Bratislava bude mať prvé vlastné živé kosačky

Mesto Bratislava sa rozhodlo pre prvé vlastné ovčie stádo. Tzv. „PressburgOVCE“ budú mať na starosti lúčne plochy, ktorých údržba je finančne náročná.

„V chránených územiach, ktoré sú vo vlastníctve hlavného mesta, je nutné každoročne vykonávať pravidelnú a finančne náročnú údržbu. A treba povedať, že táto sa v minulosti zanedbávala.“ Uviedlo mesto na svojom facebooku.

Výsledkom je, že tieto lokality zarastajú náletovými drevinami, rozširujú sa tu invázne rastliny a zanikajú prirodzené biotopy, ktoré sa tu po stáročia vyvinuli vďaka pravidelnému spásaniu.

Ovčie stádo budeme môcť nájsť na Kráľovej hore v blízkosti bratislavského sídliska Dlhé diely a v susedstve národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Cieľom je vytvoriť systém pravidelného spásania lúk hospodárskymi zvieratami a priblíženie salašníctva a tradície ovčiarstva verejnosti.

V súčasnosti je už časť lúčnej plochy Kráľovej hory vyznačená drevenými kolmi. Zhotovenie a osadenie oplôtkov prejde povoľovacím procesom v úzkej koordinácii so Štátnou ochranou prírody, ktorá je o tomto informovaná. Žiadna z týchto trávnatých plôch nebude trvalo oplotená. Budú sa totiž meniť podľa potreby, dodalo mesto.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky.