Fashion Revolution Week 2021: prinavráťme opravu oblečenia do našich bežných životov

Fashion Revolution Week, globálna kampaň zameraná na víziu módneho priemyslu, ktorý kladie ľudské životy a zdravie planéty nad ekonomický rast a zisk, bude tento rok prebiehať od pondelka 19. apríla do nedele 25. apríla 2021.

Tento ročník Fashion Revolution vyzýva módne značky a politikov po celom svete, aby uznali vzájomné prepojenie ľudských práv a práv životného prostredia. Dôležitou súčasťou kampane je myšlienka radikálne zmeniť naše vzťahy medzi sebou navzájom, s našim oblečením, s dodávateľskými reťazcami a s prírodou. Cieľom tejto zmeny je, aby ľudské práva a práva životného prostredia mali väčšiu váhu ako ekonomický rast a zisk kdekoľvek na svete. Fashion Revolution argumentuje, že vykorisťovanie ľudí a znehodnocovanie ekosystémov, ktoré dnes vidíme všade okolo nás, sú výsledkom storočí kolonizácie a zneužívania globalizácie v prospech západnej civilizácie, v ktorej nie je ľudská a environmentálna prosperita považovaná za vzájomne prepojenú hodnotu.

Stúpajúca produkcia aj záťaž na prírodu

Predpokladá sa, že do roku 2030 stúpne nárast výroby oblečenia o 81%, čo znamená ďalšie zvýšenie dopytu po poľnohospodárskej pôde a prírodných materiálov. Ročne sa vyrúbe 150 miliónov stromov na výrobu celulózového vlákna, akým je napríklad aj viskóza. Chov dobytka je najväčším pohánateľom deforestácie Amazonského pralesa. Odlesňovanie vedie k strate biodiverzity a prirodzených ekosystémov, čo vytvára predpoklady na prenos chorôb z divej zveri na ľudí a tým pádom aj zvýšenie rizika budúcich pandémií.

Najškodlivejšie zneužívanie životného prostredia a jedny z najhorších praktík na ľuďoch pracujúcich v módnom priemysle sa odohrávajú hlboko vo výrobnom reťazci. Tam, kde sú pestované a vyrábané suroviny, tam, kde sa vyrábajú látky a tam, v čínskej provincii Sin-ťiang, kde sú Ujgurovia násilne nútení do práce v textilných fabrikách. Prišiel čas na to, aby sme od módnych značiek požadovali vyššiu úroveň transparentnosti. Nepýtať sa iba #WhoMadeMyClothes, ale aj #WhoMadeMyFabric.

Cieľom je zmena

Fashion Revolution vedie kampaň za zmenu spôsobu, akým módny priemysel funguje, pre zdravie planéty a oceánov, pre našu prosperitu a blahobyt. Nemôžeme naďalej zneužívať ubúdajúce prírodné zdroje, znečisťovať pôdu a zdroje pitnej vody, obchádzať ciele na odvrátenie klimatickej krízy, vyhadzovať náš odpad na ramená krajín, ktorým sme zničili kultúru, a ignorovať nerovnosť a porušovanie ľudských práv v každej oblasti tohto priemyslu.

“Minulý rok na jar som na vlastné oči videla, aký vplyv má naše oblečenie aj na tie najvzdialenejšie konce planéty.” hovorí spoluzakladateľka Fashion Revolution, Carry Somers. “Preplávali sme cez 300 kilometrov Tichého oceánu a každá vzorka, ktorú sme spracovali, obsahovala textilné vlákna. Voda z vodovodu po celom svete, vrátane USA a Európy, je kontaminovaná toxickými mikrovláknami, ktoré môžu mať vplyv na naše zdravie.”

Fashion Revolution, ako najväčšia svetová aktivistická organizácia v oblasti módy, pôsobí vo viac ako 90 krajinách sveta. Tento týždeň využije na spájanie komunít, posilní priestor pre nevypočuté a marginalizované hlasy a bude s nimi spolupracovať na vytváraní vzájomne prepojených riešení. Budú sa zdieľať príbehy ľudí, ktorých zmena v priemysle ovplyvnila pozitívne, tých, ktorí zmenu požadujú a tých, ktorí zmenu potrebujú.

“Tohtoročný Fashion Revolution Week bude plný iniciatív, od našej panelovej diskusie Fashion Question Time, po množstvo workshopov Fashion Open Studio s kolektívom neuveriteľných medzinárodných dizajnérov. Pripojte sa k nám a vypočujte si spolu s nami príbehy neznámych aj odborných hlasov. Oslávme módu tak, ako by móda mala byť – inkluzívna, úctivá a spravodlivá,” Orsola de Castro, spoluzakladateľka Fashion Revolution.

Fashion Revolution Week na Slovensku

FRW na Slovensku sa bude niesť v znamení hashtagu #IFixedMyClothes. Zámerom je pozdvihnúť opravu oblečenia (ktoré by sme inak nenosili alebo vyhodili) a prinavrátiť ručné práce do našich bežných životov. Nepriamo tak každý z nás môže zlepšiť dopad textilného priemyslu na životné prostredie a ľudské práva. Želaním FRW na Slovensku je posilniť komunitu ľudí, ktorí sa venujú ručným prácam a vzájomne sa prepojiť a inšpirovať.

Program začína v pondelok 19. apríla 2021 a to otvorením Fashion Revolution Weeku koordinátorkou pre Slovensko Martinou Marekovou Kuipers a Babsy Jagušák, v utorok sa pokračuje workshopom s blogerkou Katarínou Peterovou (La Florita) a dizajnérkou Vivien Mihálikovou, ktoré predvedú základné opravy a upcyklačné postupy. V priebehu celého týždňa budeme mať možnosť sledovať množstvo workshopov, prednášok či krátkych filmov, a to cez sociálne siete slovenskej alebo globálnej Fashion Revolution.

Vyvrcholením programu je premiéra krátkeho filmu pre Fashion Open Studio – Modrotlač Rabada x Pavol Dendis, kde tieto dva slovenské talenty predstavia možnosti udržateľnejšieho prístupu k módnej tvorbe priamo z Rabadovej dielne na Orave a Dendisovho štúdia v Novej Cvernovke v Bratislave.

Celý program nájdete na Facebook stránke eventu.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním darcovskej SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.