Už aj Slovákom ponúkajú Google Mapy ekologické trasy autom. Vyskúšajte ich s nami

Jazdiť úspornejšie najnovšie pomáha aj nová funkcia „ekologické trasy“ v aplikácii Google Mapy. Google najnovšie zavádza túto funkciu v desiatkach európskych krajín a výnimkou nie je ani Slovensko. O presnosť aplikácie sa Google snaží aj tým, že umožňuje vybrať si, na aký typ paliva naše auto jazdí.

Ako aktivovať ekologické trasy?

Pre niektorých užívateľov je možnosť zapnúť si ekologické trasy automaticky dostupná, u niektorých si bude vyžadovať aktualizáciu aplikácie Google Mapy. Vo svojom mobilnom zariadení si otvorte aplikáciu Google Mapy, v pravom hornom rohu kliknite na ikonu vášho profilu a vyberte Nastavenia a Nastavenie navigácie. V Možnostiach trasy by ste okrem možností Bez diaľnic, Bez spoplatnenia, Bez trajektov mali vidieť aj možnosť Uprednostniť úsporné trasy. Ak túto možnosť nevidíte, aktualizujte si aplikáciu.

Ak je táto funkcia zapnutá, Google Mapy používajú na výber najrýchlejšie trasy (s ohľadom na premávku a podmienky na ceste), ale aj ekologické trasy, ktoré zohľadňujú aj palivovú alebo energetickú náročnosť trás. Takže okrem toho, že vám ukáže najrýchlejšiu trasu, ukáže vám aj tú najefektívnejšiu (ak sú rozdielne), na ktorej miniete najmenej paliva a obmedzíte produkciu emisií CO2 a zároveň vám zobrazí aj časový rozdiel medzi trasami.

Jazdíte na benzín, naftu, elektriku alebo hybridne?

Google vás zároveň vyzve, aby ste si zvolili typ motora, či už jazdíte na benzínový, naftový, elektrický alebo hybridný pohon. So zapracovaním tejto voľby Google počítal kvôli lepšej presnosti a výberu jednotlivých trás. Návrh trasy s najefektívnejšou spotrebou paliva sa môže líšiť v závislosti od typu motora. Napríklad výhoda spotreby paliva dieselových vozidiel je vo všeobecnosti najväčšia pri jazde po diaľnici. Hybridné a elektrické vozidlá majú tendenciu poskytovať postupne vyššiu úsporu pri jazde v meste a pri jazde v kopcovitom prostredí, kde môžu vo veľkej miere využívať aj regeneratívne brzdenie (brzdenie je využívané na dobíjanie akumulátora).

Túto funkciu spustil Google ešte minulý rok v USA a v Kanade. Podľa vyhlásenia Googlu na Twitteri, používatelia ušetrili odhadom pol milióna metrických ton emisií uhlíka, čo predstavuje ekvivalent k 100 000 áut, ktoré by zmizli z ciest.

Titulný obrázok: freepik.com


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.