchlo zaprášia a utieranie prachu vám zaberie veľa času. Jednoduchý dizajn a redukcia nepotrebných predmetov pomôžu znížiť spotrebu materiálov. Podobne môžete pristupovať aj k šatni. Vytrieďte oblečenie, ktoré nenosíte. Na zvyšok vám potom bohato postačia vešiaky na šaty, kde budete mať všetky obľúbené kúsky ihneď po ruke.

Premýšľajte nad šikovným riešením domácnosti

V dnešnej dobe sa veľa rieši aj zníženie spotreby energií. Ako teda v tomto ohľade premýšľať prakticky pri zariaďovaní spálne? Skúste v nej používať úsporné LED osvetlenie. To má nielen dlhšiu životnosť, ale taktiež spotrebuje menej elektriny. Neprekonateľnou vychytávkou je potom smart domácnosť, vďaka ktorej môžete regulovať vykurovanie aj osvetlenie. V spálni udržíte stálu teplotu a len tak sa vám nestane, že sa tam bude zbytočne svietiť, aj keď vy už ste preč.

Zdroj obrázku: New Africa / Stock.adobe.com