Tatranské plesa vyčistili potápači
Do vôd štyroch plies sa v strede októbra v rámci akcie Čisté vody zanorilo a bezpečne sa z nich aj vynorilo 56 dobrovoľníkov z radov potápačov, ktorí sa rozhodli pomôcť tatranským plesám a pokúsiť sa z nich dostať čo najviac odpadu. Potápačom sa podarilo vytiahnuť 104 kg odpadu. Najbežnejšie boli odpadky po turistoch, ale aj stavebný odpad.
Prvé hnojivo bez fosílnych palív
Spoločnosť Kenya Nut Company neďaleko Nairobi bude prvou farmou na svete, ktorá bude vyrábať hnojivo bez fosílnych palív. Malý závod na výrobu hnojív, postavený americkým startupom Talus Renewables, bude využívať slnečnú energiu na odstraňovanie vodíka z vody. Zelený amoniak, vyrobený z vody s použitím čistej energie, sľubuje, že obmedzí klimatický vplyv hnojív.
Francúzske a anglické futbalové tímy znižujú emisie uhlíka
Francúzske futbalové tímy budú cestovať na všetky zápasy do troch hodín vlakom namiesto lietadla v snahe znížiť emisie uhlíka. Futbalová federácia krajiny minulý mesiac oznámila novú politiku, ktorá sa vzťahuje na všetky národné kluby. Francúzsko už dalo jeden príklad na národnej úrovni, keď začiatkom tohto roka zakázalo domáce lety na krátke vzdialenosti. Aj Asociácia futbalových fanúšikov (FSA) a kluby z Anglickej futbalovej ligy (EFL) nedávno spustili chartu trvalo udržateľného cestovania. Kluby sa tak pridali k iniciatíve, ktorá povzbudzuje aj ostatných, aby cestovali autobusom alebo vlakom.
„Sľubný“ nový prielom v oblasti recyklácie EV batérií
Vedci zo švédskej Chalmers University of Technology vyvinuli metódu recyklácie, ktorá umožňuje získať 100 percent hliníka a 98 percent lítia v batériách elektromobilov. Tento proces si podľa vedcov nevyžaduje ani použitie drahých alebo škodlivých chemikálií. Súčasná metóda recyklácie na vodnej báze sa nazýva hydrometalurgia. V tradičnej hydrometalurgii sú všetky kovy v článku batérie elektromobilu rozpustené v anorganickej kyseline, čím sa získajú cenné kovy ako kobalt, nikel, mangán a lítium.
Veľká veterná farma v Spojenom kráľovstve vyrába prvú energiu
Najväčšia pobrežná veterná farma na svete vo výstavbe vyrobila svoju prvú energiu. Veterná farma Dogger Bank, ktorá sa nachádza v Severnom mori pri pobreží Yorkshire v Spojenom kráľovstve, nainštalovala prvú z plánovaných 277 turbín. Od 7. októbra je pripojená k národnej sieti Spojeného kráľovstva a poskytuje obnoviteľnú energiu pre domácnosti a podniky.
Štokholm zavádza zákaz benzínových a naftových áut v centre mesta, aby znížil emisie
Hlavné mesto Švédska zakáže budúci rok vo svojom centre benzínové a naftové autá v snahe bojovať proti znečisteniu ovzdušia. Je to prvé veľké európske hlavné mesto, ktoré tak urobilo. Keď zákaz nadobudne účinnosť na konci roku 2024, v zóne, ktorá zahŕňa 20 blokov, budú môcť jazdiť iba elektrické vozidlá (EV) a vozidlá s nízkymi emisiami.
Anglicko zakazuje plasty na jedno použitie
V Anglicku práve zaviedli zákaz niektorých plastových predmetov na jedno použitie. Bude to znamenať, že podniky už nebudú môcť dodávať niektoré predmety, ako sú polystyrénové poháre a plastové príbory. Nové pravidlá „chránia životné prostredie a pomôžu znížiť odpad – zastavia plastové znečistenie, ktoré špiní ulice a ohrozuje našu prírodu,“ povedala ministerka životného prostredia Rebecca Pow. Anglicko používa odhadom 2,7 miliardy kusov prevažne plastových jednorazových príborov a 721 miliónov jednorazových tanierov ročne. To je približne 37 kusov príborov a 18 tanierov na osobu. Len 10 percent týchto položiek sa podľa vládnych odhadov recykluje a zvyšku môže trvať stovky rokov, kým sa rozloží na skládkach.
Prečítajte si tiež:
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I September 2023
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I August 2023
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Júl 2023