Určite by sa vám páčilo, keby vaše oblečenie mohlo zostať rovnako žiarivé, ako v deň, keď ste si ho kúpili. Na to však potrebujete vedieť bojovať proti škvrnám, ktoré na neho číhajú. My vám s tým pomôžeme a poradíme vám, ako udržať vaše obľúbené oblečenie čo najdlhšie ako nové a ako ekologicky zatočiť s najčastejšími škvrnami.
Pred samotným čistením sa naučte tieto tri základné kroky pri odstraňovaní škvŕn:
- Konajte okamžite: Ošetrite odevy vhodným odstraňovačom škvŕn čo najskôr, aby ste zabránili tomu, že sa čerstvá škvrna stane trvalou.
- Otestujte odstraňovač škvŕn: Dávajte si pozor ešte pred samotným ošetrením. Vyskúšajte prípravok na menšom, nenápadnom mieste, aby ste sa uistili, že nespôsobí väčšie škody ako samotná škvrna, napríklad trvalé odstránenie farby oblečenia.
- Pred sušením ešte raz skontrolujte: Pred premiestnením vyčisteného oblečenie do sušičky alebo na šnúru, skontrolujte, či je škvrna naozaj preč. Ak nie, ošetrite ju a znova vyperte, pretože teplo zo sušičky (alebo žehličky) môže škvrnu natrvalo zafixovať.
Teraz, keď ste už pripravení, tu je návod, ako odstrániť 12 najbežnejších škvŕn na bielizni:
1. Káva
Okamžite po incidente utrite škvrnu papierovou utierkou, potom namočte zafarbené veci na 15 minút do 1 litra vlažnej vody, pridajte ½ lyžičky tekutého saponátu na riad a 1 polievkovú lyžicu bieleho octu. Perte ako obvykle s ekologickým tekutým pracím prostriedkom.
2. Krv
Namočte škvrnu do studenej vody (horúca voda ju zafixuje!), preperte ekologickým saponátom na riad, opláchnite, a ak to nepomohlo pridajte ešte trošku peroxidu vodíka. 3% peroxid vodíka sa považuje za ekologický čistiaci prostriedok. Rozkladá sa na vodu a kyslík a nezanecháva žiadne škodlivé zložky. Je plne biologicky odbúrateľný, šetrný voči vláknam a účinný aj pri nízkej teplote. Pozor, môže z oblečenia vytiahnuť farby. Po ošetrení škvrny už len vyperte podľa odporúčaní pomocou vášho pracieho prostriedku.
3. Tráva
Zmiešajte 1 diel bieleho octu s 2 dielmi vody, a potom ho votrite do škvrny od trávy. Pomôžte si starou zubnou kefkou a roztok zľahka vtierajte, potom opláchnite. Nakoniec vhoďte veci do prania s tekutým pracím prostriedkom. Na efektívne odstránenie škvŕn od trávy použite cyklus so studenou vodou. Pomôcť môže aj peroxid vodíka, ale pozor, ten má aj bieliaci efekt.
4. Mastné škvrny
Pokryte škvrnu bezfarebným tekutým prostriedkom na riad (ak má váš saponát nejakú farbu, najskôr ho rozrieďte vo vode); opláchnite škvrnu v studenej vode a použite prsty alebo zubnú kefku na vtieranie saponátu do škvrny; nalejte na postihnuté miesto biely ocot a znova opláchnite. Pomôcť môže aj kukuričný škrob, ktorý absorbuje olej a mastnotu a uľahčuje ich odstránenie. Naneste malé množstvo na škvrnu, jemne rozotrite, nechajte pôsobiť a operte ako obvykle. Škrob je šetrný ku tkaninám a bezpečný pre väčšinu materiálov. Je to prirodzené, netoxické riešenie na odstránenie mastnej škvrny.
Takto isto vám pomôže aj ryžová múka, jedlá sóda, klasická krieda alebo rastlinný glycerín získaný z rastlinných olejov, ktorý tiež pomáha uvoľňovať mastné škvrny. Vyskúšať môžete tiež borax, ktorý odstraňuje aj pachy. Borax je prirodzene sa vyskytujúci minerál, je všestranným čistiacim prostriedkom a posilňovačom bielizne. Zvyšuje čistiacu silu pracích prostriedkov a pomáha odstraňovať škvrny. Zmiešajte borax s vodou, aby ste vytvorili pastu, naneste na škvrnu a vyperte ako obvykle. Borax tiež zmäkčuje vodu, vďaka čomu sú čistiace prostriedky účinnejšie.
