Ako sa vyhnúť impulzívnym nákupom počas Black Friday? Poradili nám z organizácie Fashion Revolution

Už o pár dní sa po celom svete, ale aj u nás na Slovensku, bude konať Black Friday a následný Cyber Monday (26. a 29.11.2021). Celosvetová organizácia Fashion Revolution vyzýva k zmene zákazníckych návykov s cieľom zmeniť pohľad na Black Friday ako „sviatok nakupovania“ a zamyslieť sa nad nadmernou produkciou oblečenia, ktorú tento deň spôsobuje.

Fashion Revolution upozorňuje, že keď nakúpime produkty v zdanlivo dobrej ponuke, pošleme tak značkám správu, že je v poriadku, ak bezmyšlienkovito vyrábajú svoje produkty na úkor ľudí a planéty. Že je v poriadku zbavovať sa vlastných skladových zásob cez lákavé výpredaje, podporovať masové nakupovanie a plytvať prírodnými zdrojmi. „Ak sa všetci zdržíme nakupovania zlacneného oblečenia, obuvi a doplnkov, môžeme namiesto toho vyslať výrobcom správu, že skutočné náklady za nadprodukciu sú príliš vysoké.“

Predpokladá sa, že do roku 2030 stúpne nárast výroby oblečenia o 81%, čo znamená ďalšie zvýšenie dopytu po poľnohospodárskej pôde a prírodných materiálov. Ročne sa vyrúbe 150 miliónov stromov na výrobu celulózového vlákna, akým je napríklad aj viskóza. Ďalším problémom módneho priemyslu je aj odmeňovanie zamestnancov textilných fabrík, či transparentnosť vo výrobnom procese. Fashion Revolution je najväčšia svetová aktivistická organizácia v oblasti módy, ktorá pôsobí vo viac ako 90 krajinách sveta. „Nebojujeme PROTI niekomu, bojujeme ZA transparentnosť v módnom priemysle. Chceme, aby značky ukázali ich dielne, otvorili dvere a nechali verejnosť nazrieť do ich výrobných procesov, pracovných podmienok zamestnancov, aké materiály používajú, ako sa k nim dostali a aké má ich spracovanie dopad na ľudí a na životné prostredie,“ prezradila nám Martina Kuipers v našom rozhovore.

Ako povedať nie a vyhnúť sa výpredajom?

  • Každé, čo i len trochu viac poškodené oblečenie sa dá opraviť a znovu používať.
  • Dôležitá je správna starostlivosť o oblečenie (nemiešať biele s čiernym a červeným v práčke, nastaviť správnu teplotu prania, používať šetrný prací prášok…).
  • Vyskúšajte alternatívne spôsoby, ako získať nové veci. Výmena v rámci rodiny, kamarátov, dedenie oblečenia po starších súrodencov, či swapy sú tiež perfektným spôsobom, ako nenakupovať nové kúsky a netvoriť odpad.
  • Ak už potrebujeme čokoľvek nové, skúsme second-handy, alebo si spravme najskôr prieskum ponuky a namiesto impulzívneho nákupu si pozrime lokálne značky, ktoré nám vyrobia nový kúsok aj na mieru a budeme mať z neho oveľa lepší pocit.
  • Uprednostňujme kvalitu pred kvantitou a nepodliehame nákupom len preto, lebo je to v tejto chvíli „moderné“.
  • Oslovme veľké značky a spýtajme sa ich, ako chránia ľudí, ktorí vyrábajú ich oblečenie, a či preberajú zodpovednosť za odpad, ktorý vytvárajú.

Nikto z nás nechce mať na sebe oblečenie alebo doma používať produkty, ktoré ničia prírodu. Dôležité je uvedomiť si, že na výrobu každého produktu, každého kúska oblečenia, či každého kúska jedla sú potrebné prírodné zdroje. Vážme si ich a rozvážne rozhodujme o tom, ako investujeme naše peniaze a ktorých výrobcov podporíme našim nákupom. Nezabúdajme, že „zakaždým, keď si niečo kúpime, odovzdávame svoj hlas. Dávame tak najavo, že podporujeme vybranú firmu, jej hodnoty, etiku a normy. Hovoríme im, aby robili to, čo robia. Vyjadrujeme náš súhlas s nimi a podporujeme ich ďalší rast.“ Týmito slovami začala svoj inšpiratívny blog príspevok aj naša čitateľka, ktorý si môžete prečítať tu.

Súvisiace články


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.