Od uvedenia prvých stavebníc od dánskeho giganta LEGO v roku 1949 ubehlo už veľa času a vyrástlo veľa generácií. Lego sú takpovediac nezničiteľné hračky, no vyrábané sú tak ako väčšina plastov, z ropy. Vzhľadom na stále silnejší hlas o hrozbách klimatickej krízy, sa aj Lego rozhodlo znížiť svoju uhlíkovú stopu a v priebehu nasledujúcich 10 rokov prejsť na výrobu iba z trvalo udržateľných materiálov.
Do roku 2030 sa budú všetky stavebnice Lego vyrábať z trvalo udržateľných materiálov, ktoré nahradia plasty na báze fosílnych palív. Podľa Matta Whitbyho, manažéra pre životné prostredie skupiny LEGO, je hlavnou technickou výzvou vyvinúť materiál, ktorý bude mať rovnaké fyzikálne vlastnosti ako výrobky vyrobené z ropy. „Najdôležitejšie je, aby nové materiály disponovali spojovacou silu a flexibilitu, ktorá umožňuje deťom ich skladanie a rozoberanie“.
Spoločnosť ešte v roku 2015 vyčlenila 1 miliardu dolárov na výskum výroby z udržateľných zdrojov. V súčasnosti Lego ponúka približne 2% svojich produktov vyrobených z trvalo udržateľných materiálov. V sortimente sa tak už teraz nachádzajú listy, kríky a stromy vyrobené z cukrovej trstiny.
Nové udržateľné prvky LEGO sú vyrobené z polyetylénu, ktorý je mäkkým, trvanlivým a flexibilným plastom, a hoci sú vyrobené z materiálu z cukrovej trstiny, sú technicky identické s prvkami vyrobenými pomocou konvenčných plastov. Dve LEGO stavebnice vyrobené s rozdielom aj celých desaťročí tak do seba navzájom zapadnú.
Nie je to prvýkrát, čo sa spoločnosť snaží spojiť výrobu hračiek a ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Spoločnosť LEGO spolupracovala so Svetovým fondom na ochranu prírody s cieľom propagovať globálne opatrenia v oblasti zmeny klímy a dokázala znížiť svoje emisie oxidu uhličitého z hľadiska výroby a dodávateľských procesov. LEGO investovalo aj značné finančné prostriedky do veternej energie, aby vyvážila jej využívanie energie s obnoviteľnou energiou.
Páči sa vám, čo píšeme?
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko