Máte radi kávu? Tu je 10 tipov ako si ju vychutnáte ešte viac EKO ako doteraz

Káva je popri vode a čaji jedným z najkonzumovanejších nápojov na svete. Odhaduje sa, že denne sa jej vypije 2,25 miliárd šálok. Či už patríte k ľuďom, ktorí bez nej ráno vôbec nedokážu fungovať, alebo k tým, ktorí si ju dajú len sporadicky, pozrite sa s nami bližšie na to, ako sa táto esencia života dá konzumovať ekologickejšie.

Ako pijete kávu?

Iný kraj, iný mrav. Taliani si svoj dúšok rannej kávy vychutnajú na stojáka pri pulte raňajkového baru. Nepýtajte si tam cappuccino po obede, nedajú vám ho. V Írsku sa do kávy pridáva whiskey, vo Fínsku dokonca syr. Ako je to na Slovensku? V priemere sa u nás na jedného obyvateľa spotrebujú 3 kilá kávy ročne a v obľúbenosti stále vedie tzv. zalievaná káva. Či sa už pýtate, kto ju pije za vás alebo kde sú vaše zvyšné tri kilá, s kávou je potrebné byť obozretný. Nielen zo zdravotných dôvodov, ale aj tých ekologických.

Vyberte si kávu s certifikáciou

Viete odkiaľ pochádza káva, ktorú možno práve teraz pijete? Máte informácie ako sa pestuje, ako sú odmeňovaní roľníci? Veľa kávy sa k nám dostane od dodávateľov, ktorí poškodzujú prostredie odlesňovaním, používaním škodlivých pesticídov, herbicídov a hnojív. Ak si kúpite značku s certifikáciou, podporíte tým ekologické pestovanie kávy – v tieni a za svoje peniaze dostanete zaručene organickú kvalitu. V obchodoch si všímajte označenie Fair Trade s oficiálnym logom. Táto certifikácia zaručuje, že farmári dostávajú spravodlivú odmenu za svoju prácu a vy udržateľne vypestovanú kávu od ľudí, ktorí majú skutočný záujem o životné prostredie.

Tip pre vás: Urobte si prieskum a nájdite takýchto etických dodávateľov vo vašej oblasti.

zdroj: freepik.com

Ako na prípravu kávy?

Aký prístroj je najekologickejší? Snažili sme sa na to pozrieť z viacerých hľadísk a víťazom sa stal kávovar typu french press. Nemusí sa zapájať do siete, je jednoduchý, s vymeniteľnými dielmi a dá sa ľahko čistiť a udržiavať. Čím zložitejšia je konštrukcia kávovaru, tým je pravdepodobnejšie, že sa pokazí a bude vyžadovať servis, náhradné diely alebo úplnú výmenu. Veľké kávovary obsahujú množstvo plastových dielov a tiež spotrebúvajú viac energie. Aj keď pri french presse musíte ohrievať vodu v kanvici alebo na varnej doske, spotreba energie je (pravdepodobne) nižšia ako pri prevádzke kávovaru. French press je ekologický aj preto, lebo nevyžaduje žiaden filter a jediným odpadovým produktom pri tomto spôsobe prípravy kávy je samotná kávová usadenina. Najlepšie sú jednoduché, neelektrické kávovary, ktoré môžete použiť napríklad na varnej doske. Uprednostňujte tie z nehrdzavejúcej ocele, skla a iných neplastových, netoxických materiálov.

EKO Otázka: Poznáte napríklad keramické a sklenené drippery?

Preč s jednorázovosťou

Ak chcete piť kávu bez výčitiek, zabudnite na jednorázové kapsuly a filtre.  Pri kávovaroch na prekvapkávanú kávu skúste zohnať opakovateľne použiteľné filtre alebo kompostovateľné z biobavlny, prípadne z nebieleného FSC papiera. Vráťme sa však ku kapsuliam. Podľa knihy Žijeme zodpovedne sa každú minútu vyrobí 39 tisíc plastových kapsúl. Odhaduje sa, že keby sa na seba poukladajú všetky kapsuly, ktoré sa na svete spotrebujú za rok, reťaz z nich by obtočila Zem 10,5 krát! Plastové kapsuly sú pre nás možno pohodlným riešením, ale priznajme si to, že káva z nich (práve kvôli plastu) nechutí až tak dobre ako voňavá, čerstvo namletá…

Zero waste tip: Nevyhadzujte kávovar na kapsuly pokým slúži, vyskúšajte znovu použiteľné kapsuly z nerezu, prípadne kompostovateľné.

