Aj silvestrovská oslava môže byť šetrná k životnému prostrediu

Už o pár dní nás čaká oslava príchodu nového roka. Priatelia, skvelé jedlo, tematická výzdoba, hudba a ohňostroj. Tá správna kombinácia, ako si posledný večer v tomto roku užiť čo najlepšie. Silvestrovská párty sa však častokrát končí obrovským množstvom odpadu v podobe konfiet, umelohmotných pohárov, či vyhodeného jedla. Ako si užiť silvester a zároveň vyprodukovať čo najmenej odpadu? Prečítajte si naše zero waste tipy.

Pozvánky

Plánujete veľkú párty a premýšľate ako dať pozvaným vedieť, kedy a kde sa bude konať? V dobe sociálnych sietí nie je problém vytvoriť udalosť, v rámci ktorej oslovíte všetkých vašich známych. Ušetríte tak papier, obálky a známky.

Doprava

Silvester je skvelá príležitosť vyraziť si na hory a spojiť tak oslavu prichádzajúceho nového roka s lyžovačkou. Čo tak si tentokrát spraviť výlet vlakom? Nechajte autá doma a buďte ekologickí. Navyše aj cesta vlakom má svoje čaro. Partia bude celá pokope a oslava tak môže začať o čosi skôr. O nové zážitky rozhodne núdza nebude.

Tematické oblečenie

Využime to, čo už vo svojom šatníku máme. Vyhnime sa nakupovaniu vecí, ktoré využijeme len v jednu noc a na druhý deň skončia v koši. Nekupujme niečo, o čom vieme, že už viac nebudete nosiť. Efektné šaty môžu byť zábavné, ale vytvárajú obrovské množstvo odpadu.

Jedlo

Dobrá párty sa bez dobrého jedla nezaobíde. Preto budeme musieť vyraziť na nákupy. Aj tu vieme byť ekologickí. Pri nákupoch zeleniny, syrov, ale aj mäsa uprednostnime lokálnych dodávateľov. Podporíme tak slovenských výrobcov a navyše si budeme istí, že naše jedlo neprecestovalo pol sveta, aby sa dostalo na náš tanier. Každý správny hosť so sebou prinesie aj nejaké to občerstvenie. Myslime na to aj pri našom nákupe.

Dohodnime sa priateľmi, kto čo prinesie (syry, šaláty, dipy, jednohubky, pomazánky, chlebíčky…). Predídeme tak nadmernému množstvu z jedného druhu jedla a zbytočnému plytvaniu.

Výzdoba

Ak chceme byť ekologickí, musíme s premýšľaním o výzdobe začať o čosi skôr. Ideálne je vyrobiť si ozdoby vlastnoručne a prekvapiť nimi aj našich hostí. Využiť môžeme aj prvky, ktoré už z minulých rokov máme doma, prípadne si ich kreatívne pretvoriť. Vyhnime sa lesklým materiálom a balónom, ktoré sú ťažko recyklovateľné.

Príbory a riady

Plastové poháre, fľaše, príbory, slamky či papierové obrúsky? Dajte svojim priateľom najavo, že zodpovednosť hrá vo vašej domácnosti významnú úlohu. Jednorazové plastové slamky vieme ľahko nahradiť kovovými či sklenenými. Ak vám doma chýbajú klasické sklenené poháre, požiadajte svojich priateľov, aby si priniesli vlastné. Želať si s priateľmi úspešný nový rok a zároveň si štrngať s plastovým pohárom v ruke, rozhodne nie je tým najlepším začiatkom roka.

Ohňostroj

Namiesto organizovania vlastného ohňostroja vyrazte na ohňostroj organizovaný vašim mestom. Ušetríte tak životné prostredie, ale aj vašu peňaženku. V súčasnosti sú však už aj mestské ohňostroje na ústupe. Časy, kedy sa organizovali veľkolepé ohňostroje v každej dedine či v meste, sú už preč. Pre pár minút „úžasu“ sme tak doslova do luftu vyhodili desaťtisíce eur. Namiesto toho už v dnešnej dobe mestá radšej investujú ušetrené peniaze napríklad aj do ekologických opatrení. Skvelým príkladom sú napríklad Bratislava a Trnava: Bratislava bude mať prvé vlastné živé kosačky. Trnava sa pustila do boja proti klimatickým zmenám.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky.