Chcete potešiť starších na Vianoce? Nie je to o darčekoch! Tu je 10 tipov na spoločné aktivity so seniormi

Čas strávený s rodinou je vždy dôležitý, a počas Vianoc to platí dvojnásobne. Klasickým obrazom vianočného dňa je celá rodina zhromaždená okolo stromčeka, tešiaca sa zo vzájomnej spoločnosti. Niektorí starší ľudia však trávia vianočné sviatky celkom sami z rôznych dôvodov – buď nemajú rodinu, alebo im nedovoľuje zdravotný stav byť s nimi, prípadne bývajú veľmi ďaleko. Nezabudnite na svojich starších a opustených blízkych a potešte ich počas vianočných sviatkov niečím milým, pretože to minimalizuje ich osamelosť, znižuje stres a podporí to ich fyzické a duševné zdravie. Všímajte si aj osamelých seniorov vo vašom okolí. Jednoduché skutky láskavosti povedú k tomu, že ľudia sa budú cítiť menej sami v čase, keď sú všetci ostatní obklopení priateľmi a rodinou.

1. Vianočný filmový maratón

Sledovanie vianočných komédií je skvelým spôsobom, ako odbúrať stres u seniorov. Hoci pri samotnom pozeraní filmu veľa nenahovoríte, ide o veľmi efektívnu formu socializácie. Po skončení filmu sa môžete porozprávať o zápletke, postavách a rozvíriť konverzáciu.

2. Pečenie koláčikov

Mnohí starší ľudia majú radi pečenie a varenie, ale môže to byť pre nich ťažké, ak sa cítia slabí alebo ak sa ich ruky už nemôžu pohybovať tak, ako keď boli mladší. Majte trpezlivosť a súcit. Spýtajte sa staršieho príbuzného alebo kamaráta, či kedysi piekli na Vianoce, a ak áno, čo piekli? Mohli by ste im ponúknuť spoločné pečenie a porozprávať sa o starých časoch. Možno sa dokonca naučíte nový recept a získate cenné tipy ako urobiť koláčiky ešte chutnejšie.

3. Pozrite si vianočný výzdobu

Dobrou príležitosťou, ako dostať svojho staršieho príbuzného na prechádzku, je ísť si pozrieť vianočné osvetlenie a trhy. Niektoré mestá a dedinky sú plné dekorácií a majú rozsvietené vianočné osvetlenie a stromčeky. Určite sa im to bude páčiť. Ak sa dá, pozvite starkú či starkého na typické vianočné jedlo a teplý nápoj. Uistite sa tiež, že sú teplo oblečení a dávajte pozor, aby sa nepokĺzli.

4. Pozvánka do reštaurácie

Ak so svojimi blízkymi nemôžete byť na Štedrý deň, urobte si ho skôr, prípadne neskôr, napríklad na Silvestra. Varenie slávnostnej večere je častokrát zdĺhavé a nemusíte sa trafiť do chuti vášho seniora. Vianoce majú byť príjemné, nie vyčerpávajúce, preto môže byť dobrý nápad najesť sa v reštaurácii. Dovoľte svojmu blízkemu, aby si vybral svoje obľúbené menu, zarezervoval si ho na určitý deň a potom sa už len prídete spolu najesť. Jedlo spája všetkých.

5. Pomôžte im zabaliť darčeky

Vianočnou aktivitou, ktorú môžu starší ľudia zvládnuť sami, je balenie darčekov. Niekedy sú ich ruky stuhnuté a bolestivé, najmä keď balia viacero vecí. Ponúknite im, že si sadnete a pomôžete im, poskytnite im pomoc tam, kde je to potrebné. Je dôležité im dať stále určitú samostatnosť a nie úplne prevziať ich úlohu. Balenie darčekov je pre vás a vašich blízkych skvelý spôsob, ako sa porozprávať o darčekoch, pre koho sú určené a je to ďalšia príležitosť vyrozprávať sa.

