Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko mapuje miesta na Slovensku pre podporu udržateľného turizmu

Do doby pandémie covid-19 rástol v priemere medziročne počet turistov na Slovensku o 10 % od roku 2015. Počas desiatich rokov (2009 – 2019) vzrástol počet turistov o 52,56 %. To so sebou prináša pozitívne dopady, teda najmä tie ekonomické. Na druhej strane má však takýto nárast aj výrazný negatívny dopad na našu krajinu.

Masový turizmus je totiž dlhotrvajúci model, ktorého priority nespočívajú v zachovávaní zodpovedajúceho stavu prírody, ale vo zvyšovaní ziskov. Čoraz viac sa preto začína uplatňovať model udržateľného turizmu, ktorý myslí na budúcnosť, rozvoj turistiky, spoznávanie odlišností jednotlivých regiónov, ochranu životného prostredia, aj nás samotných.

Spoločnosť Ekotema Group s.r.o. a Asociácia informačných centier Slovenska (AICES) spustili projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko za účelom podpory udržateľného rozvoja, šetrného cestovného ruchu a ekologickej osvety v slovenských regiónoch a turistických centrách. Propagácia udržateľnosti bude prebiehať formou článkov, mediálnej spolupráce a vzájomnej kooperácie medzi českou spoločnosťou a slovenskou Asociáciou informačných centier.

„Od tejto spolupráce si sľubujeme reálne výsledky vo forme osvety pre TIC a aj celý sektor turizmu. Formou článkov, mediálnej spolupráce a vzájomnej kooperácie môžeme skutočne ovplyvniť smerovanie turizmu. Turisti zo zahraničia navštevujú Slovensko aj kvôli nádhernej prírode. Našou zodpovednosťou je preto zachovať tieto hodnoty aj pre ďalšie generácie. Príroda nás obdarovala nesmiernou krásou, nezničme si ju,“ uviedli zástupcovia Asociácie informačných centier Slovenska.

Aké sú ciele nového projektu?

  • zmapovať atraktívne turistické aktivity, zaujímavosti, ciele, miesta, projekty, služby, ktoré v praxi presadzujú princípy udržateľného rozvoja,
  • predstavovať príklady dobrej praxe, pravidelne prinášať prehľad inšpiratívnych článkov, príspevkov, tipov a praktických rád,
  • prepojiť domácich aj zahraničných návštevníkov, turistov slovenských regiónov s regionálnymi ekologickými, udržateľnými príležitosťami,
  • rozvíjať regionálny potenciál s dôrazom na udržateľný rozvoj, tradície a ochranu prírody, krajiny.

Práve hashtag #ObjavUdržateľnéSlovensko je jedinečným identifikátorom, pomocou ktorého môžeme jednotlivé články, rozhovory a tipy nájsť na slovenských a českých webových stránkach a sociálnych sieťach. Viacero článkov nájdeme aj na stránke AICES a na stránke envimagazin.cz. Súčasťou projektu je aj vznikajúca interaktívna mapa, ktorá bude tieto zaujímavé miesta pre podporu udržateľného turizmu na Slovensku zobrazovať.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.