Slnko poskytlo krajinám EÚ v roku 2024 viac energie ako uhlie
Solárna energia poskytla krajinám EÚ v minulom roku po prvýkrát viac energie ako uhlie, čo predstavuje nový míľnik v nezastaviteľnom vzostupe obnoviteľných zdrojov. Prechod EÚ na elektrickú energiu prebiehal rýchlejšie, ako by ktokoľvek mohol dúfať, keďže obnoviteľné zdroje pohlcujúce slnečné žiarenie vyrobili v roku 2024 11 percent elektrickej energie v EÚ, čím predbehli uhlie, ktoré kleslo pod 10 percent.
Malý britský ostrov je teraz domovom najvzdialenejšej nabíjačky pre elektromobily
Ostrov Svätá Helena v Britskom zámorskom teritóriu nainštaloval vo svojom hlavnom meste Jamestown najvzdialenejšiu verejnú nabíjačku pre elektromobily na svete. V teste podporovanom nórskou nabíjacou spoločnosťou Easee a japonskou automobilovou značkou Subaru je nádej, že zlepšením infraštruktúry pre elektrické vozidlá prejde viac ľudí na ostrove z benzínových a naftových vozidiel na elektromobily.
Taliansko, Albánsko a Spojené arabské emiráty sa dohodli na zdieľaní obnoviteľnej energie
Tri krajiny podpísali dohodu o spolupráci v oblasti čistej energie, čo znamená, že budú zdieľať veternú a slnečnú energiu cez more. Spojené arabské emiráty prepožičiavajú svoje technológie a odborné znalosti na rozvoj obnoviteľnej energie v Albánsku. Časť energie vyrobenej z týchto nových technológií sa potom prenesie do Talianska cez Jadranské more.
Holandský súd nariadil vláde, aby do roku 2030 znížila znečistenie dusíkom
Holandský súd v prípade Greenpeace rozhodol, že vláda nerieši kriticky vysoké úrovne znečistenia oxidmi dusíka, najmä z poľnohospodárstva a dopravy. Znečistenie dusíkom degraduje pôdy a neúmyselne hnojí stromy a trávnaté porasty, čím ich vystavuje vysokému riziku. Je to obrovská výhra, pretože znečistenie dusíkom je po ničení biotopov a emisiách skleníkových plynov treťou najvplyvnejšou hnacou silou straty biodiverzity spôsobenej človekom.
Thajsko zakázalo dovoz plastového odpadu
Zákon zakazujúci dovoz plastového odpadu vstúpil do platnosti v januári tohto roka po rokoch kampane aktivistov. Thajsko je jednou z niekoľkých krajín juhovýchodnej Ázie, ktorá bola historicky platená za príjem plastového odpadu z rozvinutých krajín. Thajsko bolo od roku 2018 hlavnou krajinou pre dovoz plastového odpadu z Európy, USA, Spojeného kráľovstva a Japonska. Japonsko je zároveň jedným z najväčších vývozcov plastového odpadu do Thajska, pričom v roku 2023 sa vyviezlo približne 50 miliónov kg. Thajskí colníci uviedli, že v rokoch 2018 až 2021 bolo dovezených viac ako 1,1 milióna ton plastových odpadov, píše The Guardian.
Hľadáte dobré enviro správy, ktoré priniesol rok 2024? Prečítajte si náš článok:
Čo priniesol rok 2024? 30 dobrých enviro správ, ktoré vás potešia!