Deň Zeme tento rok na tému: Restore our Earth

22. apríla každý rok oslavujeme Deň Zeme a milióny ľudí po celom svete sa spájajú, aby vyjadrili svoju podporu urgentným krokom, ktoré musíme podniknúť na záchranu našej planéty. S tým, ako sa klimatická kríza, znečistené ovzdušie a odlesňovanie stávajú čoraz vážnejšími, získava tento deň na svojom mimoriadnom význame.

Tento rok si pripomíname 51. výročie Dňa Zeme, ktorý vznikol v roku 1970 hlavne ako vyslovená myšlienka ekológov o potrebe chrániť našu planétu. Skutočne svetovým sa stal v roku 1990 a to vďaka medzinárodnej kampani, v ktorej sa aktivizovalo viac ako 200 miliónov ľudí v 140 štátoch sveta.

Každý rok sa Deň Zeme nesie v rozdielnej téme. Témou pre rok 2021 je „Restore our Earth“, teda Obnovme našu Zem. Zameriava sa tak na potrebu znížiť náš dopad na planétu po pandémii Covid-19 a podporuje snahu o zelené „naštartovanie sa“ a odstraňovanie škôd, ktoré sme na planéte spôsobili.

Tento deň nie je určený len na zvýšenie povedomia o problémoch životného prostredia, ale stáva sa tiež obľúbeným obdobím mnohých organizácií pre konanie rôznych environmentálnych aktivít, či už v podobe výsadby stromov, čistenia lesov a riek od odpadkov alebo jednoducho organizovaním rôznych aktivít v prírode aj pre našich najmenších.

Aj tento rok zasiahla do enviro aktivít pandémia a Deň Zeme sa stal skôr digitálnym. Pre zdôraznenie naliehavosti potreby silnejších opatrení v oblasti klímy, pozval americký prezident Joe Biden 40 svetových lídrov, aby sa zúčastnili na virtuálnom summite 22. a 23. apríla, ktorý sa bude pre verejnosť vysielať naživo.

U nás sa môžeme pripojiť k prebiehajúcemu online podujatiu Každý deň Zeme, ktorý spolu s partnermi organizuje Platforma Cirkulárny Hub. Zároveň celý týždeň prebieha Fashion Revolution Week, ktorý vyzýva módne značky a politikov po celom svete, aby uznali vzájomné prepojenie ľudských práv a práv životného prostredia. Od 26. do 30. apríla sa rovnako v online prostredí uskutoční aj Filmový festival EKOTOPFILM | ENVIROFILM.

Dňom Zeme si každoročne pripomíname krehkosť našej planéty a nenahraditeľnú úlohu fungujúcich ekosystémov. V mnohých krajinách je Deň Zeme vďaka viacerým prebiehajúcim aktivitám označovaný aj ako Týždeň Zeme. Myslime však na našu planétu počas celého roka a doprajme jej ochranu, ktorú si zaslúži.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním darcovskej SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.