Recykláciou darujeme veciam nový život. Čo všetko môže vzniknúť z plastových fliaš alebo tašiek?

Jednou z vecí, ktorú môžeme my všetci urobiť na ochranu a zlepšenie nášho životného prostredia, je triedenie odpadu a jeho následná recyklácia. Aby sme si vedeli ľahšie predstaviť, čo môže vzniknúť z plastovej fľaše alebo igelitovej tašky, pozrime sa na pár príkladov.

Plastové tašky

Plastové tašky už svoju zlatú éru majú za sebou. Prísť do obchodu a s nákupom si odniesť aj novú plastovú tašku, ktorú vzápätí hodíme do koša, je už old school. Našťastie! Recykláciou plastových tašiek môžu vzniknúť lavičky, záhradný nábytok, vybavenie detských ihrísk, ale aj nové, znovu recyklované tašky.

Plastové fľaše

Plastové fľaše budú aj na Slovensku čoskoro zálohované a ich recyklácia sa naozaj vyplatí. Môžu z nich vzniknúť napríklad tričká, svetre, fleecové bundy, izolácie do búnd, spacích vakov, koberce. Napríklad 10 fliaš dá dostatok plastových vlákien pre nové tričko, 14 fliaš na vytvorenie dostatočnej izolácie (výplň) pre lyžiarsku bundu, 63 fliaš pre sveter a 114 fliaš pre spací vak.

Plastové obaly z kozmetiky

Nádoby, v ktorých sú šampóny, sprchovacie gély, pracie či čistiace prostriedky, sú ľahké a tuhé – ale zvyčajne sú vyrobené z iného typu plastu ako fľaše na nápoje. Čo z nich recykláciou môže vzniknúť? Výroba detských ihrísk, nových fliaš a nádob, plastové rezivo, piknikové stoly, záhradný nábytok, recyklačné koše sú oblasti, v ktorých plastové obaly z kozmetiky po recyklácii nájdu uplatnenie.

Uzávery fliaš

Aj keď sú vyrobené s iného typu plastu ako fľaše, nie je potrebné dávať uzávery z fľaše dolu pred vyhodením do recyklačných košov. Recykláciou sa z nich môžu stať napríklad záhradné hrable, skladovacie kontajnery, opakovateľne použiteľné nákupné tašky, priadze, povrazy, či metly.

Penové obaly

Penové plastové obaly obsahujú viac ako 95% vzduchu. Ako výplň tak tlmia napríklad náš nový televízor pri prevoze. Inovatívne recyklačné programy môžu zrecyklovať penu a premeniť ju na plastové výrobky, ako sú izolácie, rámy na obrazy alebo stavebné výrobky pre náš domov.