6 krokov pre ekologický život aj v novom roku

Január, február, marec, …blik…, december. Zdá sa, že rok 2020 ubehol extrémne rýchlo a je čas začať premýšľať o svojich novoročných predsavzatiach! Tento rok bol iným a priniesol nám mnoho výziev. Naučil nás veľa nového, naučil nás vážiť si veci, ktoré sme doposiaľ považovali za samozrejmosť. Osvojili sme si pomalší a udržateľný životný štýl, ktorý, ako sme videli, mal pozitívny vplyv na našu planétu. Prečo teda nepokračovať v rozbehnutom aj v novom roku? Inšpirujte sa novoročnými krokmi, ktoré môže vo svojom živote spraviť každý.

Zaujímajte sa, ako boli vyrobené produkty, ktoré nakupujete

„Byť vedomým konzumentom je kľúčové pre svet, ktorý chceme vidieť, no dôležité je uvedomiť si to a začať od seba. V našich peňaženkách nosíme veľkú zodpovednosť za náš hlas a je na nás, komu ho dáme.“

Urobme z roku 2021 rok udržateľnosti! Ako spotrebitelia máme v rukách veľkú moc a ňou je schopnosť našimi rozhodnutiami a nákupmi určovať ponuku v našich obchodoch. Zakaždým, keď si niečo kúpime, odovzdávame svoj hlas. Dávame tak najavo, že podporujeme vybranú firmu, jej hodnoty, etiku a normy. Hovoríme im, aby robili to, čo robia. Vyjadrujeme náš súhlas s nimi a podporujeme ich ďalší rast. Vyberme si správne, koho svojou voľbou podporíme a nebojme sa pýtať výrobcov, čo nás zaujíma a hlavne to, akým spôsobom boli produkty vyrobené.

Postupne vymeňte jednu jednorazovú položku za opakovane použiteľnú alternatívu

Na trhu sa objavuje čoraz viac ekologických alternatív, ktorými môžeme nahradiť bežné jednorazové produkty. Či už sa rozprávame o nahradení jednorazovej žiletky kvalitným holiacim strojčekom, bežnej kuchynskej hubky lufou, mikroténových sáčikov textilnými, jednorazových bateriek nabíjateľnými, vatových odličovacích tampónov opakovane použiteľnými, plastových slamiek slamkami z nehrdzavejúcej ocele… Len z tohto uvedeného zoznamu je zrejmé, aké veľké máme možnosti. Stačí sa popozerať okolo seba, prípadne navštíviť bezobalový obchod, v ktorom vám celú ponuku eko alternatív radi predstavia.


Prečítajte si náš článok: Prečo sa tešiť na nákup v bezobalovom obchode a čo všetko v ňom nájdeme?


V názve tohto bodu sme použili slovo „postupne“. Postupná výmena je pri ekologickom prístupe dôležitá. Ak by sme sa rozhodli v jednej chvíli vymeniť všetky bežné produkty, ktoré používame za udržateľné alternatívy a zbavili by sme sa tak aj stále funkčných vecí, vytvárali by sme zbytočný odpad a plytvali zdrojmi, ktoré boli na ich výrobu použité. Je preto dôležité nahrádzať jednorazové položky za udržateľné alternatívy postupne.

Zistite, čo tvorí najväčšiu časť vášho odpadu

Akejkoľvek zmene, o ktorú sa v živote pokúšame, predchádza vyhodnotenie súčasného stavu. Vyhrňme si rukávy a pred vynesením odpadu do smetiaka, zistime, čo tvorí jeho najväčšiu časť. Len tak získame reálny prehľad o tom, ktoré položky najčastejšie vyhadzujeme a budeme sa môcť pustiť do znižovania množstva odpadu. Základom je predsa tvorba čo najmenšieho množstva odpadu a zároveň snaha o jeho ďalšie využitie v našich domácnostiach v princípe “Nevyhadzuj, využi”. Či už sa odpadu pokúsime nájsť iné uplatnenie alebo ho pretvoríme na niečo originálne.

Tvorí najväčšiu časť vášho odpadu bio odpad z kuchyne? Od roku 2021 vstupuje do platnosti novela zákona o odpadoch a triedený zber kuchynského odpadu sa bude týkať každého z nás. Spôsob zberu sa v jednotlivých mestách a obciach bude líšiť. O tom, ako bude zber prebiehať v praxi sme sa venovali v článku: Od budúceho roka sa triedenie kuchynského bio odpadu bude týkať každého z nás.

