Ekologická svadba, ako na ňu?

Môžete prežiť svadbu s úsmevom na tvári a zároveň nepoľaviť so svojho zero-waste životného štýlu? Určite áno. Našťastie dnes existuje kopec tipov, ako môže byť aj svadba ekologickejšia (a teda aj o pár eur lacnejšia). Skúste sa inšpirovať našimi nápadmi!

Strava         

Vegánska svadba? Pred pár rokmi nemysliteľné, dnes možné, i keď nie tak celkom bežné. Možností, ako sa dnes prestravovať je viac než kedykoľvek predtým a tak nemusíte byť odkázaní len na vývar a rezeň, zlatú klasiku každej svadby. Ak ste tejto možnosti naklonení, skúste zaexperimentovať s vegetariánskym jedlom či netypickou prílohou. Takisto existuje kopec receptov na dezerty, ktoré im dodajú ľahkosť a výživnosť. Skúste sa poradiť s vaším kuchárom či cukrárkou – alebo ak máte šikovné ruky, môžete si niečo na zahryznutie ku káve upiecť aj sama. Takisto sa v reštaurácii môžete informovať, či používajú lokálne produkty, prípadne produkty v biokvalite.

Výzdoba

Je skutočne nutné, aby kvôli párhodinovej udalosti bola vyzdobená celá miestnosť kvetmi, farebnými servítkami a dekoráciami, ktoré aj tak poputujú iba do koša? Pokiaľ si výzdobu robíte sama, skúste použiť recyklovateľné či prírodné materiály s heslom „menej je niekedy viac“. Momentálne je hitom požiadať hostí, aby kvetinovú výzdobu proste nenosili, pokiaľ si to sami neprajete alebo nemáte možnosť neskôr zvyšky kytíc skompostovať. Niektoré nevesty uprednostňujú miesto klasickej svadobnej kytice iba jednoduchú kytičku z lúčnych kvetov – skúste sa nimi inšpirovať (pokiaľ sa nejdete vydávať v treskúcej zime). Okrem ušetrených eur vám dodá aj nádych originality, na ktorú budete radi spomínať pri prezeraní fotiek.

Dary

Máloktorá svadba sa zaobíde bez hmotných darov, a ešte zriedkavejšie sa vyskytne situácia, kedy sa vám všetky páčia a s radosťou si ich necháte. Keďže zbytočné dary sú v podstate odpadom, ktorého sa budete len prácne zbavovať, možno by stálo za premyslenie požiadať rodinu a hostí o čisto finančné dary, z ktorých si sami kúpite to, čo potrebujete. Ak rodina a priatelia vedia o vašom nadšení pre ekológiu, môžete sa s nimi dohodnúť na darčekoch v takomto duchu. Možno budete milo prekvapení.

Šaty, pozvánky a iné drobnosti

Hoci väčšina neviest si nevie predstaviť svadbu bez veľkých bielych nadýchaných šiat, existujú aj alternatívy. Čo tak zvoliť biele alebo krémové šaty jednoduchšieho strihu, ktoré by ste prípadne vedeli použiť aj na iné spoločenské akcie? Alebo si šaty iba požičať a tým podporiť kolobeh používania vecí? Rovnako sa dajú z druhej ruky kúpiť aj svadobné topánky, či zapožičať oblek aj s príslušenstvom.

Takisto rozdávanie pozvánok môže prebiehať v ekologickom duchu – ak môžete, pozvánky pošlite radšej elektronicky a na pamiatku si vytlačte len pár kusov, ideálne na recyklovaný papier. Ak môžete pozvánku odovzdať osobne, urobte tak a zároveň šetríte obálku a zbytočnú dopravu. Mnoho odpadu vznikne aj po hostine (hlavne v prípade svadieb pod holým nebom) – slamky, servítky, jednorazové poháre a príbory…

Ak je to možné, snažte sa s reštauráciou dohodnúť na použití ekologickejších alternatív ako sú kovové či sklenené slamky, recyklované servítky či látkové obrúsky. Zaujímavou voľbou by tiež mohlo byť nahradenie klasických sviečok sójovými a iné vychytávky, ale tie už závisia od finančných priorít páru.

Príjemné a hlavne ekologické organizovanie!


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.