Ako môžete byť v zime ekologickí? Spísali sme pre vás naše triky

Zimná sezóna zvyčajne znamená aj vyššie výdavky: nakupujeme darčeky, viac cestujeme, jeme, pečieme, kúrime… Všetko toto má vplyv aj na našu planétu. Zima je krásnym obdobím roka, no pre životné prostredie je dosť zničujúca. Môžeme to však spoločne zmeniť. Pre inšpiráciu vám prinášame niekoľko nápadov na ekologickejšiu zimnú sezónu. Uvarte si čaj, zabaľte sa do deky – začíname.

Nebuďte viazaní na auto

So správnym prístupom, vybavením a plánovaním sa cesta do práce, školy, za kamarátkou, do obchodu, proste kamkoľvek, môže stať skvelou príležitosťou nadýchať sa čerstvého vzduchu, trochu rozhýbať kĺby a zažiť aj nejakú zábavu. Skleníkové plyny môžete znížiť zakaždým, keď necháte auto doma a namiesto toho pôjdete pešo, na bicykli, prípadne verejnou dopravou.

Kompostovanie je COOL

Jedným zo spôsobov, ako znížiť množstvo odpadu v zime, je jednoducho pokračovať v kompostovaní. Niektorí ľudia prestanú kompostovať kvôli zime a vlastnému pohodliu a začnú vyhadzovať kompostovateľné veci do bežného odpadu. Keď kompostujete, výrazne znížite emisie metánu vo vašej domácnosti. Kompost tiež eliminuje potrebu chemických hnojív, vytvára nové zdroje a znižuje závislosť od fosílnych palív. Ak v zime nechcete, alebo nemôžete kompostovať vonku, vyskúšajte kompostovanie v interiéri.

Ak to nepoužívate, odpojte to

Odpojte malé spotrebiče, nabíjačky a adaptéry, keď ich nepoužívate, aby ste predišli “fantómovej” spotrebe energie. Toto platí po celý rok, ale je to užitočné najmä v zime, keď sú účty za spotrebu energie zvyčajne vyššie. Citizen Utility Board uvádza, že približne 10 percent vašich nákladov na energiu pochádza z takéhoto plytvania.

Neutekajte k termostatu

Je u vás chladno? Väčšina ľudí beží okamžite k termostatu… Namiesto toho si oblečte hrubé ponožky, teplý sveter alebo sa zababušte do deky. Využívanie energie, ako je plyn a elektrina, zahŕňa spaľovanie fosílnych palív. Ak ho teda použijete menej, môžete znížiť emisie uhlíka a pomôcť v boji proti klimatickým zmenám a globálnemu otepľovaniu. Planéta vám bude vďačná, vaše prsty na nohách budú v teple a váš účet za kúrenie bude o niečo nižší. Ak chcete ušetriť, skúste znížiť kúrenie aspoň o jeden stupeň alebo si nainštalovať inteligentný termostat.

Uterákmi proti zime

Zníženie kúrenia prospeje planéte, ale určite nechcete tráviť zimu triaškou vo svojom vlastnom dome. Nemusí to tak byť, pretože existuje celý rad domácich vylepšení, ktoré môžete urobiť. Skúste odvzdušniť radiátory, aby ste uvoľnili všetok zachytený vzduch, ktorý im bráni v efektívnom vykurovaní vášho domova. Môžete tiež chrániť dvere a okná pred prievanom, aby ste zabránili vniknutiu studeného vzduchu. Únik teplého vzduchu je nákladný a môže spôsobiť aj problémy s kvalitou vnútorného ovzdušia (t. j. vlhkosťou). Do priestoru medzi dverami a podlahou preto umiestnite zrolované uteráky.

Pridajte ekologickú izoláciu

Vylezte do podkrovia a pridajte izoláciu. Od vlny, cez korok až po staré džínsy, izolácia môže byť vyrobená z množstva recyklovaných alebo zelených materiálov, vďaka čomu bude váš domov túto zimu energeticky efektívnejší. Izolácia je kľúčom k zachyteniu tepla vo vašej domácnosti. Čím lepšia je vaša izolácia, tým menej energie potrebujete na to, aby ste udržali váš domov v teple, a to aj počas toho najchladnejšieho počasia.

Používajte vhodné žiarovky

S poklesom teplôt v zime, klesá aj množstvo denného svetla. To vedie k väčšej závislosti od žiaroviek v dome a okolo neho pri večernom (už poobednom a občas aj celodennom) svietení. Keďže bežné žiarovky spotrebujú veľa energie a je ťažké ich ekologicky zlikvidovať, je najlepšie prejsť na LED alebo CFL žiarovky. Tieto šetria energiu, neobsahujú ortuť a vydržia dlhšie ako bežné žiarovky. Priemerná LED žiarovka sa môže pochváliť životnosťou až 25 000 hodín. Pri výmene sa uistite, že žiarovky správne separujete, aby ste predišli ekologickým problémom s elektronickým odpadom.

