Mesiac marec je venovaný, okrem iného, aj knihám. Čo však môžete ako čitatelia urobiť lepšie? Pozrime sa na niektoré spôsoby, ako môžu knihomoli pomôcť životnému prostrediu, nielen v marci.
Je čítanie ekologické?
Niekedy sa môže zdať, že čítanie a ekológia nejdú ruka v ruke. Každá kniha je tlačená obrovskými strojmi, ktoré spotrebúvajú energiu, míňa sa pri tom papier vyrobený z dreva, knihy sú zlepené potenciálne toxickými chemikáliami, prepravované po celom svete, čo zanecháva uhlíkovú stopu, zaberajú miesto v domácnostiach, čo je zasa opakom minimalizmu. Odhaduje sa, že jedna tlačená kniha vyprodukuje od troch do siedmich kilogramov oxidu uhličitého!
Alternatívy kníh
Nebojte sa, nikomu nenavrhneme, aby sa vzdal čítania! Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako si udržať svoju vášeň pre knihy a zároveň myslieť na životné prostredie.
Elektronické čítačky a audioknihy: Najjednoduchší spôsob, ako zmeniť svoje čitateľské návyky, je prechod z papierových kníh na elektronické a audioknihy. Zníži to uhlíkovú stopu, ktorá pochádza z výroby a prepravy fyzických kníh. Navyše čítačka nezaberá prakticky žiadne miesto v domácnosti. Jedno zariadenie dokáže uložiť stovky, dokonca tisíce titulov, čo vám dáva možnosť čítať takmer bez viny. Je však dôležité zvážiť aj ekologickú stopu samotných čítačiek. Ich výroba zahŕňa ťažbu vzácnych kovov a nabíjanie spotrebúva elektrickú energiu. Záleží však na tom, koľko kníh čítate: Ak ste príležitostný čitateľ, držte sa papierových kníh. Ak ste knihomoľ, možno je čas prejsť na digitál. Audioknihy môžu byť ešte lepšie a umožňujú vám “konzumovať” viac kníh, než by ste inak prečítali, pretože vám uvoľnia ruky na iné úlohy. Môžete dokončiť prácu a zároveň si vychutnať príbeh.

Požičiavanie namiesto kupovania: Ak milujete listovanie v papierových knihách, zvážte požičiavanie kníh. Knižnica je fenomenálny spôsob, ako si prečítať všetky možné, dokonca aj tie najnovšie tituly. Nákup kníh obmedzte na príležitosti, keď viete, že výtlačok sa stane vaším obľúbencom na celý život, nie len na jedno prečítanie.
Knižná výmena: Zorganizujte stretnutie s priateľmi, počas ktorého si navzájom vymeníte prečítané tituly. Každý si môže priniesť hromadu kníh, s ktorými je pripravený rozlúčiť sa, a zároveň si tu nájde nové tituly na čítanie. Ak už máte knižný klub, môžete z toho urobiť pravidelnú aktivitu. Takýto spôsob vám umožní objavovať nové knihy bez zbytočného nakupovania.
Knihy “z druhej ruky“: Požičiavanie kníh je skvelá možnosť ako čítať ekologickejšie, ale ak chcete, aby vám kniha zostala navždy, a ste zmierení s tým, že nemusí byť dokonalá, porozmýšľajte o kúpe z druhej ruky. Nakupujte v kníhkupectvách s použitým tovarom. Tieto knihy majú svoje čarovné príbehy. Kúpa použitej knihy je výborný spôsob, ako sa uistiť, že stará kniha sa nedostane na skládku. Navyše, výpredaje kníh sú fantastickým tipom ako stráviť víkend. V antikvariátoch objavíte často vzácne poklady, nehovoriac o skutočne jedinečnej atmosfére, ktorú si tam môžete vychutnať. Môžete dokonca nájsť limitovanú edíciu alebo podpísanú kópiu. Niektoré antikvariáty tiež odkúpia vaše nechcené knihy za kredit v obchode.
Upcycling kníh: A čo urobiť vtedy, keď sa chcete zbaviť starej alebo poškodenej knihy (ak ten deň niekedy príde)? Najprv zvážte jej darovanie do knižnice, knižnej búdky alebo ju ponúknite na predaj, ale to nie je všetko, čo môžete urobiť. Ak už kniha nie je čitateľná, môžete ju premeniť na dekoráciu, umelecké dielo alebo dokonca nábytok. Vyhľadajte na internete spôsoby, ako zmeniť svoje knihy na vkusné darčeky. Na remeselných veľtrhoch býva množstvo upcyklovaných kníh a obalov premenených na zápisníky a šperky, čo je obzvlášť dobrá voľba pre knihy, ktoré sú poškodené, chýbajú im strany alebo ide o zastarané učebnice.

Čítajte nielen ekologicky ale aj o ekológii
Existuje obrovské množstvo kníh, ktoré nám pomáhajú učiť sa, ako byť šetrnejší k životnému prostrediu. Od výtlačkov o minimalizme, cez ekologické kuchárky až po zero waste život. Vyberte si niekoľko kníh o ekologicky uvedomelých témach a spoznajte ešte viac spôsobov, ako prispieť k záchrane planéty.
Výhody knihomoľov, s humorom aj celkom vážne
Ak sa jednoducho nemôžete rozlúčiť so všetkými tými knihami, pamätajte si, že obloženie stien policami pomáha udržiavať váš domov lepšie izolovaný, zvukotesný a teplejší, vďaka čomu je energeticky efektívnejší.
Čítanie papierových kníh tiež nespotrebúva žiadnu elektrinu, na rozdiel od pozerania televízie, hrania videohier alebo trávenia času pri počítači. Sedieť a čítať knihu je (akonáhle je už kniha vo vašich rukách) uhlíkovo neutrálne a bez odpadu.
Predpokladajme tiež, že knihomoli chodia do práce s oveľa väčšou pravdepodobnosťou verejnou dopravou, pretože im poskytuje dodatočný čas na čítanie.
Platí tiež, že čím viac kníh si kúpite, tým viac autorov podporíte. Spisovatelia väčšinou pracujú z domu, čo v konečnom dôsledku znamená oveľa menší dopad na životné prostredie.
Toto je to ospravedlnenie, ktoré potrebujete, aby sme si tento marec mohli kúpiť aspoň jednu knihu.
Ako však nakupovať: Výber EKO kníh
Pri nákupe nových kníh si vyberajte ekologicky prijateľné možnosti. Tu je niekoľko faktorov, ktoré môžete zvážiť:
1. Kvalita papiera: Hľadajte knihy vytlačené na certifikovanom, recyklovanom papieri alebo s označením (FSC), ktoré zabezpečuje zodpovedné lesné hospodárstvo a udržateľné získavanie papiera.
2. Metódy tlačenia: Hľadajte vydavateľov, ktorí používajú zelené a ekologicky prijateľné spôsoby tlače, ktoré majú nižší dopad na životné prostredie.
3. Viazanie: Vyberte si knihy s udržateľnou väzbou a lepené šetrnými lepidlami, pretože sa budú ľahšie recyklovať.
Ako vidíte, čítať udržateľne je možné bez toho, aby ste sa vzdali svojej lásky ku knihám. Apropo, akú knihu ste naposledy čítali a akou formou to bolo? 🙂
Titulný obrázok: Canva
Páčil sa vám náš článok? Prihláste sa k odberu nášho newslettra v spodnej časti našej stránky, aby vám žiadny článok neunikol.