5. Fixka
Namočte vatový tampón do liehu a potom ho naneste na škvrnu, pričom na opačnej strane látky budete silno pridržiavať papierovú utierku, aby ste zabránili rozširovaniu, rozpíjaniu škvrny. Ponorte vatu do studenej vody a aplikujte na danú oblasť predtým, ako dáte veci do prania. Izopropylalkohol (IPA) je známy svojimi čistiacimi vlastnosťami, je biologicky odbúrateľný, rýchlo sa odparuje a nezanecháva žiadne zvyšky.
6. Kečup (paradajková omáčka)
Pomocou noža alebo vidličky zľahka odstráňte prebytočný kečup alebo omáčku, aby ste sa vyhli vtieraniu do látky. Potom pustite studenú vodu na zadnú časť škvrny od paradajkovej omáčky, aby ste ju pomohli vytlačiť smerom von; votrite vybraný tekutý prací prostriedok do postihnutej oblasti zubnou kefkou a potom naneste peroxid na škvrnu pomocou špongie. Perte ako zvyčajne, podľa štítku.
7. Pot
Skombinujte 4 polievkové lyžice jedlej sódy s ¼ šálky vody a naneste na škvrnu od potu. V prípade škvŕn v podpazuší vyčistite škvrnu zubnou kefkou, a potom nechajte uschnúť, než dáte veci do prania.
8. Víno
Osušte škvrnu od vína uterákom; potom zmiešajte rovnaké diely peroxidu vodíka a saponátu a naneste na škvrnu. Nechajte 2 minúty odležať a potom znova osušte. Prípadne zakryte škvrnu vrstvou soli, a potom na ňu nalejte klubovú sódu. Nechajte hodinu postáť, oprášte soľ a osušte. Potom vyperte na studenom cykle s bežným tekutým pracím prostriedkom. Soľ je ľahko dostupná a šetrná k životnému prostrediu. Je to prírodný, netoxický odstraňovač škvŕn. Nepoužívajte ju na materiály, ako je kožušina, semiš alebo koža, pretože soľ ich môže zafarbiť alebo spôsobiť stratu ich farby.
9. Pastelky
Zoškrabte prebytočnú pastelku. Naneste saponát na znečistenú oblasť a jemne votrite prstami alebo zubnou kefkou. Perte na programe silné znečistenie v teplej vode (alebo podľa pokynov na štítku) a použite, ako vždy, ekologický tekutý prací prostriedok.
10. Šťavy a ovocie
Zmiešajte 3 polievkové lyžice jedlej sódy s 1 polievkovou lyžicou vody a naneste pastu na škvrnu. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom opláchnite teplou vodou. Votrite niekoľko kvapiek tekutého pracieho prostriedku priamo na znečistené miesta a nechajte päť minút pôsobiť; opláchnite teplou vodou a vhoďte veci do prania.
11. Čokoláda
Zoškrabte prebytočnú čokoládu z látky a potom opláchnite poškodenú oblasť v studenej vode. Votrite niekoľko kvapiek tekutého pracieho prostriedku priamo na škvrnu od čokolády; pred praním namočte na 30 minút do studenej vody a perte podľa štítku.
12. Atrament
Škvrny od atramentu dokáže efektívne odstrániť mlieko. Vďaka čomu to funguje? Proteíny v mlieku sa dokážu rozložiť a doslova “zdvihnúť” atrament z tkanín. Namočte znečistené miesto do mlieka a potom operte ako obvykle.
Prvá pomoc pri odstraňovaní škvŕn je len časťou procesu a je dôležité, aby ste prali na správnom cykle, preto vždy skontrolujte štítok na svojom oblečení, kde nájdete konkrétne pokyny. Škvrny môžu byť kombináciou nečistôt a nie každý prací prostriedok sa zameriava na každú z nich. Použitie správneho prostriedku je preto nevyhnutnou súčasťou odstraňovania nečistôt. V zásade sa v studenej vode odstraňujú škvrny od krvi, kávy, trávy, fixky, potu, kečupu a omáčok, červeného vína a čokolády. V teplej, naopak, škvrny od pasteliek, ovocia a tukov. Svoj prípravok na škvrny vždy najprv otestujte na maličkom kúsku látky, aby ste skontrolovali stálosť farieb a až potom rozotrite na celú nečistotu a vyperte.
Držíme vám palce a pamätajte: Oblečenie, ktoré vyhodíte, skončí na skládke, kde sa bude rozkladať dlhé roky. Preto, ak sa vám niečo znečistí a nepodarí sa vám to vyprať, stále to môžete použiť nejako inak, minimálne na tvorenie, ako handru na umývanie alebo podstielku pre zvieratko.
Ak váhate nad tým, koľko pracieho prostriedku použiť pri praní prečítajte si náš článok:
Koľko pracieho prostriedku potrebujete na jedno pranie a prečo jeho plytvanie spôsobuje špinavé oblečenie?