Univerzitná strecha prešla zásadnou zmenou. Teraz spája mestské hospodárstvo, sebestačnosť a ekologickú architektúru

Potreba riešenia klimatickej krízy je čoraz naliehavejšia a svet architektúry dokáže ponúknuť efektívne riešenia. Nová mestská strešná farma budovy kampusu Rangsit Univerzity Thammasat (TURF) neďaleko Bangkoku ukazuje, ako je ekologický dizajn kľúčovým pri záchrane planéty.

Cieľom univerzity bolo vytvoriť viacúčelovú budovu, ktorá zlúči modernú krajinnú architektúru s tradičným pestovaním vo forme ryžových polí, ktorými je krajina stáročia preslávená. Nová strecha univerzity podporuje mestské poľnohospodárstvo, udržateľné vodné hospodárstvo, využíva solárnu energiu a v otvorených učebniach ponúka priestor pre vzdelávanie študentov o udržateľnom poľnohospodárstve.

zdroj: www.facebook.com/Landprocess

Vedci odhadujú, že do roku 2050 bude 68% svetovej populácie žiť v mestách

Zmena podnebia a rast populácie spôsobujú veľké obavy z dostatku potravín a vody, najmä v Bangkoku a mestách v juhovýchodnej Ázii, kde neregulovaná urbanizácia regiónov produkujúcich ryžu spôsobila, že zdroje potravy sa postupom času čoraz viac vzďaľujú od mestských oblastí. Podľa údajov CNBC bude v roku 2050 približne 68 % celosvetovej populácie ľudí žiť v mestách. Univerzita Thammasat je preto presvedčená, že mestá musia zabezpečiť efektívnu a udržateľnú produkciu potravín a začať využívať prázdne a nevyužívané mestské priestory. Zelená strecha navyše priťahuje opeľovače a vtáky a rastliny uvoľňujú kyslík späť do zastavaného a preťaženého mestského prostredia.

zdroj: www.facebook.com/Landprocess

S prihliadnutím na tvar, formu a udržateľný dizajn spojila univerzita sily s architektmi z Umeleckého a krajinného inštitútu dizajnéra Arsoma Silpa LANDPROCESS s cieľom opätovne využiť 22 tisíc metrov štvorcových prázdnej betónovej strechy na organickú sebestačnú záhradu.

Kaskádovitý systém hospodárenia s vodou

Dizajn strechy sa zameriava hlavne na efektívne hospodárenie s vodou. Klesajúca úroveň poľnohospodárskych terás pomáha spomaliť a absorbovať dažďovú vodu a podporiť rast rastlín. Systém spomaľuje odtok vody až 20-krát efektívnejšie ako pri bežnej betónovej streche. Keď dažďová voda steká po svahoch a kľukatí sa do rôznych úrovní, na každej ryžovej terase sa zhromažďuje stekajúca voda z predchádzajúcej úrovne a vytvárajú sa jednotlivé „bazény“. Rastliny pomáhajú absorbovať, filtrovať a čistiť dažďovú vodu a produkovať miestne vypestované organické potraviny pre kampus. Strešná farma dokáže ročne vyprodukovať suroviny na prípravu až 80 tisíc porcií jedla.

zdroj: www.facebook.com/Landprocess

Štyri retenčné rybníky umiestnené na každom krídle budovy ukladajú prebytočnú vodu a predchádzajú plytvaniu dažďovou vodou. V období sucha sa tak zachytená dažďová voda opätovne využije. Pri potrebe zavlažovania navyše pomáha čerpadlo na solárny pohon.

Tak ako všetky ekologické budovy, aj TURF je sebestačný. Má inovatívny systém solárnych panelov na výrobu energie. Solárne panely umiestnené na južnej strane budovy premieňajú slnečné svetlo na 500 000 wattov za hodinu, využívaných pre cirkuláciu vody a napájanie univerzitnej budovy.

zdroj: www.facebook.com/Landprocess

Vzdelávanie zamerané na udržateľnosť

Pred stáročiami bola táto oblasť považovaná za najproduktívnejšiu v pestovaní ryže na svete. Farmári využívali tradičné poľnohospodárske postupy, ktoré si navzájom odovzdávali niekoľko generácií. Toto dedičstvo sa pomaly stráca, pretože čoraz viac ľudí hľadá kariéru v mestách. Pre univerzitu bolo dôležité, aby vo vzdelávaní hrala kľúčovú úlohu história thajskej kultúry a vzťah medzi farmármi a ich pôvodnou pôdou.

Architekti v rámci novej strechy začlenili niekoľko výučbových priestorov pod holým nebom so zámerom vzdelávať budúcu generáciu v oblasti kultúrneho a poľnohospodárskeho dedičstva. Dvanásť jedinečne navrhnutých platforiem na šikmej streche slúžia ako vonkajšie učebne. Strechu taktiež využívajú rôzne miestne komunity, aby sa dozvedeli viac o klimatických výzvach, ktorým naša planéta čelí. Nakoniec na úplnom vrchole strechy si môžu návštevníci vychutnať úžasný 360-stupňový panoramatický výhľad na Bangkok.

zdroj: www.facebook.com/Landprocess

Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko