Vyrobte si domácu zubnú pastu len s pomocou základných surovín. Ukážeme vám ako na to!

Zubná pasta má rôzne využitia, osviežuje dych, predchádza problémom s chrupom, bieli zuby a pomáha pri ich celkovej čistote. Navyše sa dá ľahko pripraviť doma pomocou základných surovín a jednoduchého postupu. Vyskúšajte to spolu s nami, najprv si však povieme niečo o zubnej paste, jej minulosti a súčasnosti.

Minulosť zubnej pasty

Podľa starovekých záznamov prvú zubnú pastu vyrobili starí Egypťania (asi 3 000 – 5 000 pred n. l.) z popola zo spálených volských kopýt alebo vaječných škrupín. Popol sa premenil na práškovú formu a potom sa spojil s pemzou. Táto kombinácia bola primárne určená na odstránenie nahromadených nečistôt z povrchu zubov. Predpokladá sa, že k tejto zmesi bola pred použitím pridaná voda, aby sa vytvorila pasta. V 50. rokoch 19. storočia bola vyrobená prvá zubná pasta podobná tej dnešnej. Vyvinul ju americký zubný chirurg Washington Wentworth Sheffield. Dr. Sheffield vytvoril hotový zubný krém, ktorý obsahoval výťažky z mäty, aby sa zapáčil jeho pacientom.

Ako je to dnes?

V súčasnosti zubná pasta plní dve základné funkcie – liečebnú a preventívnu. Vo všeobecnosti obsahuje fluorid a ďalšie aktívne zložky, ktoré slúžia na bielenie zubov, odstraňovanie zubného povlaku, minimalizáciu zápalu ďasien a prevencia halitózy (zápach z úst) či zubnej erózie.

Aktívne zložky, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v schválených značkách zubných pást, zahŕňajú:

  • Činidlá proti zubnému kazu (napríklad fluorid), ktoré podporujú proces remineralizácie zubov a pomáhajú pri oprave začínajúceho zubného kazu,
  • Antihypersenzitívne látky – vrátane draselných solí, fluoridu cínatého, amorfného fosforečnanu vápenatého, kazeínfosfopeptidu a fosforečnanu sodno-vápenatého – ktoré pomáhajú minimalizovať citlivosť zubov,
  • Antimikrobiálne látky, ako je opäť fluorid cínatý, triklosan a citrát zinočnatý, ktoré pomáhajú predchádzať hromadeniu plaku.

Medzi ďalšie zložky patria:

  • Abrazívne činidlá, ako sú kremičité abrazíva alebo enzýmy na odstránenie nahromadených škvŕn na zuboch.
  • Čistiace prostriedky ako laurylsulfát sodný a N-laurylsarkozinát sodný, ktoré pomáhajú vytvárať lepšiu penu a majú čistiaci účinok na zubný povlak a iné nečistoty v ústach.
  • Arómy, najmä látky bez cukru, ako je sacharín, aby bola zubná pasta príjemná alebo dokonca “atraktívna” pre používateľa.
  • Zvlhčovadlá ako glycerol na ochranu zubnej pasty pred stratou vody.
  • Spojivá, ako napríklad minerálne koloidy, prírodné gumy, koloidy z morských rias alebo syntetická celulóza, ktoré zubnej paste dodajú objem, aby dlhšie vydržala.
  • Peroxidy, ako sú peroxidy vodíka a karbamidu, aby sa zabránilo pretrvávaniu škvŕn na zuboch.

Je niektorá z týchto zložiek toxická?

Hoci použitie bežnej zubnej pasty z obchodov je zvyčajne bezpečné, predávkovanie niektorými z týchto zložiek môže byť smrteľné. Toxické zložky v zubnej paste sú najmä fluorid sodný a triclosan. Predávkovanie nimi môže spôsobiť bolesť žalúdka alebo upchatie čriev. Pri podozrení na predávkovanie zubnou pastou treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Akým zložkám sa treba vyhnúť v domácej (prírodnej) zubnej paste?

Vzhľadom na vyššie uvedený potenciál toxicity sa mnohí spotrebitelia obracajú na prírodnú zubnú pastu. Prírodná zubná pasta pripravená doma je bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, prináša preventívne aj terapeutické výhody, ktoré pomáhajú udržiavať dobré zdravie ústnej dutiny.

