Ako pomôcť a neuškodiť? Odborníci pripravili pravidlá správneho prikrmovania vtákov počas zimy

Vonkajšie teploty klesajú s postupujúcou zimou stále nižšie. Ľudia sa môžu obliecť, no vtáctvo potrebuje dostatok energetických a tukových zásob. Čím dlhšie mrazivé dni trvajú a čím väčšia časť krajiny je skrytá pod snehom, tým dôležitejšie je pomáhať operencom doplnkovou potravou. Prečo? Kedy začať a kedy skončiť? Aké je vhodné kŕmidlo a kam ho dať? Čím kŕmiť a čím určite nie? Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku pripravili jednoduché pravidlá, ich rešpektovaním bude naša pomoc účinná.

„Prikrmovanie je jedným zo spôsobov kompenzácie silného vplyvu ľudských aktivít na prírodu.Začíname, keď je málo prirodzených zdrojov potravy (rôzne semená a bobule), napríklad v čase, keď krajinu zakrýva sneh, resp. keď trvajú silné mrazy. Obzvlášť dôležité je prikrmovanie vo februári a marci, kedy sú zdroje živín v prírode na minime. Pre podporu druhov so silnou väzbou (vernosťou) ku konkrétnej lokalite – napríklad brhlíky či ďatle – je dôležitá pravidelnosť prikrmovania,“ informuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Musíme mať na pamäti, že ak sa rozhodneme prikrmovať, berieme na seba veľkú zodpovednosť. Vtáci tvoria tukové zásoby predovšetkým v druhej časti dňa. Pri rozhodovaní, kde sa pred nocou nakŕmia, počítajú pravdepodobne aj s naším kŕmidlom a pokiaľ v ňom bude potrava chýbať, môže byť už neskoro zháňať si potravu inde. Pokiaľ sa teda rozhodneme prikrmovať, mali by sme to robiť pravidelne a poskytovať rovnaké množstvo potravy.

Čím kŕmiť a čím určite nie?

„Kŕmidlo nie je kôš na zvyšky z kuchyne. V žiadnom prípade neponúkame vtákom korenené a solené jedlo, ani pečivo. Vtáky najviac obľubujú slnečnicu. Okrem nej je vhodná repka, proso, mak, ovos, pšenica, ideálne v kombinácii so slnečnicou. Orechy môžeme ponúknuť v škrupine (rozpolené), alebo vylúpané, vhodné sú vlašské či lieskové orechy, tiež arašidy, ak nie sú pražené a solené. Kúpiť sa dajú už zarobené zmesi pre voľne žijúce vtáctvo. Takto prestretý stôl priláka najmä pinkovité vtáky (glezgy, stehlíky, zelienky, čížiky) a tiež sýkorky (najčastejšie veľká a belasá) či vrabce. Sýkorky i ďatle obľubujú orechy a loj – obzvlášť hovädzí. Väčší stravníci (ako straky či sojky) nepohrdnú kukuricou, tú je vhodné pre menšie druhy pomlieť či podrviť. Nebuďme prekvapení, ak sa vysoká koncentrácia vtákov stane terčom dravcov, najčastejšie jastraba krahulca. Do tohto prirodzeného deja v žiadnom prípade nezasahujme,“ hovorí Roman Slobodník.

Aké kŕmidlo je najvhodnejšie?

„Kŕmidlo musí byť konštruované tak, aby poskytovalo vtáctvu dostatočný prehľad o tom, čo sa deje okolo a čas na únik pred nebezpečenstvom. Ďalej musí byť možná údržba, čistenie i jednoduché dosypávanie krmiva – to by malo byť chránené pred navlhnutím (strieška) a vysypaním/vyfúknutím vetrom (okraje, resp. mantinely). Aby sme predišli útokom túlavých mačiek, dáme kŕmidlo na viditeľné miesto – bez hustých porastov najmä ihličnatých stromov v jeho blízkosti, vo výške minimálne 1,5 metra nad zemou. Nevhodné je umiestnenie blízko frekventovaných ciest a presklených plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Aby sme predišli šíreniu chorôb, kŕmidlo pravidelne čistíme vhodnými dezinfekčnými prípravkami. Počas chladných dní vtákom neponúkame vodu, mohli by sa v nej okúpať a zamrznúť, jej zdrojom sú napríklad pokrájané kúsky jabĺk. Kŕmidlo umiestnené v obývanej oblasti odstránime aspoň 3 dni pred Silvestrom, pyrotechnika je pre vtáctvo nebezpečná (viac tu). S prikrmovaním tiež prestávame, akonáhle sa začne obnovovať ponuka zdrojov potravy v prírode (približne v marci),“ uzatvára Deutschová.

Pravidlá správneho prikrmovania

■ Kŕmime od novembra do marca, po zvyšok roka si vtáci potravu ľahko nájdu sami.

■ Množstvo potravy prispôsobujeme aktuálnemu počasiu. Viac krmiva podávame v mrazoch a pri vysokej snehovej pokrývke.

■ Kŕmidlo umiestnime aspoň 1,5 m nad zemou a dva metre od najbližších stromov či kríkov, na ktorých by mohol čakať predátor.

■ Potrava musí byt vždy chránená pred snehom a dažďom.

■ Krmivo pravidelne dopĺňame a kŕmidlo čistíme.

■ Kŕmidlo je vhodné čistiť dezinfekčným prípravkom, po jeho aplikácii kŕmidlo necháme vysušiť a opäť prikrmujeme až po vyprchaní prípravku.

■ Nikdy nekŕmime plesnivým či inak pokazeným krmivom.

■ Dokrmovaním iba suchým pečivom nezabezpečíme vtákom vhodnú energetickú hodnotu z krmiva.

■ Pozor na veľké sklenené plochy v blízkosti kŕmidla. Vtáci do nich môžu naraziť a vážne sa zraniť či zabiť.

■ Čím rozmanitejšiu potravu v kŕmidle ponúkneme, tým viac druhov vtákov potom môžeme pozorovať.

Článok sme vám priniesli vďaka občianskemu združeniu Ochrana dravcov na Slovensku, ktoré sa venuje výskumu a ochrane voľne žijúcich dravých vtákov a sov vo voľnej prírode na celom území Slovenska a členskej organizácii Česká společnost ornitologická.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.