Ak je vám zima, rozhýbte sa

Zimné prechádzky sú výnimočné, najmä keď je vaša cesta pokrytá čerstvým snehom. Ak bývate v dostupnej vzdialenosti od obchodu alebo kaviarne, poriadne sa oblečte a prejdite sa. Pozvite aj svojich priateľov. Vyskúšajte aj dlhšie výlety, bežkovanie, korčuľovanie alebo zimnú cyklistiku. Na Slovensku je množstvo krásnych turistických chodníkov a parkov, ktoré môžete túto zimu preskúmať a užiť si ich.

Recyklujte svoj šatník

Ak hovoríme o teplom oblečení, vyberajte s rozumom. Namiesto syntetických vlákien, ktoré pri praní znečisťujú naše životné prostredie mikroplastmi zvoľte oblečenie vyrobené z prírodných materiálov. Módny priemysel v súčasnosti tvorí 10 % ročných svetových emisií uhlíka. Takže namiesto toho, aby ste si kúpili nový zimný kabát alebo pletený sveter, pozrite sa do svojho šatníka, či nemáte nejaké staré oblečenie, ktoré by poslúžilo rovnako dobre. Ak je vo vašej skrini naopak niečo, čoho sa chcete zbaviť, namiesto vyhadzovania, to odneste do “sekáča” alebo darujte miestnej charite. Ak veľmi túžite po “novom” kúsku, nakupujte použité oblečenie a preferujte etické značky.

Plasty v zime

Všetci vieme, že plasty na jedno použitie sú obrovským problémom v každom ročnom období. Nič sa nevyrovná tomu, keď vonku držíte v rukách teplý hrnček a voňavý nápoj v ňom vám príjemne zohrieva hrdlo aj žalúdok. Nemusíte si odoprieť toto potešenie. Na vianočné trhy si vezmite svoju šálku alebo pohárik, vlastnú nádobku na jedlo a látkovú servítku. Na nákupy si prineste opakovane použiteľnú tašku a vyhnite sa obalom na potraviny a plastovým príborom. Povedzte rázne NIE aj plastovým fľašiam na vodu.

Zas tie autá

Vedeli ste, že zahriatie motora pri jazde v zime trvá len 30 sekúnd? V moderných motoroch so vstrekovaním paliva nepotrebujete počas chladných zimných dní pred odjazdom viac ako tento spomínaný čas. Je to ekologickejšie, ako nechať auto dlho stáť na voľnobeh. Radšej sa teplo oblečte. Takže namiesto toho, aby ste zapli motor a vbehli späť do domu, kým sa vaše vozidlo zohreje, počkajte 30 sekúnd. Uistite sa, že máte dobrý výhľad z okien, a potom sa vydajte na cestu. Palivo je v dnešnej dobe drahé – pre vás aj pre planétu.

Chráňte vonkajšie predmety

Zimné počasie môže spôsobiť škody na vašom outdoorovom nábytku a vybavení. Tým, že budete chrániť to, čo máte, vyhnete sa ešte väčšiemu preplneniu skládok. Zakryte preto všetky predmety na dvore, aby ste predišli ich poškodeniu snehom a vetrom. Ak to priestor dovoľuje, umiestnite vonkajší nábytok a spotrebiče ako napríklad gril do garáže, kde na vás počkajú až do jari. Čím dlhšie uchováte svoje veci v dobrom stave, tým menej odpadu hromadíte.

Tajomstvo úspechu

Nenadávajte, nerozčulujte sa, prijmite zimu takú, aká je. Spomeňte si na leto a horúčavy, áno, aj to nás opäť čaká. Možno sa vám zdá, že v zime je menej príležitostí byť vonku, ale stačí len pozitívnejší pohľad a teplé oblečenie. Namiesto toho, aby ste neustále rozprávali o tom, aká je zima hrozná a že je hrozná zima, všímajte si pozitívne stránky a výhody tejto sezóny. Pomôžte sa aj ostatným nastaviť tak, že chladné dni sú fantastickou súčasťou roka, príležitosťou na zimné športy, dlhé prechádzky v mäkkých svetroch a nasávanie magickej atmosféry. Myslieť pozitívne a zároveň byť šetrnejší k planéte sú tie najlepšie rozhodnutia, ktoré môžete robiť po celý rok, nielen počas zimy.

Titulný obrázok: freepik.com