Pri domácej výrobe vlastnej zubnej pasty je lepšie sa vyhnúť nasledujúcim zložkám, predovšetkým kvôli ich vedľajším účinkom:

  • Glycerín – hoci je bezpečný na použitie, predpokladá sa, že vytvára tenkú vrstvu na povrchu skloviny, ktorá môže brániť procesu remineralizácie.
  • Sacharín – často považovaný za umelé sladidlo; môže mať karcinogénne vlastnosti.
  • Fluorid – zabraňuje zubnému kazu, ale vo väčšom množstve môže byť toxický.
  • Propylénglykol – pôsobí ako emulgátor, môže viesť k podráždeniu kože, očí alebo pľúc, ako aj k toxicite orgánov.
  • Triclosan – môže spôsobiť rezistenciu na antibiotiká a endokrinné poruchy, má tiež karcinogénne vlastnosti.
  • Laurylsulfát sodný (SLS) – je vysoko návykový a môže spôsobiť vredy a zmenu chuti.
  • Peroxid vodíka – môže viesť k poškodeniu ďasna a ústneho tkaniva.
  • Umelé prísady, ako sú pridané farbivá – môžu z dlhodobého hľadiska spôsobiť neurologické problémy.

Ktoré ingrediencie by ste mali zahrnúť do domácej zubnej pasty?

Niektoré prírodné náhrady možno použiť na výrobu domácej zubnej pasty. Tieto zložky nielenže prinášajú výhody pre zdravie ústnej dutiny na rovnakej úrovni ako bežná zubná pasta z obchodu, ale nemajú ani žiadne vedľajšie účinky. Sú to napríklad:

  • Kokosový olej

Kokosový olej, ktorý má prirodzené antimikrobiálne, protizápalové a protiplesňové vlastnosti. Chráni tiež zuby pred zubným kazom a je ľahko dostupný, preto často tvorí základ mnohých domácich zubných pást.

  • Prášok na pečenie

Zásaditý charakter sódy bikarbóny neutralizuje pH ústnej dutiny. Táto zložka má tiež mierne abrazívne vlastnosti na odstránenie škvŕn zo zubov.

  • Morská soľ

Zásaditá vlastnosť morskej soli z nej robí dobrú zložku prírodnej zubnej pasty.

  • Guarová guma

Guarová guma sa vyrába z guarových bôbov rastliny Cyamopsis tetragonoloba, ktoré sú podobné fazuli. Je dostupná v práškovej forme a pôsobí ako zahusťovadlo. Udržuje ostatné zložky v zubnej paste stabilné.

Bezpečné bieliace prostriedky pre domácu zubnú pastu

  • Kurkuma je vhodná na bielenie zubov, prispieva k procesu remineralizácie a tiež pomáha v boji proti problémom s ďasnami.
  • Kremelina pôsobí ako brúsne činidlo a zároveň podporuje proces remineralizácie.

Remineralizačné činidlá

  • Čokoláda má určité antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú účinné pri odstraňovaní zubného povlaku. Kakaové bôby obsahujú teobromín, pomerne účinnú látku na remineralizáciu zubov. Niektorí vedci dokonca považujú remineralizačné vlastnosti čokolády za vyššie ako má fluorid.
  • Bentonitový íl má vysoký obsah minerálov a zásadité vlastnosti, ktoré pomáhajú vyrovnávať kyslé pH v ústach.
  • Vápnik a horčíkový prášok podporujú proces remineralizácie.

Môžu sa použiť aj ochucovadlá ako stévia, xylitol, koreniny ako mäta, klinčeky a škorica a éterické oleje.

Ako si vyrobiť zubnú pastu doma?

Tu sú tri postupy, ktoré môžete vyskúšať pri výrobe vlastnej domácej zubnej pasty:

1. Zubná pasta so sódou bikarbónou a vodou

Vezmite jednu čajovú lyžičku sódy bikarbóny. Pridajte jednu kvapku esenciálneho oleja a pár kvapiek vody.

2. Zubná pasta so sódou bikarbónou, soľou a vodou

Vezmite jednu lyžičku sódy bikarbóny. Pridajte lyžičku prírodnej soli. Pridajte tri kvapky esenciálneho oleja a pár kvapiek vody.

3. Zubná pasta so sódou bikarbónou a kokosovým olejom

Prichystajte si dve polievkové lyžice sódy bikarbóny. Pridajte dve polievkové lyžice kokosového oleja a desať kvapiek esenciálneho oleja. Všetky ingrediencie dobre premiešajte, aby ste získali hladkú textúru. Tento prípravok tvorí základnú zubnú pastu. Na prípravu bieliacej zubnej pasty sa však musia bieliace prísady (napr. kurkuma) pridávať v nepatrných pomeroch. Tiež podiel abrazívnych činidiel (napr. sóda bikarbóna alebo kremelina) musí byť udržiavaný na nízkej úrovni, aby sa zabránilo poškodeniu zubnej skloviny.

Ak si nie ste istý, či je takáto zubná pasta pre vás vhodná poraďte sa s odborníkom. Každý z nás je originál, máme vlastné zdravotné problémy a naše zuby a ďasná potrebujú niečo iné, preto experimentujte veľmi opatrne. Obzvlášť ak trpíte zápalovým ochorením ďasien ako je napríklad paradentóza.

zdroje news-medical.net