Šťastie sa za peniaze kúpiť nedá… Ale! Môžete si ho adoptovať. Stačí tak málo!

Možno práve teraz uvažujete o tom, že by ste vo svojom živote chceli mať zvieratko. Je to veľké a život meniace rozhodnutie, ktoré by ste nemali urobiť z večera do rána. Predtým, ako si domov privediete živého tvora, odpovedajte si na viacero otázok. Je váš domov bezpečný a vhodný pre domáceho maznáčika? Môžete si dovoliť starať sa o zviera? Koľko času môžete venovať svojmu novému priateľovi? Kúpiť si, alebo adoptovať zvieratko?

Na tú poslednú otázku vám dnes pomôžeme odpovedať. Pretože adopcia zvieraťa je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre zviera, aj pre seba samého. Že prečo? Pozrime sa na niekoľko dôvodov.

Zachránite život

Vždy, keď sa na svoje zvieratko pozriete, budete sa cítiť hrdí, že ste zachránili život. Toto je ten najväčší a najkrajší dôvod zo všetkých. Dávate tomu neštťstnému psovi, mačke, zajacovi alebo inému zvieraťu druhú šancu na život. Niektorí z nich mohli byť týraní, opustení alebo sa museli postarať sami o seba na ulici. V útulkoch je každoročne utratených viac ako 625 000 psov a mačiek. Adopciou dávate zvieratku bezpečný a milujúci domov, v ktorom sa môže opäť naučiť byť šťastným.

Nepodporíte nelegálne množiarne

Mnoho psov je nútených množiť sa tak často, ako je to len možné. Sú držaní v krutých podmienkach. Opakovane sa tu oplodňujú feny, ktoré trávia celý svoj život v klietkach bez ľudskej spoločnosti, majú vrh za vrhom a šteniatka sú im odobraté v ranom veku. A keď už zvieratá nie sú pre majiteľov ziskové, chovné psy sú jednoducho vyradené – buď zabité, opustené alebo predané v aukcii. Ak sa rozhodnete adoptovať, vyhnete sa týmto nezákonným organizáciám a postavíte sa na stranu vhodných životných podmienok. Adopcia z útulku znamená, že nepodporíte takéto kruté praktiky.

Predídete pre/množeniu

Tým, že sa rozhodnete pre adopciu z útulku a nepôjdete ku chovateľovi pre konkrétne plemeno, adoptujete si zviera, ktoré na svete už je a potrebuje vás. Namiesto toho, aby muselo prísť na svet ďalšie šteniatko. Je to jeden z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť všetkým zvieratám starostlivosť, ktorú si zaslúžia. V útulkoch sú tisícky psov a mačiek bez domova. Žiaľ, mnohí majitelia nevedia o dôležitosti sterilizácie alebo kastrácie a rodí sa oveľa viac zvierat ako je domovov, ktoré si ich môžu vziať. Cyklus premnoženia domácich zvieratiek môžete prelomiť adopciou domáceho maznáčika bez domova.

zdroj: freepik.com

Nájdete svojho vysnívaného miláčika

S tisíckami útulkov a toľkými zvieratami, ktoré potrebujú majiteľa, je veľká šanca, že nájdete také, ktoré sa perfektne hodí do vašej rodiny. Len v útulku Slobody Zvierat ich aktuálne nájdete cez 210. Zvieratá z útulku majú všetky tvary a veľkosti, vrátane mnohých čistokrvných zvierat, ak vám na tom záleží. Po čase strávenom s nimi možno zistíte, že zvieratko, do ktorého sa zamilujete, je úplne iné ako to, o ktorom ste si mysleli, že ho chcete.

Získate výhody dospelého jedinca

Mnoho psov v útulkoch je skôr už dospievajúcich alebo dospelých. To znamená, že pravdepodobne poznajú niektoré základné príkazy alebo boli vycvičené v predchádzajúcej domácnosti, čo vám výrazne uľahčí život, keď si psíka prinesiete domov. V útulkoch nájdete často psov a mačky, ktorých starší majitelia zomreli alebo odišli do domova dôchodcov. Nebudete musieť riešiť „fázu šteniatka alebo mačiatka“ a vyhnete sa učeniu na záchodík, nechcenému hryzeniu, žuvaniu, škrabaniu… Mladé jedince si vyžadujú tiež veľa času, tréning, socializáciu a intenzívnejšiu starostlivosť. Výhoda je aj to, že hneď uvidíte osobnosť a výzor dospelého zvieraťa a nemusíte už čakať, aby ste zistili, čo z neho vyrastie. Uistíte sa aj, že nový kamoš zodpovedá vášmu životnému štýlu a temperamentu.

