Einstein povedal, že máme len 4 roky života, potom, ako zomrie posledná z nich: Prečo je dôležité za(chrániť) včely a ako na to?

Závisí od nich úspešná úroda, zdravé ekosystémy a naša existencia. Napriek tomu, aké sú pre nás dôležité, ich populácia neustále klesá. Len za posledných desať rokov hlásili včelári v USA a Európe ročné straty 30 až 50 %. Tento pokles bol zapríčinený z rôznych dôvodov: od používania pesticídov a priemyselných poľnohospodárskych techník, cez stratu biotopov až po zmenu klímy. Zozbierali sme pre vás 7 jednoduchých spôsobov ako zachrániť včely.

1. Vysaďte si záhradu

Jednou z najväčších hrozieb pre včely je nedostatok bezpečného prostredia, kde by si mohli postaviť príbytky a nájsť zdroje výživnej potravy. Výsadbou včelej záhrady im vytvoríte prostredie bohaté na peľ a nektár. Na pestovanie rastlín vhodných pre včely nepotrebujete veľa miesta, môžete to skúsiť aj v byte bez terasy či balkóna, v okenných boxoch a kvetináčoch. Včely majú rady širokú škálu kvetov, niektoré uprednostňujú tie rúrkovité, napríklad náprstníky, iné zasa ploché a otvorené ako sú margarétky. Ak máte možnosť, nechajte časť záhrady nepokosenú. Včely milujú dlhú trávu, prípadne si robia hniezda v kompostoch a pod živými plotmi.

2. Nepoužívajte pesticídy

Syntetické pesticídy, hnojivá, herbicídy a neonikotinoidy (neonikotinoidy sú škodlivé chemikálie, ktoré ovplyvňujú nervový systém včiel, čo vedie k ich paralýze a smrti) sú pre včely škodlivé a spôsobujú zmätok v ich citlivých systémoch. Pesticídy sú jednou z hlavných hrozieb pre opeľovače. Vyhnite sa preto ošetrovaniu vašej záhrady a zelených plôch syntetickými látkami. Namiesto toho používajte organické produkty a prírodné roztoky, ako je napríklad kompost, aby ste podporili zdravie pôdy a užitočný hmyz, ktorý chráni pred škodcami.

zdroj: freepik.com

3. Zasaďte stromy

Vedeli ste, že včely získavajú väčšinu nektáru zo stromov? Keď strom kvitne, poskytuje stovky, ak nie až tisíce kvetov, z ktorých sa dá nakŕmiť. Stromy sú nielen skvelým zdrojom potravy pre včely, ale aj nevyhnutným biotopom. Listy stromov a živica dávajú včelám materiál na hniezdenie, zatiaľ čo dutiny v dreve sú vynikajúcimi úkrytmi. Stromy, ako napríklad taká vŕba, poskytujú tiež množstvo potravy pre včely v prvých fázach roka. Posilniť biotopy včiel môžete tým, že sa budete starať o stromy a zúčastňovať sa na ich výsadbe vo vašej oblasti.

4. Vytvorte včelí kúpeľ

Včely bývajú dosť smädné pri hľadaní a zbieraní nektáru. Naplňte plytký tanier alebo misku čistou vodou a umiestnite do nej drobné kamienky. Včely na nich pristanú, aby si vychutnali svoj osviežujúci nápoj bez toho, aby sa v ňom utopili. Unavená včela má rada aj cukor (nikdy nie med!). Zmiešajte dve čajové lyžičky bieleho kryštálového cukru s jednou čajovou lyžičkou vody a dajte na tanier alebo nakvapkajte na kvet, aby ste vyčerpanú včelu trochu “oživili”. Vždy používajte radšej biely kryštálový cukor ako akýkoľvek iný. Niekedy môžete vidieť včelu ležať na zemi a nehýbať sa, pravdepodobne len odpočíva…

