Uskutoční sa Svetový čistiaci deň: Snaha o prostredie bez odpadkov a čiernych skládok pokračuje aj tento september

Rok 2020 nám síce neustále hádže polená pod nohy, no vízia o čistom Slovensku bez odpadkov zostáva rovnaká. Preto sa organizátori Svetového čistiaceho dňa rozhodli pokračovať vo svojich aktivitách a zorganizovať ďalší ročník tejto prospešnej aktivity. Svetový čistiaci deň sa primárne uskutoční v sobotu 19. septembra, zapojiť sa však môžeme kedykoľvek v priebehu daného týždňa či po ňom.

Ako to celé vzniklo

Myšlienka celonárodných upratovacích akcií vznikla pôvodne v roku 2008 v Estónsku, kedy hnutie Let’s Do It spoločne s 50 000 dobrovoľníkmi upratalo za jeden deň celú krajinu od nelegálnych skládok. Tento nápad si postupne prevzali krajiny takmer po celom svete a od roku 2018 sa organizuje tzv. „World Cleanup Day“ (slov. Svetový čistiaci deň), v rámci ktorého sa upratuje spoločne v jeden deň.

Vďaka pôsobeniu občianskeho združenia Upracme Slovensko v medzinárodnom hnutí Let’s Do It World sa naša krajina už tretí rok zapája do Svetového čistiaceho dňa. Počas uplynulých ročníkov upratovaní pod záštitou Upracme Slovensko spojilo sily viac ako 9000 dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali dokopy približne 150 ton odpadu v 131 lokalitách Slovenska.


Prečítajte si náš rozhovor s členmi tímu občianskeho združenia Upracme Slovensko:
Svetový čistiaci deň sa blíži. Organizátori z Upracme Slovensko nám prezradili zákulisie príprav


Súčasná situácia a vyhliadky na jeseň

Tento rok bude iniciatíva Svetový čistiaci deň poznačená pandémiou nového koronavírusu COVID-19. „Upratovania predbežne plánujeme zorganizovať klasicky v skupinách, avšak je možné, že lokálne sa budú musieť podujatia prispôsobiť epidemiologickej situácii a nariadeniam hlavného hygienika SR. V prípade, že by takéto upratovanie znamenalo priveľké riziko, odporúčame jednotlivcom zobrať si na prechádzku so sebou vrece, do ktorého vyzbierajú odpadky a môžu nás spomenúť na Facebooku či Instagrame cez označenie @Upracme_slovensko. Okrem upratovaní sa jednotlivci môžu zapojiť aj do označovania čiernych skládok prostredníctvom našej partnerskej mobilnej aplikácie TrashOut. Cez túto platformu bolo doposiaľ nahlásených na Slovensku 7800 skládok. Len tento rok pribudlo približne tisíc hlásení skládok. Samozrejme, pri všetkých aktivitách treba myslieť na použitie ochranných pomôcok, dezinfekcie a dodržiavanie odstupov“, upresnili organizátori.

Aj firmy môžu prispieť k zníženiu tvorby odpadu

Pivná značka Gambrinus ide vo svojej aktivite príkladom. Od januára 2020 prestala ponúkať pivo v PET fľašiach, čo zníži na Slovensku produkciu plastov o 150 ton ročne. Zároveň sa Gambrinus sa stal novým generálnym partnerom Upracme Slovensko na rok 2020. Táto podpora zabezpečí, že sa za každú predanú sklenenú fľašu Gambrinusu tento rok uprace z prírody pol kilogramu odpadu.

„Všetci vieme, že jednorazové plasty sú problém, ktorý zbytočne znečisťuje naše okolie. V Gambrinuse sme si povedali, že to po celé desaťročia išlo aj bez nich. Preto sme sa rozhodli ísť cestou zdravého rozumu a prestať produkovať ďalšie plasty tam, kde to nie je potrebné,“ hovorí manažérka značky Gambrinus Mária Dzureková. Práve PET fľaše sú najčastejším typom odpadu, ktorý nachádzame pri dobrovoľníckych upratovaniach.

Spoločne dokážeme viac

Svetový čistiaci deň sa nezaobíde bez nadšených dobrovoľníkov a organizátorov upratovaní. Ak ste organizácia, firma, škola, obec či jednotlivec, zaregistrujte svoje upratovanie na webovej stránke Upracme Slovensko. Organizátori tak budú mať lepší prehľad, ktoré časti Slovenska sa zapojili a po upratovaní použijú vyzbierané dáta na komunikáciu problému nelegálnych skládok so štátnymi inštitúciami.

https://www.facebook.com/upracmeSlovensko.sk/photos/a.576848169023628/4340095852698822

Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko