Úrady budú mať povinnosť obstarávať kancelárske potreby a vozidlá s ohľadom na životné prostredie

Envirorezort predstavil produktové skupiny, u ktorých sa bude uplatňovať zelené verejné obstarávanie. Týka sa to cestnej dopravy, kopírovacieho a grafického papiera, počítačov a monitorov. Ministerstvá a ústredné orgány štátnej správy budú mať po novom od 1. júla 2020 povinnosť nakupovať spomenuté produkty cez zelené verejné obstarávanie, pričom samosprávam bude takýto nákup odporúčaný, informovalo Ministerstvo životného prostredia.

Zelená na cestách

Pri cestnej doprave sa to týka napríklad nákupu alebo prenájmu osobných či úžitkových áut, autobusov, nákladných vozidiel na zber odpadu, ale aj objednávky poštových alebo kuriérskych služieb. Uprednostňované budú nízkoemisné vozidlá, elektromobily alebo hybridné vozidlá. Smetiarske autá by zase napríklad mali mať zabudovanú technológiu optimalizovania trás. Pri kuriérskych službách sa bude prihliadať na ich vozidlový park, kde by nemali chýbať bicykle a cykloprívesy, s podporným elektrickým pohonom.

Ekologické kancelárie

Zelené verejné obstarávanie sa bude uplatňovať aj pri nákupe kopírovacieho a grafického papiera a obálok. Uprednostňovaný bude najmä recyklovaný papier alebo papier, pri výrobe ktorého boli použité ekologické postupy. Pri nákupe stolových alebo prenosných počítačov, tabletov a monitorov budú obstarávatelia zohľadňovať ich energetickú účinnosť, dostupnosť náhradných dielov, ale aj recyklovateľnosť alebo opätovné využitie komponentov po skončení ich životnosti

V oblasti zeleného obstarávania máme nedostatky

Slovensko musí v oblasti zeleného verejného obstarávania výrazne pridať. Podľa dát z posledného monitorovania v roku 2019, bol v roku 2018 podiel zeleného verejného obstarávania na celkovom verejnom obstarávaní medziročne iba na úrovni 7,58% pokiaľ ide o počet uskutočnených zákaziek.

Ďalšou produktovou skupinou, ktorú bude štát povinne nakupovať na „zeleno“, budú v roku 2021 čistiace prostriedky a upratovacie služby.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko.