Med – prírodný zázrak od včeličiek

Včely, malé neúnavné tvory, vďaka ktorým je náš život nielen sladký, ale hlavne zdravý. Vedeli ste, že na vyprodukovanie 1 kg medu musia včely nalietať až 145 tisíc kilometrov?

Med je azda jedným z najsilnejších a najúčinnejších pomocníkov a prírodných antibiotík. Pomôže nám uľaviť od bolesti v krku, kašľa, zápalu priedušiek, či bolesti zubov. Skvelo nám poslúži aj pri vonkajšom použití. Pri medovej masáži nás dokáže zbaviť toxínov (spoznáme to tak, že po masáži stmavne), urýchľuje hojenie rán a jaziev a výborne si poradí s baktériami.

Nie je však med ako med. Ak kupujeme med v supermarkete, mali by sme pozorne sledovať jeho zloženie. Dozvieme sa tak, či ide o prírodný med alebo obsahuje ďalšie prísady. Nie všetky medy sú totiž na rovnakej úrovni.

Rozhodujúci je aj pôvod medu. Na Slovensku máme relatívne čisté ovzdušie a prírodu. Zamerajme preto našu pozornosť na slovenské medy. O ich kvalite nám veľa napovie aj certifikácia, ako napríklad Značka kvality, ktorá je udeľovaná našim ministerstvom pôdohospodárstva. Pri takto označených produktoch máme istotu, že celá produkcia medu prebehla na Slovensku, výrobky sú vyrábané z domácich surovín a za dodržania požadovaného výrobného postupu.


Kryštalizácia nie je znakom zlej kvality medu. Pravý prírodný med začne po čase kryštalizovať. Doba, za ktorú začne med kryštalizovať závisí od jeho druhu a skladovania. Ak chceme med dostať naspäť do tekutej podoby, môžeme med zohriať vo vodnom kúpeli v teplej vode (do 40 °C).

Aké sú najčastejšie druhy medu?

Najbežnejší je kvetový med z nektáru ovocných stromov, repky olejnej, slnečnice alebo ďateliny. Za najsladší med je označovaný agátový, ktorý má svetlejšiu farbu a neskoršiu dobu nástupu kryštalizácie. Vzácny lesný med je spomedzi spomenutých najdrahší. Jeho produkcia je obmedzená a vyznačuje sa plnou a výraznou chuťou.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko