Sprievodca ekologickým praním: Ako ušetriť a čo by ste mali vedieť predtým, než zapnete práčku

Horúce dni so sebou prinášajú aj väčší objem prania. V dnešnej dobe stačí stlačiť tlačidlo na práčke, a tá urobí všetko za vás. Aj keď už nemusíte chodiť k potoku, je dobré uvedomiť si, že neuvážene časté pranie znamená aj zbytočné míňanie vody a elektrickej energie. Ako prať tak, aby ste ušetrili si rozoberieme v dnešnom článku.

Predtým, ako začnete

Vyberte si práčku čo možno najvyššej energetickej triedy, najlepšie typu A, aby šetrila náklady na elektrinu. Vôbec to nemusí byť drahá značka, príjemne prekvapia aj tie menej známe. Ak myslíte ekologicky, tak u vás zaváži nielen výber práčky, ale aj nákup samotného oblečenia. Kupujte najmä prírodné vlákna ako sú napríklad organická bavlna, vlna, bambus a ľan.

Prečo je to dôležité? Pranie syntetického oblečenia uvoľňuje mikroplasty. Vedci nedávno zistili ich prítomnosť aj v našom organizme a čo to pre nás presne znamená, sa dozvieme v priebehu nasledujúcich rokov. Najviac takýchto škodlivín uvoľňuje akryl: 1,5 krát viac ako polyester a až 5x viac ako zmes polyester + bavlna. Až 35 percent primárnych mikroplastov pochádza z prania.

Náš tip: Skúste špeciálne sieťky na zachytávanie mikroplastov. Do nich vložíte syntetický materiál a klasicky vyperiete. Existujú aj loptičky s týmto účelom. Prípadne, ak si budete kupovať novú práčku, na trhu nájdete už aj so zabudovaným filtrom na zachytávanie mikroplastov.

Triediť a triediť

Oblečenie pred praním triedime z viacerých dôvodov. Samozrejme preto, aby sa nezafarbilo, ale aj kvôli tomu, aby sme oddelili viac špinavé veci od tých menej znečistených. Je na zváženie, či je potrebné všetky šaty hneď dávať do práčky, pretože sa častým praním ničia. Niekedy stačí veci len vyvetrať, napríklad od cigaretového dymu alebo po opekačke. Po pár hodinách na čerstvom vzduchu je oblečenie opäť svieže. Inokedy zasa stačí ručne vyčistiť vzniknutú škvrnu a takto ušetriť miesto v práčke. Ručné pranie je doslova nutnosť pri kúskoch, ktoré potrebujú špeciálnu starostlivosť ako sú kašmírové svetre, hodvábne šatky alebo saténová bielizeň. Svetre perte po každom druhom až piatom nosení, aby si zachovali formu a tvar čo najdlhšie.

Nezabudnite na toto: Oblečenie pred praním otočte naruby, prezrite všetky vrecká, zazipsujte zipsy a rozopnite gombíky, aby sa dierky na textílii nevyťahali. Pozor aj na suché zipsy (napríklad na šiltovke), môžu sa nalepiť na iné oblečenie a poškodiť ho. Použite na ne vrecká na bielizeň. Ocenia ich aj vaše ponožky. Po praní ich nájdete pekne pohromade a neriskujete, že sa stanú korisťou vašej práčky.

zdroj: freepik.com

Načapujte si prírodu

Bežné pracie prostriedky z drogérie sú zmesou chemických látok. Obsahujú fosfáty, bielidlá, laurylsulfát sodný a rôzne petrochemikálie, ktoré narúšajú ekosystémy, znečisťujú vody a sú škodlivé aj pre človeka. Ich problémom sú aj plastové nevratné obaly, ktoré tu s nami zostanú stovky, možno až tisícky rokov. Ak vám záleží na tom, akú vodu vypúšťate zo svojej práčky, vyskúšajte eko gély na pranie. Obsahujú iba biologicky odbúrateľné zložky šetrné k životnému prostrediu. Načapovať si ich môžete do vlastných nádob v zero waste obchodoch. Nelejte do práčky toho veľa, stačia vám maximálne dve polievkové lyžice. Namiesto aviváže používajte ocot a éterické oleje, napríklad levanduľový, krásne vám prevonia posteľné prádlo. 

Vyskúšajte toto: Poznáte strom Sapindus? Nie? A čo mydlové orechy? Tie rastú na spomínanom strome a sú vhodné pre alergikov a atopikov, dokonca ich môžu používať aj ľudia, ktorí sú alergickí na orechy. Horúca voda z týchto malých zázrakov uvoľňuje prírodnú mydlovú “chemikáliu”, ktorá efektívne odstraňuje škvrny. 

Koľko stupňov je dosť?

Záleží od znečistenia odevov. Prejdite si pozorne jednotlivé pracie programy na vašej práčke, pretože sa líšia nielen dĺžkou a teplotou prania, ale aj spotrebou vody. Na mierne znečistené oblečenie nepotrebujete dvojhodinový program na 60-ke. Postačí vám aj pol hodina na 40-ke.

Na kvalitné pranie úplne stačí 30°C, pretože aj pri nižších teplotách účinkujú pracie prostriedky a spoľahnúť sa môžete aj na mechanickú silu práčky. Takto ušetríte energiu a bielizeň si zachová svoje pôvodné vlastnosti.

Vyššie teploty môžu uškodiť aj samotnej práčke tým, že zvyšujú usádzanie vodného kameňa. Programy na 60 °C a viac volíme najmä kvôli likvidácii baktérií, ak perieme utierky, posteľné obliečky, látkové plienky alebo prateľné menštruačné vložky. Pri menej znečistenom oblečení, si nastavte aj kratší prací program. Na jeden cyklus sa v priemere minie 50 litrov vody. Kratší program znamená menej spotrebovanej vody. Vo väčšine prípadov nie je nutné ani predpieranie. Dôležité je tiež nezapínať práčku poloprázdnu, je to zbytočné plytvanie, navyše sa z nej vtedy pri praní uvoľňuje viacej mikroplastov.

Vedeli ste, že približne 75 – 90 % energie spotrebovanej na pranie ide na ohrev vody?

zdroj: freepik.com

A čo potom?

Ani nemusíme písať, že najekologickejšie a najlacnejšie je sušenie šiat po starom – vonku na šnúre. Sušička totiž minie viac elektriny ako samotná práčka. Priemerná bubnová sušička vyprodukuje 1,8 kg emisií CO₂ pri každom použití. Pri procese sušenia sa uvoľňujú aj mikroplasty. Ak nemáte dvor ani balkón, sušiak s oblečením v interiéri umiestnite v zime blízko radiátora a v lete pri otvorené okno. Keď teda nepoužijete sušičku, nemá ekonomický zmysel, aby ste nechali práčku odstreďovať na vysokých otáčkach. Míňa sa pritom viac energie a oblečenie zostane veľmi pokrčené.

Keď sme pri pokrčenom oblečení… Posledná informácia poteší nejednu ženu. Žehlenie je náročné na spotrebu energie, a tým pádom aj neekologické. SIAE (Slovenská inovačná a energetická agentúra) vypočítala, že 2 hodiny žehlenia za týždeň nás stoja približne 50 eur ročne. Ak chcete ušetriť, nechajte mokré oblečenie vystreté na vešiaku tak, aby sa o všetko postarala gravitácia.

Titulný obrázok: freepik.com


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.