Je to eko

Ak ste zodpovedný jednotlivec recyklujete doma papier a plasty, aby neskončili na skládkach. Recyklované materiály sa potom môžu využiť mnohými ďalšími spôsobmi. „Recyklované“ zvieratko môže urobiť niečo ešte lepšie: Môže vás spraviť šťastnými. Dlžíme životnému prostrediu a prírode to, že nebudeme podporovať viac týranie zvierat a ohrozovať ich zdravie. Namiesto toho dajte nový, šťastnejší život nejakému opustenému zvieratku v útulku. Pre psíky, ktoré sú dlhodobo v opatere útulku Slobody Zvierat a nemajú žiadnych záujemcov, existuje dokonca aj projekt virtuálnej adopcie. A čo je na tomto nápade tiež skvelé? Takouto formou môže mať svoje zvieratko dokonca aj alergik.

Podpora zamestnancov útulku

Nikto nevie viac o psovi, ktorého si adoptujete, ako ľudia, ktorí každý deň pracujú v útulku a poskytujú mu starostlivosť a podporu. Budú vám schopní pomôcť s jeho výchovou a tréningom. Útulky berú proces socializácie veľmi vážne. Prichádzajú tam často dobrovoľníci a pracujú s plachými mačkami. Útulkové psy zasa dostávajú vynikajúcu socializáciu a výcvik od oddaných a skúsených dobrovoľníkov, aby sa tak zabezpečili úspešné adopcie.

Podporíte charitatívnu inštitúciu

Vaša miestna organizácia na ochranu zvierat je neoddeliteľnou súčasťou komunity. Vždy je dobré prejaviť podporu a pomôcť lokálnej organizácii. Okrem prijímania a adopcie domácich miláčikov bez domova, im poskytujú aj hodnotné neoceniteľné služby, ako je nízkonákladová sterilizácia/kastrácia a osveta ľudí o zvieracích problémoch. Váš adopčný poplatok umožňuje neziskovým organizáciám pomáhať viacerým domácim miláčikom. Takže ak si od nich adoptujete, prispievate aj k trvalej starostlivosti o zvieratá, ktoré v útulku zostali.

zdroj: freepik.com

Adoptujete si zdravého maznáčika

Útulky a záchranné skupiny vynakladajú veľké úsilie na zabezpečenie dobrej lekárskej starostlivosti o svoje zvieratá. Veľmi mladé jedince sa často posielajú do “pestúnskych” rodín na domácu starostlivosť. Vaše nové zvieratko bude vykastrované alebo sterilizované a bude mať aktuálne všetky potrebné očkovania. Mnohé sú tiež čipované, vďaka čomu sú okamžite pripravené pripojiť sa k vašej rodine. Uistite sa, že dostanete kópiu zdravotného záznamu vášho nového domáceho maznáčika z útulku.

Ušetríte

Nie je potrebné míňať veľa peňazí, keď si môžete zaobstarať domáceho maznáčika len za adopčný poplatok. Záchrana zvieratka z útulku stojí oveľa menej ako jeho kúpa od chovateľa. Keďže prakticky všetky útulky vykonávajú sterilizáciu alebo kastráciu vo svojej réžii, aktualizujú očkovanie a ponúkajú ďalšie služby za znížené náklady, ušetrí vám to aj nejaké peniaze. A samozrejme, ten dobrý pocit, že pomôžete živému tvorovi v núdzi, je na nezaplatenie.

Zlepšíte ich, aj svoj život

Adopcia neprispieva len k pohode samotného zvieraťa. Je to aj spôsob ako si nájsť najlepšieho priateľa. Nielenže vám zviera dá pocítiť bezpodmienečnú lásku, ale bude pre vás psychologicky, emocionálne a fyzicky prospešné. Tým, že sa o neho staráte, prejavujete mu lásku a náklonnosť, vaše srdce zrazu ovládne pocit zmysluplnosti a naplnenia. Budete sa cítiť menej osamelí a izolovaní. To platí pre všetky vekové skupiny. Štúdie ukazujú, že mať domáceho maznáčika, pomáha ľuďom žiť dlhšie a zároveň zlepšuje ich celkové šťastie a zdravie. Zviera dokáže regulovať aj prejavy depresie, stresu, úzkosti a mnohých ďalších ochorení.

zdroj: freepik.com

Hovorí sa, že ak je človek láskavý k zvieratám, má dobrý charakter. Najmä pri ľúbení toho druhého sa o sebe veľa naučíte a dozviete. Cítime vtedy sa šťastnejší, a to je pocit, ktorí chce dosiahnuť väčšina z nás. Najlepšie na tom je, že láska k zvieratku je vrátená mnohonásobne. Zvieratá v útulkoch potrebujú druhú šancu. Boli stratené, opustené alebo nechcené. Sú bezmocné. Povedzte to všetkým. Viac o podmienkach adopcie sa dočítate napríklad na stránkach Slobody Zvierat.

Vlastníte aj vy adoptované zvieratko? Dajte nám o tom vedieť na našich sociálnych sieťach, môžete do komentárov pod článkom pridať aj jeho fotku a meno, budeme sa veľmi tešiť.

Titulný obrázok: freepik.com