3 kroky k udržateľnejšiemu životu: Ako byť viac eko aj bez straty komfortu

Každý z nás by mal aspoň troškou prispieť k tomu, aby sa nám podarilo environmentálnu krízu dostať pod kontrolu. I keď prognózy nie sú najpríjemnejšie, ešte stále máme šancu na zmenu. Žiť udržateľnejšie navyše môžeme aj bez straty komfortu. Inšpirujte sa našimi tipmi a pomôžte našej planéte aj vy.

Doprava

Vynikajúcou alternatívou ku každodennému nadbytočnému používaniu áut v mestách je  mestská hromadná doprava. Tá je pohodlným spôsobom, ako sa dostať na miesto určenia aj bez nekonečného státia v zápchach. No aj MHD má svoje limity a v prípade, že jej siete nie sú medzi vaším bydliskom a cieľovou destináciou adekvátne prepojené, môže vám to snahu o ekologickejšie cestovanie skomplikovať.

Práve preto sa čoraz viac ľudí obzerá po moderných elektromobiloch, ktorých vývoj neustále napreduje. Elektromobily sa stávajú vyspelejšie, komfortnejšie a ich dojazd sa predlžuje. Takisto vďaka skvalitňovaniu nabíjacej infraštruktúry sú rok čo rok väčšou konkurenciou pre motorové vozidlá so spaľovacími motormi. V prípade, že ste fanúšikom zeleného cestovania, elektromobil by pre vás mohol byť tou správnou voľbou.

Zdroj: bigstockphoto.com

Kúpeľňa

Každý deň používame rôzne druhy krémov, parfumov, líčidiel, odličovačov, mastičiek či púdrov. Kozmetiky i drogérie je na trhu toľko, že stále môžeme naraziť na niečo, s čím sme sa ešte nestretli. No ak chceme zredukovať náš negatívny vplyv na prírodu, musíme sa zamyslieť, aké množstvo kozmetiky naozaj potrebujeme, a čo používame nadbytočne.

Zdroj: pexels.com

Takisto je dôležité pozrieť sa bližšie na jej pôvod, zloženie či prípadný obsah škodlivých látok. Dobré je tiež naštudovať si, ako sa obaly z nej dajú separovať. Dbať by sme mali aj na výrobcu a uprednostňovať tých, ktorí sa zaujímajú o budúcnosť našej planéty. Celé je to proces, ktorý si zo začiatku vyžaduje väčšiu časovú investíciu, no v budúcnosti sa vám toto úsilie mnohonásobne vráti vo viacerých smeroch.


Kam vyhodiť nevyužitú kozmetiku a ako správne vytriediť jej obaly?


Kuchyňa

Jedna z miestností našich domovov, ktorá prešla za posledné dekády výraznou zmenou. Pribudli v nej zariadenia a výdobytky modernej techniky, o ktorých sa našim starým rodičom ani len nesnívalo. No zmenil sa aj pohľad spoločnosti na varenie a výber potravín. Ľudia sa viac zaujímajú o to, aké potraviny nakupujú. Trendom posledných rokov však nie je len zvýšený záujem o kvalitné jedlo, ale aj upozorňovanie na zbytočné plytvanie.

Zdroj: pexels.com

Cestou k efektívnemu využívaniu potravín a minimalizovaniu plytvania môže byť kvalitne zostavený jedálniček. V prípade, že vám predsa len ostane v chladničke niečo navyše, mali by ste to správne zlikvidovať. To, ako separovať bioodpad, si starostlivo preverte, keďže podmienky pre separovanie sa môžu v jednotlivých regiónoch líšiť. Správny postup zaručene nájdete na internetovej stránke vášho mesta alebo obce.

Pomôcť vám môže aj publikácia Alchýmia triedenia komunálneho odpadu, ktorú nájdete v našej rubrike Na stiahnutie alebo blog príspevok od našej čitateľky Moje tipy ako neplytvať potravinami.


Viac tipov na udržateľnejší život nájdete aj v našich ďalších článkoch:


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.