Najkrajšia dovolenka vášho života? Nemusíte chodiť ďaleko, stačí ak urobíte túto jednu vec

Cestovanie vie byť častokrát stresujúce a vyčerpávajúce. Dovoľte si tento rok na dovolenke oddychovať. Zastavte sa a oceňte maličkosti. Je to váš čas, je to čas pre vás. Pripomeňte si prečo vlastne cestujete. Chvíle, ktoré prežijete sú tie, na ktoré budete spomínať do konca života. Nebudete si pamätať každú jednu stavbu, každé jedno zákutie, ale emócie, ktoré ste na svojich cestách zažili, a predsa nechcete spomínať na stresujúce okamihy. A presne o tom je slow travelling alebo aj pomalé cestovanie

Koniec s pretekmi

Už žiadne poznávacie výlety s cestovkou, počas ktorých si odfotíte jednu pamiatku a už utekáte k ďalšej, aby ste splnili denný plán. Tieto výlety majú klasický scenár: rýchla póza na instagram, nacvičený úsmev a bežíte ďalej… Urobte si vlastný rozvrh, spomaľte, zarezervujte si miesto, kde zostanete minimálne týždeň. Dobre sa vyspite, dajte si kávu a vychutnajte si ju pokiaľ bude svet okolo vás plynúť. Požičajte si bicykel a spoznajte okolie. Nechcete predsa tráviť svoj voľný čas náhlením sa z miesta na miesto a aj tak nič poriadne neuvidíte. Užite si moment, precíťte ho, aby ste si tú chvíľu šťastia mohli vyloviť z pamäti počas vašich ťažkých dní a spätne z nej načerpať. Vráťte sa domov z dovolenky tak, aby ste nepotrebovali ďalšiu.

Ušetríte trikrát

Pomalé cestovanie šetrí vaše peniaze najmä za cestovné náklady, keďže eliminujete časté presuny. Na druhej strane ušetríte aj na ubytovaní. Ak si nevyberiete hotel pri turistických lákadlách alebo vo veľkých mestách a rozhodnete sa užiť si atmosféru vidieka. Ušetríte aj na jedle, ak nájdete miestne reštaurácie, namiesto tých, pri veľkých atrakciách, ktoré nie vždy ponúkajú kvalitu a platíte skôr “za výhľad”. A v neposlednom rade ušetríte aj svoj čas. Keď máte naplánované vidieť veľa miest, musíte sa veľa presúvať a zabíjate svoj čas v dopravných prostriedkoch, v radoch na lístky, na recepciách hotelov… Zatiaľ by ste mohli oddychovať a nasávať novú kultúru.

Planéta vám poďakuje

Ak nebudete cestovať lietadlom. O tomto sme vám už písali viackrát. Ak sa dá, využite vlaky, ak nie, vyberte si aspoň priamy let. Eliminujete tak dopad na životné prostredie. Na pobyt si vyberajte apartmány, zelené hotely, menšie hotely, ktoré majú tendenciu byť ekologickejšie a menej plytvajú s energiami ako veľké hotelové reťazce. Ak si vyberiete správny hotel, zvýšite šancu na to, aby sa vaše peniaze dostali priamo do miestnej ekonomiky a boli tak prospešné pre tamojších ľudí. Môžete si prenajať len jednu izbu v dome. Ak nájdete dobrého hostiteľa, budete mať možnosť porozprávať sa s ním, podeliť sa o domáce jedlo a životné skúsenosti.

Ľudia a ich kultúry

Roky sa učíte nejaký jazyk a keď prídete do krajiny “K”, vyhýbate sa ľuďom, komunikáciu obmedzujete na minimum, alebo necháte rozprávať vašu urečnenú kamošku? Pri pomalom cestovaní urobte presný opak. Rozprávajte sa s každým, kto sa vám prihovorí, budete na seba hrdí a dozviete sa to, čo sa nedočítate v žiadnom sprievodcovi – kde je najkrajšia pláž, dychberúci výhľad bez stoviek turistov alebo čerstvé ryby na večeru.

Kamarátstva s miestnymi obyvateľmi vás obohatia a otvoria vaše srdce. Spoznať krajinu sa dá najlepšie cez jej obyvateľov. Zistíte, aký je naozajstný život v danej destinácii. Ak zostanete na jednom mieste trochu dlhšie, môžete spoznať zhody, aj úžasné rozdiely medzi našou kultúrou a tou, ktorú ste navštívili. Cestovanie z vás urobí empatickejšiu osobu. Koniec koncov cez iných spoznáte aj samých seba.

Dobrodružstvo za rohom

Pomalé cestovanie vám dá možnosť zažiť skutočné dobrodružstvo. Môžete sa stratiť v kľukatých uličkách alebo prikývnuť na nečakané ponuky od nových priateľov, nikam sa predsa neponáhľate. Prijmite pozvanie na kávu, podniknite túru na skryté miesta, nájdite opustenú pláž, o ktorej vedia len miestni. Svet je plný zázrakov a objavíte ich, len keď spomalíte. Ak si nové miesta vychutnáte naplno všetkými zmyslami, máte väčšiu šancu si ich potom doma vybaviť. Prídu vám na um všetky tie vône, farby, miesta a pocity, ktoré sa k nim viažu. Zastavte sa a len buďte, nechajte vánok pohládzať vašu pokožku. Vytvárajte si také spomienky, ktoré vám zostanú dlhšie a budú krajšie. Jeden rýchly pohľad na mesto na to nestačí a doma sa vám celý výlet bude zdať akoby zahmlený.

Pomaly aj na životnej ceste

Ak absolvujete dovolenku podľa slow travelling možno si začnete všímať dôležité veci aj vo svojom živote po návrate domov. Ak cestujete s jedným batohom a ste šťastný, načo vám je potom doma toľko nepotrebných vecí. Máte možno náhle nutkanie upratať, minimalizovať a urobiť si poriadok aj vo svojom vnútri. Pomalé cestovanie je skvelý spôsob ako sa pripraviť na pomalší život. Uvedomíte si, že najcennejšie momenty na vašej ceste boli tiché a jednoduché a začnete ich začleňovať aj do svojho každodenného života. Keď to urobíte, vytvoríte priestor pre svoje šťastie.

Na záver sa ešte spolu zamyslime. Predstavte si dve situácie. Prvá: preplnené múzeum, stovky turistov, ktorí sa na seba tlačia, aby na pár sekúnd uvideli obraz, na ktorom je Mona Lisa. A tá druhá situácia? Pomalá prechádzka tichou uličkou, voňavá káva a croissant v útulnej kaviarni, neskôr túra na kopec nad dedinkou, výhľad na levanduľové polia… Viac asi netreba dodať, užívajte si momenty, živte svoju dušu, aby ste sa stali osobou, ktorou ste vždy chceli byť.