Hodina Zeme 2023: Sobota 25. marec 20.30. Zapojiť sa môže každý

Celosvetová akcia Hodina Zeme každoročne spája milióny ľudí a tisícky firiem po celom svete. Ide o najväčšiu celosvetovú akciu, do ktorej sa môže zapojiť každý. Stačí len zhasnúť svetlo na jednu hodinu!

História akcie sa začala písať v austrálskom Sydney 31. 3. 2007, do ktorej sa prvýkrát zapojilo viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem. Význam akcie sa z Austrálie rýchlo preniesol do celého sveta a o rok neskôr sa do nej zapojilo už takmer 50 miliónov ľudí z 35 krajín sveta. Ľudia z celého sveta tak “vypli svoje domácnosti” a mestá “zhasli svoje dominanty”, aby oslávili a chránili to, čo máme spoločné, náš domov – našu planétu.

Tento rok pripadá Hodina Zeme na 25. marec. Konkrétne o 20.30 miestneho času sa môže každý z nás pripojiť k tejto celosvetovej iniciatíve a na hodinu zhasnúť svetlá.

Do tmy sa už tradične ponoria aj najznámejšie budovy a pamiatky ako Eiffelova veža, Big Ben, budova Opery v Sydney, budova Empire State Building, Buckinghamský palác, či Koloseum.

V rámci Hodiny Zeme každý rok symbolicky vypínajú osvetlenie aj Slovenské hrady, zámky, mestá i obce, ale aj reklamné pútače súkromných spoločností. Toto gesto sa šíri svetom a ani Slovensko nezaostáva. Tento rok už potvrdili účasť na iniciatíve mnohé mestá a obce vrátane Trnavy, Zvolena, Dolného Kubína, Prešova či Michaloviec. Osvetlenie sa vypne na Bratislavskom hrade aj na Prezidentskom paláci, do tmy sa zahalí Kolonádový most v Piešťanoch, Zvolenský zámok a mnohé ďalšie dominanty. Pripájajú sa aj vzdelávacie inštitúcie – Žiaci základnej školy s VJM v Komárne skrášlia areál školy, Gymnázium Ľ. Štúra
v Michalovciach zas v piatok zorganizuje odvoz do školy bez áut, sadenie stromčeka či čistenie brehu rieky Laborec. Zoznam sa ďalej rozširuje, aktuálny prehľad subjektov prihlásených do kampane možno sledovať na webe Hodiny Zeme.

Okrem symbolického zhasnutia pamätihodností, WWF (Svetový fond na ochranu prírody) vyzýva ľudí, aby vypli aj oni samotní a oddýchli si od každodennej rutiny tým, že aspoň 60 minút svojho dňa venujú činnosti prospešnej pre planétu Zem.

Oficiálne tohtoročné video

Hodina Zeme poukazuje na význam ochrany prírody, trvalo udržateľného správania a spotreby, nebezpečenstvo klimatických zmien a spája ľudí po celom svete, ktorí si uvedomujú dôležitosť ochrany našej planéty.