8 tipov ako sa aj v práci správať ekologicky

Práca je miesto, v ktorom trávime väčšinu nášho času. Ak chceme našu planétu chrániť pred zbytočným odpadom, skúsme myslieť ekologicky aj v kancelárii. Poďme sa preto spolu pozrieť na tipy, ktorými môžeme eliminovať náš odpad počas pracovného dňa.

Tlačme iba to, čo je naozaj potrebné

Predtým, než sa rozhodneme vytlačiť akýkoľvek dokument, skúsme sa zamyslieť nad tým, či nám nepostačí iba v elektronickej podobe. Kancelária je miestom, kde papierový odpad tvorí najväčšie percento z celého odpadu. Perfektným spôsobom, ako eliminovať počet vytlačených strán, je požívanie obojstrannej tlače.

Aj v práci separujme

Ak sme už minimalizovať svoju potrebu tlače všetkých dokumentov, skúsme svoj odpad separovať aspoň na základné kategórie a to papier, plast a komunálny odpad. A čo s vybitými batériami z kalkulačiek? Zbierajme ich na jednom mieste a z času na čas ich zanesme do predajní elektra alebo drogérie, kde sa o nich ekologicky postarajú. Alebo začnime používať nabíjacie batérie.

Elektronické poznámky

Aj vaša kancelária je plná malých farebných lepiacich papierikov? Skúste ich vymeniť za elektronické poznámky priamo na ploche počítača alebo v mobile. Pre mňa je dôležité, mať poznámky vždy pri sebe a čo mám vždy pri sebe? Predsa mobil, v ktorom mám aktuálne 82 poznámok. Celkom slušný počet ušetrených farebných stickerov, však? 🙂 Ak si na elektronické poznámky neviete zvyknúť, skúste používať tie z recyklovateľného papiera.

„Šmíráky“ a „to-do listy“

Každý si potrebuje v práci občas niečo rýchlo zapísať a zvyčajne býva najbližšie čistý papier z tlačiarne. Skúsme na takéto účely používať nepodarky z tlačiarne (ak sa nám už podarili), aspoň ich využijeme a neskončia len tak v koši.

Kapsulový kávovar

Len málokto z nás zvládne celý pracovný deň bez šálky obľúbenej kávy. Ak v práci používate kapslový kávovar, skúste ho vymeniť za espresso stroj a prázdne kapsuly sa prestanú hromadiť.

P. S.: Ešte zopár rýchlych tipov

Zvyšky ovocia a zeleniny potešia do kompostu kolegu záhradkára
Polystyrénové obaly nahraďme vlastnými nádobkami
Prázdne tonery zbierajme na jednom mieste a vráťme dodávateľovi tonerov pri ďalšej objednávke

Dúfame, že sme vás inšpirovali. Aj malá zmena je krokom vpred a ak ním môžeme prispieť k ochrane prírody, tak aj malé krôčky sú skvelé. Skúste upozorniť aj vašich kolegov, ako sa správať ekologicky a spoločne dokážeme zmeniť naše zaužívané správanie. Zdieľajte článok, aby sa každý dozvedel, že stačí málo a zmena môže prísť 🙂

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko.