Vyhadzujete použité batérie do komunálu? Je to chyba, ktorú by ste robiť nemali

Vynaliezavosť ľudstva za posledné storočia ukázala, že nemá hraníc. S ďalším vývojom technológií je preto čoraz dôležitejšie myslieť za hranice ich využiteľnosti a sústrediť sa aj na to, ako s nimi správne nakladať po tom, ako prestanú byť funkčné, užitočné či potrebné.

Zachraňujú, ale aj ohrozujú

O význame a prínose batérií nikto nepochybuje. Pri ich výrobe sa dodržiavajú prísne bezpečnostné kritériá, a tak ich každodenným používaním nie sme ohrození. Na čo myslíme už menej je ich život po tom ako doslúžia. Problémy môžu nastať keď sa ich energia vyčerpá a batérie už nefungujú. Vedieť, ako správne naložiť s takýmito batériami je preto dôležité.

Batérie sa v značnej miere skladajú z kovov ako olovo, kadmium, lítium, či nikel. Ich recyklácia nám dáva možnosť využívať tieto materiály opakovane, a to bez toho, aby sme ich museli získavať z prírody zložitým procesom ťaženia. Ťažba primárnych surovín má na životné prostredie značne negatívny dopad. Vedeli ste, že recykláciou iba 13 batérií dokážeme získať dostatok surovín na výrobu okuliarového rámu? 148 batérií nám poskytne materiál na výrobu budíka a z 1 400 batérií dokážeme vyrobiť napríklad detskú kolobežku. Kovy sú však aj nebezpečnými a toxickými látkami, ktoré môžu pri nesprávnom nakladaní ohroziť a poškodiť životné prostredie aj ľudské zdravie. Vyhadzovanie batérií do zmesového komunálneho odpadu môže viesť k tomu, že sa dostanú na skládku. Tam sa začnú postupne rozpadávať a materiály v nich obsiahnuté môžu negatívne ovplyvniť vodu, pôdu i ovzdušie.

Krabička, v ktorej sa použité batérie nestratia

Nefungujúce diaľkové ovládanie, hodiny, či hračky. Toto sú príklady tých najbežnejších zariadení z domácnosti, kde sa nachádza veľa batérií. Čo sa stane keď sa vybijú? Častokrát končia presne tam, kde nepatria – v koši na zmesový komunálny odpad. Pokiaľ doma nemáte miesto, kam použité batérie odložíte, môžete rýchlo nadobudnúť pocit, že jedna baterka v koši nikomu neublíži. Opak je pravdou. Aby ste sa vyhli podobným situáciám, môžete si bezplatne zadovážiť štýlovú krabičku Ecocheese. Ide o environmentálny projekt spoločností ASEKOL SK a EMOS SK, ktorý je určený na domáce zhromažďovanie použitých batérií. Vďaka krabičke Ecocheese už baterky neskončia v komunáli, či zabudnuté v zásuvke a po jej naplnení ich jednoducho odnesiete na zberné miesto. Ak ešte nemáte svoju krabičku na zber použitých batérií, alebo chcete nájsť najbližšie zberné miesto, navštívte stránku www.ecocheese.sk.

Titulný obrázok: freepik.com