Čistá chuť nadovšetko

Pokúste sa obmedziť mlieko a cukor do kávy. Mäso a mlieko majú obrovský vplyv na zvýšenie emisií skleníkových plynov. Súvisí to s chovom kráv, ktoré produkujú metán. Problémom je aj samotné získavanie mlieka a prípadné týranie zvierat. Ak sa nedokážete úplne vzdať mlieka, skúste ovsené. Cukor je kapitola sama o sebe a okrem toho, že pestovatelia cukrovej trstiny žijú v absolútnej chudobe, ich zdravie poškodzujú aj pesticídy. Pri nákupe cukru platí, rovnako ako pri káve: všímajte si na ňom certifikáciu a logo Fair Trade.

Pre odvážnych: Oslaďte si kávu napríklad medom od lokálneho výrobcu. Chutí inak ako s cukrom, ale stojí to za vyskúšanie.

Tak akurát

Ak pripravujete kávu, urobte si len toľko, koľko reálne vypijete. Častokrát máte možno veľké oči (aj keď pred kávou bývajú skôr malé) a plytváte kávovými zrnami, vodou aj energiami. Ak si pripravujete kávu pomocou kanvice, môžete si vopred odmerať koľko vody sa zmestí do vašej šálky a zohriať si len toto potrebné množstvo. Ak predsa len ohreje viacej vody, nechajte ju vychladnúť a zalejte ňou kvetiny.

Rada od nás: Nezabudnite po káve doplniť tekutiny, pretože odvodňuje.

Vzdajte sa kávy so sebou

Aspoň tej v jednorazovom poháriku. V Nemecku sa takto predá 2,8 miliardy káv ročne, ktorých obaly potom skončia na skládke. Poviete si, že sú z papiera, ale zdanie klame. Väčšina z nich je potiahnutá plastom, nazývaným polyetylén, ktorého rozpad trvá roky. Navyše takéto balenie kávy zahŕňa aj plastové pokrývky, rôzne miešadlá a častokrát aj jednorazovo balenú smotanu. Riešením je opakovane použiteľný pohár, ale len v prípade ak ho budete používať naozaj pravidelne a nezostane doma. Aj na výrobu a likvidáciu takéhoto pohárika je potrebné minúť materiály a energiu.

Vedeli ste že, pohár z polypropylénu sa musí použiť približne 20x, polykarbonátový 65x, z nehrdzavejúcej ocele 40x, aby aby boli ekologickejšie ako jednorazový pohár?

Čo s usadeninou

Nevyhadzujte ju do umývadla, ani do koša. Skúste ju kompostovať a použiť ako hnojivo, prípadne prostriedok proti slimákom, ak nejakých máte a nechcete ich. Môžete si z nej vyrobiť aj zábal proti celulitíde, alebo ju len tak vložte do chladničky. Dokáže totiž účinne neutralizovať pachy aromatických jedál.

Toto skúste: Kávová usadenina sa dá použiť aj ako čistiaci prostriedok. Skúste ňou vydrhnúť napríklad pripálené panvice.

Nákupy s rozumom

Už sme si povedali o nákupe kávy z hľadiska jej obsahu, ale nezabudnite ani na obaly a množstvá. Vyberte si značky s trvalo udržateľným balením. Kam poputujú obaly, keď ich vyhodíte, dajú sa recyklovať? Hľadajte obaly na kávu z papiera, pri ktorých to ide ľahšie. Niektoré biologicky rozložiteľné kávové vrecúška sa pri správnom kompostovaní dokážu rozložiť už za 90 dní. A nakoniec: vyhnite sa kupovaniu veľkého množstva kávy. Podľa prieskumov vám predsa stačia tri kilá na rok.

Rada na záver: Nepreháňajte to ani pri mletí zŕn. Odhadnite koľko potrebujete na jednu dávku a prichystajte si len toľko. Čerstvo namletá káva chutí predsa najlepšie.

Či už si hnedú esenciu života vychutnáte doma, v práci alebo v kaviarni s priateľmi, máte ju radi horkú, s mliekom alebo bez… Spomeňte si aspoň na jeden tip z článku a skúste ho aplikovať do svojho života, aby ste si svoj elixír mohli vychutnať s vedomím, že tým neškodíte životnému prostrediu.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.