Šéf Mecomu: Vďaka novým autám ušetríme až 130 ton emisií ročne

Najväčší slovenský výrobca mäsových výrobkov spoločnosť Mecom Group dlhodobo dbá na šetrný prístup k životnému prostrediu. Investuje do moderných technológií s nižšou spotrebou elektrickej energie a plynu, využíva ekologický spotrebný materiál a takisto pripravuje vlastnú fotovoltaickú elektráreň. Mecom tiež pravidelne obmieňa a modernizuje aj svoju početnú flotilu nákladných vozidiel.

Spoločnosť Mecom aktuálne obmenila až 51 nákladných vozidiel za nové, ktoré spĺňajú najprísnejšiu emisnú normu Euro 6. Tieto autá ročne vyprodukujú až o 130 ton emisií menej ako tie, ktoré jazdili doteraz. „Sme líder v odvetví a je našou povinnosťou udávať trendy. Dlhodobo sa snažíme hľadať také riešenia, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Chceme mať úplnú istotu, že naše kvalitné výrobky sa vždy dostanú k naším zákazníkom včas a maximálne čerstvé. Preto ich rozvážame vlastnými autami, ktoré spolu každý mesiac najazdia viac ako 440-tisíc kilometrov“, upresnil generálny riaditeľ Mecomu Ladislav Čechovič.

Nový vozový park má o takmer 6 percent nižšiu spotrebu, čo znamená, že autá mesačne spotrebujú až o 4 tisíc litrov menej. A to znamená aj o 11 ton menej emisií vyprodukovaných každý mesiac. „Toto je ukážkový príklad toho, ako môže ísť ruka v ruke ekonomika s ekológiou. Tým, že nové autá majú nižšiu spotrebu ušetríme na palive a zároveň máme aj nižšiu uhlíkovú stopu“, pokračuje L. Čechovič.

Až 70 vodičov trávi v autách podstatnú časť svojho pracovného času a k zákazníkom rozvezú mesačne až 3-tisíc ton produktov, ak k tomu pripočítame aj prevozy zásob a pomocného materiálu, tak výkony vozidiel prekračujú až 7-tisíc ton mesačne. „Naši kolegovia vodiči trávia na cestách dlhé hodiny, preto je pre nás dôležité, aby jazdili na bezpečných autách. Sú konfigurované aj so zreteľom na komfort a ergonómiu. Majú lepší výhľad, lepší posed, ľahšie nastupovanie a vystupovanie. To všetko vplýva na bezpečnosť a zníženú únavu vodičov“, uzatvára L. Čechovič.


Mecom Group je najväčším slovenským výrobcom mäsových výrobkov a od roku 2021 je súčasťou spoločnosti Smithfield Foods, ktorá je najväčším spracovateľom bravčového mäsa na svete. Smithfield Foods je spoločnosť s dlhoročnou tradíciou. Bola založená v roku 1936 v americkom Smithfielde a dnes je globálnym svetovým lídrom v oblasti mäsospracujúceho priemyslu. Spoločnosť zamestnáva viac ako 55 tisíc pracovníkov a dosahuje ročné tržby viac ako 16 miliárd dolárov.
www.mecom.sk