Domáce čistiace prostriedky fungujú rovnako dobre ako výrobky zakúpené v obchode 

V obchodoch nájdeme nespočetné množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré si dokážu poradiť s akoukoľvek výzvou v našej domácnosti. Problém však nastáva vtedy, keď sa bližšie pozrieme na zloženie jednotlivých prípravkov. Čistiaci prostriedok je možné vyrábať aj s k prírode šetrným zložením a zároveň s obsahom látok, ktoré dokážu odstrániť vodný kameň, vydezinfikovať, doleštiť a ešte aj zanechať príjemnú vôňu. Väčšinu potrebných zložiek si dokážeme bežne zakúpiť a v správnom pomere doma “namiešať”. Prečítajte si recepty pre prípravu ekologických a doma vyrobených čistiacich prostriedkov, ktoré nám zaslali naši čitatelia: Prezradili ste nám vaše recepty na výrobu ekologických čistiacich prostriedkov.

Povedzte nie rýchlej móde

Sme veľmi radi, že sa pomalej móde (tzv. slow fashion) môžeme venovať aj vďaka spolupráci s celosvetovým hnutím Fashion Revolution. Prečítajte si náš rozhovor s Martinou Kuipers, koordinátorkou Fashion Revolution na Slovensku. Zistíte tak viac o pomalej móde, ale aj o tom, že kvalitná vec bude vždy niečo stáť, ale to neznamená, že je drahá. „Toto by potvrdili aj naše babičky, či dedovia. Ak chceli nový kabát na zimu, tak museli aj pol roka šetriť a potom buď išli krajčírovi, vyberala sa vlna, na mieru sa kabát ušil alebo ho kúpili v obchode, ale rozhodne nie z jednej výplaty.“

Porozprávali sme sa aj o tom, že vedieť si opraviť poškodené oblečenie nie je žiadna veda a oblečenie nemusí zákonite končiť v koši. „Oprava oblečenia nie je nič výnimočné, je to niečo, čo sa bežne robilo, ale teraz sme naučení veci vyhadzovať, keď sú poškodené. Normálne však je, si veci opraviť. A tento dotyk s normálnosťou, s tou opraviteľnosťou sme stratili.“

Merajte stopu vášho života na životné prostredie

Oxid uhličitý sa do ovzdušia prirodzene uvoľňuje viacerými spôsobmi a je jedným zo skleníkových plynov, ktorý absorbuje žiarenie a zabraňuje úniku tepla z našej atmosféry. Veľmi zjednodušene povedané, chráni život na Zemi, aby sme na nej neumrzli. Avšak to je scenár, ktorý zariadila príroda. Naším vplyvom tento prirodzený scenár narúšame a vysoká koncentrácia CO2 v našej atmosfére zapríčiňuje vyššie priemerné teploty, globálne otepľovanie a zmeny v podnebí. Ak chcete byť ekologický, je dobré poznať svoju osobnú stopu, ktorú na životnom prostredí zanechávate. Ako si svoju vlastnú ekologickú stopu vypočítať zistíte v našom článku: Ministerstvo životného prostredia predstavilo kalkulačku individuálnej uhlíkovej stopy.

Bonusový bod:
Zdieľajte vaše eko úspechy s ostatnými

Nie je nič užitočnejšie, ak pre zodpovedný životný štýl inšpirujete aj ostatných. Motto online magazínu Naše Bio&Eko je „Inšpirujme sa navzájom na ceste za zodpovedným životom.“ Darí sa vám zavádzať zmeny vo vašej domácnosti a premieňať aj váš život na ekologický? Pre všetkých, ktorí chcú inšpirovať aj ostatných, sme pripravili rubriku Blog. Rubriku, v ktorej sa môžete o svoj príbeh podeliť s ostatnými. Možno si to ani neuvedomujete, možno si poviete, že vaše “malé” kroky či názory nikoho nezaujímajú. Ale nie je to tak, každý môžeme byť inšpiráciou. Online magazín sme založili pred necelými dvoma rokmi a predsa ste tu u nás, spolu s ďalšími viac ako 26tisícmi ľudí, ktorí sa zaujímajú. A to je na tom to úžasné, môcť inšpirovať.

Poď s nami tvoriť obsah magazínu Naše Bio&Eko. Začni písať blog!


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko