Ako pripraviť svoj šatník na leto? Ide to aj zodpovedne, bez výčitiek a zároveň štýlovo

So zmenou ročných období určite riešite otázku, čo na seba po zime. Na rad prichádza upratovanie skrine a vyraďovanie vecí. Možno ste pribrali alebo schudli, a možno len chcete niečo nové na seba len tak, pre radosť. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aký príbeh sa skrýva za vaším oblečením?

Voda v skrini?

Keby ste zrátali koľko máte vo svojej skrini vrchného oblečenia ako sú tričká, svetre, mikiny a blúzky vyšlo by vám podľa prieskumov približne číslo 150. Na jedno jediné tričko sa pri výrobe minie približne 2500 litrov vody. To je zhruba váš pitný režim na tri a pol roka. Predstavte si teda koľko litrov vody máte vo svojej skrini.

Okrem toho je problémom častej výmeny oblečenia a tzv. rýchlej módy aj negatívny dopad na životné prostredie. Po poľnohospodárskej výrobe je práve textilná druhým najväčším znečisťovateľom vody a ovzdušia. Navyše ľudia častokrát pracujú v zlých podmienkach, ktoré ohrozujú ich zdravie a nie sú adekvátne ohodnotení.

Nekupuj zbytočnosti

Pred každým nákupom si polož otázku: Naozaj to potrebujem? Využijem to aj o mesiac, o rok, viackrát ako len raz? Nie je lepšie šetriť si peniaze na niečo iné, a tiež ušetriť aj svoj čas? Čím viac vecí vlastním, tým viac musím upratovať, prekladať…

Okrem týchto otázok si pred nákupom nového oblečenia skúste upratať celú skriňu a zistiť čo v nej vlastne máte a možno zostanete milo prekvapení.

Len 4 písmená

Swap. Poznáte túto metódu získavania “nových” kúskov do svojho šatníka? Swap alebo aj výmena oblečenia je stále viac trendy spôsob ako prísť k pekným kúskom za málo peňazí. Na akciu si môžete vziať aj svoje vlastné vypraté oblečenie, ktoré už nenosíte a doma vám len zavadzia. Pri vstupe zaplatíte symbolickú sumu a domov si môžete odniesť, čo sa vám páči. Oplatí sa počkať a poprechádzať sa medzi vešiakmi, pretože oblečenie sa dopĺňa celý deň s príchodom nových účastníkov.

Nemusíte chodiť ďaleko

Vo vašom meste alebo na dedine sa neorganizujú výmeny oblečenia? Nevadí, urobte si ich doma. Prečítané knihy požičiate či darujete, tak prečo nie aj oblečenie? Pozvite svoje kolegyne, kamarátky, ich mamy, sesternice… Pri káve a koláčiku si urobte domáci swap. Nie je tak celkom pravda, že móda sa vracia. Ona ani nikdy nikam neodišla a aktuálne sa nosí všetko. Každý máme svoj vlastný vkus a štýl. Čo je pre niekoho určené na vyhodenie, pre iného môže znamenať poklad.

Nie koľko, ale ako

Určite poznáte termín kapsulový šatník. Nie je to žiadna novinka, tento pojem je známy už zo 70tych rokov. Práve vtedy ho prvýkrát použila Susie Faux, majiteľka butiku v Londýne. Základom tejto filozofie je mať doma nejakých 40 nadčasových kusov oblečenia, ktoré sa dajú vhodne kombinovať. Pokiaľ nie ste nadšencom vzorov a fanatikom do šialených farieb, je takéto obliekanie pre vás ideálne. Zamerať sa stačí na kvalitné materiály, tri či štyri základné farby a doplnky, ktoré oživia outfit na každú príležitosť.

Nožničky a fantázia

Ak vás už nudia vaše outfity a nechcete kupovať niečo nové, skúste si oblečenie prerobiť doma. Z nudných nohavíc môžete urobiť potrhané kraťasy, stačia len nožničky a pevná ruka. Z trička s dlhým rukávom vyrobte tričko s krátkym (naopak to ide trochu ťažšie :)), staré rifle premeňte na tašku a podobne. Na youtube nájdete obrovské množstvo jednoduchých návodov. Na vlastnoručne vyrobenú vec budete hrdí a vyhnete sa tak zbytočnému vyhadzovaniu.

Z druhej ruky

Nemajte predsudky ani voči second handom. Častokrát tam nájdete úplne nové veci za skvelé ceny. Dokonca niekedy ešte s visačkami. Sami určite máte doma zopár kúskov, ktoré ste si len kúpili a nemali na sebe ani raz. Existuje obrovské množstvo “sekáčov”, ktoré ponúkajú aj doplnky, šperky, opasky, tašky a dokonca aj knihy. Stačí sa len poobzerať a trochu pohrabať na internete, viaceré sú totiž aj online.

Zdroj: freepik.com

Ak sme vás doteraz ešte nepresvedčili, že nič nepotrebujete alebo si najradšej kupujete nové oblečenie, skúste si aspoň pred jeho kúpou zistiť, či vami vybraná značka podniká zodpovedne. Pomocou aplikácie Good on you, vo svojom smartfóne sa rýchlo dozviete, či sa firma, od ktorej si chcete niečo kúpiť, zaujíma o ekológiu a svojich zamestnancov. Možno budete prekvapení…

Titulná fotografia: freepik.com


Súvisiace články


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.