Koniec plytvaniu a zbytočnej záťaže životného prostredia. Chladničky a práčky budú aj po rokoch ľahko opraviteľné

Od 1. marca 2021 vstupuje do platnosti nové nariadenie Európskej komisie, podľa ktorého bude oprava domácich spotrebičov o niečo jednoduchšia. V obchodoch si tak budeme môcť kúpiť len také spotrebiče, ktoré budú vyrábané a navrhnuté tak, aby bola opraviteľné aj niekoľko rokov po kúpe.

Európska komisia tak reaguje na tvrdenia spotrebiteľov, že výrobcovia úmyselne vyrábajú produkty tak, aby bola ich oprava ťažko realizovaná a častokrát prichádza k poruchám spotrebičov krátko po uplynutí záručnej doby. Pri poruche spotrebiča je nutné navštíviť autorizovaný servis a častokrát je cena za opravu porovnateľná s cenou nového spotrebiča.

Takto nastavený model však predstavuje veľkú záťaž pre peňaženku nás spotrebiteľov a rovnako pre životné prostredie. Situácia súvisí s procesom likvidácie pokazeného spotrebiča a zároveň s vytváraním skleníkových plynov vznikajúcich pri výrobnom procese nových zariadení.

Libby Peake z britskej zelenej aliancie povedala pre BBC News: „Tieto nové normy sú obrovským krokom správnym smerom a mohli by viesť k úspore takmer 50 miliónov ton emisií CO2.“

V súvislosti s nariadením budú musieť výrobcovia uvádzať na trh od roku 2021 len také spotrebiče, ktoré vydržia dlhšie a po dobu desiatich rokov od kúpy, budú výrobcovia povinní zabezpečiť náhradné diely pre zakúpený model. Toto nariadenie platí pre osvetlenia, umývačky riadu, televízory, displeje, externé zdroje energie, práčky a chladničky.

Podľa nových noriem Európskej komisie budú musieť výrobcovia sprístupniť nezávislým odborníkom náhradné diely, ako napríklad tesnenia dverí, či termostaty a zároveň budú musieť byť tieto časti vymeniteľné pomocou bežných nástrojov a bez poškodenia produktov.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko