Tipov, ako znížiť odpad v našom bežnom živote, je neúrekom. Málokto však myslí na to, že rovnaký prístup by sme mali aplikovať aj v práci, kde častokrát trávime aj väčšinu dňa. Ako teda na to?
V prvej časti článku sme si ukázali 8 tipov ako sa aj v práci správať ekologicky. A keďže tipov ako byť ekologickí, nikdy nie je dosť, prinášame vám ďalšiu inšpiráciu.
1. Začnime od seba a inšpirujme svojich kolegov
Nie každý si trúfa presviedčať všetkých svojich kolegov o potrebe zero-waste a recyklácie. Začnime preto od seba, oni sa potom pridajú. Pokiaľ robíte na pracovisku bez zavedeného systému triedenia odpadu, neváhajte odkladať už nepoužiteľné plasty a papier u seba v kancelárii, pokiaľ na to máte priestor. Pokiaľ je vás v jednej kancelárii viac, ponúknite túto možnosť aj ostatným kolegom, aj keď sa ich názor na recykláciu nemusí zhodovať s vaším. Opätovne používajte papier (má predsa 2 strany), euroobaly nahraďte papierovými, využívajte viac skener ako tlačiareň (kópiu urobenú skenerom si môžete kedykoľvek v prípade potreby vytlačiť), eliminujte jednorazové pomôcky ako spinky, polystyrénové obaly na jedlo, plastové kelímky v automate na kávu (existujú také, čo ponúkajú možnosť vloženia vlastného hrnčeka).
2. Zdieľané priestory
Preberte s kolegami možnosť zakúpenia biologicky odbúrateľných prostriedkov na čistenie kuchynky a WC, aj keď na to máte personál. Skúste sa dohodnúť na zakúpení väčších balení kávy a čaju, ktoré by vám v špecializovaných predajniach boli ochotní predať bezobalovo. Ak sa náklady rozrátajú na všetkých, finančná stránka možno niektorých kolegov presvedčí. Jednorazové utierky v kuchynke nahraďte látkovými, a ich spotrebu sa snažte minimalizovať aj na WC. Pouvažujte nad zavedením elektrického sušiča na ruky, alebo nad výmenou papierových utierok za látkové uteráky (ideálne je, ak existuje personál na ich pravidelnú výmenu a pranie).
Prečítajte si tiež: Muž zo Švajčiarska daruje jednu miliardu dolárov na záchranu Zeme
3. Kancelárske potreby
Vedeli ste, že môžete nahradiť kancelárske potreby ekologickejšími alternatívami? Skúste miesto klasickej lepiacej pásky papierovú, ktorú navyše môžete použiť viackrát; nahradiť obálky recyklovanými alebo ak je to možné, použiť ich opakovane; vyhnúť sa lepivým papierikom a podobným drobnostiam. Existuje aj recyklovaný baliaci papier, lepidlá s prírodným zložením a úplnou vychytávkou je nahradenie bublinkovej fólie v obálke zvyškami zo skartovačky. Pokiaľ objednávate kancelárske potreby hromadne, skúste sa na tieto možnosti informovať – väčšinou sú dostupné v bežných papiernictvách a cenovo sa nelíšia od klasických výrobkov. To by mohlo vášho zamestnávateľa presvedčiť k ich nákupu.
4. Malými krokmi k veľkým zmenám
Niekedy sú to práve malé kroky, ktoré môžu viesť k veľkým zmenám vo vašej firme. Začať môžete opäť od seba: odmietajte jednorazové perá na pracovných akciách či povinné každoročné kalendáre a minidiáre (ak teda nechcete vlastniť viac kusov); na prípadný teambuilding si môžete priniesť vlastnú slamku a ukázať, že to ide aj inak; zachráňte nechcené rastliny pred vyhodením a oživte si nimi parapet v kancelárii.
Moja skúsenosť mi zatiaľ hovorí, že mnoho ľudí by rado prispelo k ekologickejšej vizitke ich pracoviska, ale nevedia ako. Verím, že aj tieto malé nápady pre nich môžu byť prospešné a naviesť ich na zvýšenú ochranu životného prostredia okolo nás.
Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.