5. Postavte im domčeky

Vedeli ste, že s výnimkou včiel medonosných, sú včely vlastne samotárskymi tvormi? Až 70% takýchto včiel žije pod zemou, zatiaľ čo 30 % nájdete v dierach vo vnútri stromov alebo v dutých stonkách. Druhy ako čmeliaky si stavajú hniezda v nenarušenej krajine a vy im môžete poskytnúť bezpečné útočisko tým, že im vo svojej záhrade vybudujete príbytok! Včelie hotely, ktoré majú malé rúrkové „apartmány“, ľahko umožňujú usídliť sa osamelým včelám murárkam v ich útrobách. Takéto domčeky sa vyrábajú veľmi ľahko, pomocou dutých stoniek (ako je napríklad bambus), rôznych vetvičiek a povrázkov. Stačí ich len zviazať dohromady a dať ich do živého plota alebo kríkov, prípadne zavesiť niekde v úkryte, aby poskytli včelám pokojný domov.

6. Vzdelávajte budúce generácie

Spoznajte včely vo vašej záhrade a na zelených priestranstvách okolo vás. Na Slovensku žije okrem včely medonosnej ešte ďalších 650 druhov! Inšpirujte mladšiu generáciu pomocou videí, článkov a aktivít, aby sa začali zaujímať o včely. Pedagógovia môžu využiť vyučovanie na to, aby vniesli prírodu a ekológiu do triedy a sŕdc detí. Vzdelávanie detí o včelách a opeľovačoch je skvelý spôsob, ako ich zapojiť do starostlivosti o životné prostredie.

7. Podporujte miestnych včelárov

Miestni včelári tvrdo pracujú na udržaní svojich včiel. Najjednoduchší spôsob, ako im prejaviť svoje uznanie, je kúpiť si lokálne vyrobené produkty z medu a včelieho vosku. Mnoho včelárov používa produkty zo svojich úľov na výrobu mydiel, pleťových vôd a sviečok. Navyše, miestny med je nielen chutný, ale dokonca môže pomôcť pri sezónnych alergiách (poraďte sa predtým s lekárom). Môžete tiež venovať svoj čas a finančné dary miestnym včelárskym spoločnostiam a environmentálnym skupinám, aby ste pomohli rásť ich programom.

zdroj: freepik.com

Vieme, že to bude znieť asi trochu paradoxne, ale konzumujte med menej často. Aj keď urobíte všetko, čo je uvedené vyššie, zníženie spotreby medu v konečnom dôsledku najviac pomôže populáciám včiel. Nemusíte sa ho úplne vzdať, stačí si ho nechať ako príležitostnú pochúťku!

Niekoľko zaujímavostí o včelách, ktoré ste možno nevedeli:

  • Každý člen ich spoločenstva je potrebný, pretože každá úloha v úli je rovnako dôležitá. Čo je pekná metafora, z ktorej si môžeme brať príklad.
  • 20. máj bol vyhlásený za Svetový deň včiel.
  • Včely potrebujeme na opelenie jednej tretiny našich potravinárskych plodín a 90 % voľne rastúcich rastlín. Bez nich nebudú orechy, káva, kakao, paradajky, jablká, mandle a tento zoznam ani zďaleka nekončí…
  • Ak uvidíte včelu, odfoťte ju. Vaše obrázky môžu poskytnúť dôležité informácie o zdraví, zvykoch a preferenciách včiel. Fotky načítajte cez appku iNaturalist alebo na stránku Sunflower Project.
  • Ak uvidíte roj, kontaktujte včelársky zväz, aby ich premiestnili na iné, bezpečné miesto. Včely medonosné sú veľmi pokojné a predstavujú len malé nebezpečenstvo, ale ak sú vyrušované, prípadne postriekané vodou, môžu byť agresívne.
  • Len v Európe hrozí vyhynutie takmer 10% druhov divých včiel.

Spomeňte si na tieto fakty z nášho článku pri najbližšej príležitosti, keď sa budete chcieť zbaviť tohto užitočného tvora. Pretože život včiel, to naozaj nie je med lízať. 🙂