Najlepšie dokumentárne filmy o ekológii, udržateľnosti a ochrane prírody na Netflixe

Netflix nám ponúka úžasnú škálu dokumentov o udržateľnosti zaoberajúcich sa prírodným svetom, otázkami životného prostredia a nadmernej spotreby. Tvorcovia nám vo svojich dokumentárnych filmoch a seriáloch poskytujú jedinečný pohľad na problémy, s ktorými musí naša planéta bojovať. Pomáhajú nám objavovať zázraky prírody, môžeme vďaka nim sprevádzať slávnych vedcov a prírodopiscov na ich cestách a byť svedkami histórie a meniacej sa krajiny.

A plastic ocean

Film Plastic Ocean je dobrodružný dokumentárny film natočený na viac ako 20 miestach v priebehu 4 rokov. Prieskumníci Craig Leeson a Tanya Streeter odhaľujú príčiny a dôsledky znečistenia oceánov plastmi a zdôrazňujú dôsledky tejto formy znečistenia na morské prostredie.

Dokument „A PLASTIC OCEAN“ sa začína, keď novinár Craig Leeson pri hľadaní modrej veľryby objaví obrovské mapy plastového odpadu v oceáne. V tomto dokumentárnom filme sa Craig spojil s potápačkou Tanyou Streeterovou a medzinárodným tímom vedcov a výskumníkov a v priebehu 4 rokov precestujú 20 miest po celom svete, aby preskúmali krehký stav našich oceánov a objavili alarmujúce pravdy o znečistení plastmi.

Minimalism: A Documentary About the Important Things

Dokument popisuje výhody života v minimalistickom až nemateriálnom životnom štýle. Dokumentárny film režiséra Matta D’Avellau sleduje niekoľko ľudí na ich ceste k minimalistickejšiemu životnému štýlu. Jeho cieľom je vzdelávať a šíriť povedomie o nadmernom množstve vyprodukovaného odpadu, ako aj o nadmernom množstve nepotrebných „vecí“, ktorými sme obklopení v dnešnom svete.

Film produkovali Ryan Nicodemus a Joshua Fields Millburn, dvaja autori a tvorcovia podcastov, ktorí sa už niekoľko rokov venujú minimalizmu. Umelci, architekti, ale aj maklér z Wall Street približujú v rozhovoroch svoju cestu životom bez materiálnych vecí.

Cowspiracy

Celovečerný dokumentárny film dvoch autorov Kipa Andersena a Keegana Kuhna sa zameriava na veľkovýrobné živočíšne poľnohospodárstvo a skúma politiky niekoľkých environmentálnych organizácií v tejto oblasti.

Film svojim divákom odhaľuje dopady živočíšnej výroby na životné prostredie a zároveň ponúka cestu ku globálnej udržateľnosti pre rastúcu populáciu ľudí na Zemi. Film sa zameriava na viaceré problémy životného prostredia, vrátane globálneho otepľovania, strát biotopov, vodnej stopy až po odlesňovanie a naznačuje, že živočíšne poľnohospodárstvo je primárnym zdrojom ničenia životného prostredia.  

Chasing coral

Koralové útesy môžu žiť tisíce rokov, ale len za správnych podmienok. V tomto oceňovanom dokumente o zmene podnebia sa skupina vedcov, fotografov a potápačov vydala dokumentovať fenomén bielenia koralov, ktorý zabíja koralové útesy nevídanou rýchlosťou. Dokument Chasing Coral nám ponúka neskreslený pohľad na aktuálnu situáciu, ale aj na to, aký veľký je tento problém a aké dôležité sú koralové útesy pre morský život a život ľudí.

When two worlds collide

Dokument zachytáva dva svety v Amazonskom pralese. Pre niektorých je Amazonský prales domovom, pre ostatných predstavuje iba potenciálny zisk. O tom, čo sa deje, keď tieto dva svety na seba narazia, rozpráva dokument When two worlds collide. Dokument ponúka živý pohľad na stret medzi domorodými peruánskymi menšinami a vládnymi záujmami zameraným na „otvorenie“ chránených oblastí pre ťažbu, vŕtanie a výrub nadnárodnými spoločnosťami. Dlhoročne je považovaný za jeden zo základných dokumentov o environmentálnych problémoch pre tých, ktorí nechcú zatvárať oči pred environmentálnou nespravodlivosťou.

A life on our planet – David Attenborough

Sir David Frederick Attenborough je 94 ročný britský moderátor a prírodovedec. Jeho tvár a hlas sú už vyše 60 rokov neoddeliteľne spojené s popularizáciou prírodných krás celého sveta. Výrazne sa tiež angažuje v oblasti ekológie a podporuje viaceré projekty. Vďaka svojej práci navštívil každý kontinent na svete, vďaka čomu videl z prvej ruky krásy našej prírody, ale aj stopy, ktorými sa človek na nej podpísal. A práve preto sa rozhodol nakrútiť dokumentárny film A life on our planet. Z pohľadu človeka a prírodovedca, ktorý videl a pozná našu prírodu ako málo kto, nám vysvetlí silný vplyv ľudstva na prírodu a zároveň odovzdá posolstvo nádeje pre budúce generácie. Dokument je vážnym varovaním, že ak čoskoro neurobíme zmeny v našich životoch, bude naša Zem smerovať k ďalšiemu veľkému zániku.