Prečítajte si tiež: 10 skvelých tipov ako zabaliť vianočné darčeky ekologicky a zero waste + video návody

6. Ozdobenie vianočného stromčeka

Starší ľudia môžu potrebovať pomoc pri umiestnení vianočného stromu a dosahovaní vyšších konárov pri jeho zdobení. Môžete im tiež pomôcť zaobstarať si stromček alebo získať materiály na výrobu vianočných dekorácii. Pre človeka s demenciou môže byť vhodnejší minimalistický prístup k dekoráciám. Blikajúce svetlá a neznáme tvary môžu byť znepokojujúce. Vaša pomocná ruka bude prijatá vďačne aj pri prečítaní vianočných pozdravov, najmä ak má váš blízky poškodený zrak.

zdroj: freepik.com

7. Pomoc pri nákupoch

Vybaviť nákupy môže byť pre seniorov náročná úloha. Čaká ich hľadanie vhodnej dopravy, nepríjemný pocit v dave ľudí, nosenie ťažkých nákupov a mnoho ďalších prekážok, ktoré ich vyčerpávajú. Pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou môže byť ťažké dostať sa do obchodov a ak budú skúšať nákupy online, môžu prísť o svoje úspory, pokiaľ nie sú počítačovo zdatní. Ak váš senior nezvláda vianočné nákupy, ponúknite mu, že mu pomôžete s jeho vianočným zoznamom. 

8. Upratanie bytu

Pripravte čistý a uprataný priestor pre návštevníkov. Ak sa staršia osoba, ktorú poznáte, zmieni o návšteve rodiny a priateľov, môžete jej ponúknuť, že zabezpečíte, aby bol dom v poriadku pred príchodom hostí. Pre starších môže byť ťažké poupratovať spolu so všetkými ostatnými vianočnými prípravami.

9. Spoločný kultúrny zážitok

Vezmite svojho seniora na divadelné predstavenie, koncert, prípadne slávnostné miestne predstavenie ochotníckeho divadla. Smiech a zábava majú byť súčasťou sviatočného obdobia. Zobrať príbuzného na výlet do divadla je naozaj krásna príležitosť stretnúť sa. Prípadne sa na mnohých miestach pred Vianocami konajú komunitné amatérske divadelné predstavenia a vystúpenia miestnych skupín. Hudba má upokojujúci účinok a zlepšuje náladu a niektoré piesne vyvolávajú pozitívne spomienky, čo bude prospešné pre vás oboch.

zdroj: freepik.com

10. Nezabudnite ani na zosnulých

Položenie prírodnej vianočnej dekorácie alebo tichá spomienka na strateného blízkeho môže byť pre tiež aktivitou, s ktorou môžete seniorovi pomôcť.

Na záver pridávame jeden bonusový tip: Darovanie adventného kalendára, ale nie takého hocijakého. Vymyslite jednoduchý, ale efektívny spôsob, ako sa spojiť so svojou milovanou osobou každý deň pred Vianocami. Možno by ste sa mohli dohodnúť na určitom čase, kedy prídete na návštevu alebo zatelefonujete svojmu blízkemu a tak spolu otvoríte “nové dvierko kalendára”. Každodenný záujem poskytne vášmu milovanému svetlý bod dňa, na ktorý sa môže tešiť. Čo takto s týmto pekným zvykom pokračovať po celý rok?

Prečítajte si tiež: Kupujete každý rok nový adventný kalendár? Vyskúšajte vniesť ekológiu aj do tejto tradície

Ak budete sviatky tráviť spolu, nezabudnite byť vďační. Vaša mama sa možno bude sťažovať, že ryba je málo prepečená a šalát bol bez chuti a otec možno bude kritizovať vianočný stromček. Stačí to predýchať a pripomenúť si, aké máte šťastie, že môžete Vianoce tráviť so svojimi rodičmi – nie každý má toto privilégium. Vážme si preto každú jednu chvíľu, ktorá nám bola s nimi dopriata.

Titulný obrázok: freepik.com