Najznámejšiu ulicu Paríža Champs Elysées čaká zelená obnova

V pláne je výsadba novej zelene, viac priestoru pre cyklistov, ale aj obmedzenie existujúcich jazdných pruhov pre zníženie miery znečistenia vzduchu v meste.

Cesta, ktorá je jednou z najslávnejších nákupných ulíc sveta, dnes pojme osem jazdných pruhov, ktoré vedú medzi Víťazným oblúkom a námestím Place de la Concorde.

Návrh zelenej obnovy Champs Elysées / foto: PCA-STREAM – Champs Elysées Histoire&Perspectives

Starostka Paríža Anne Hidalgo dala súhlas s pretvorením súčasného stavu ulice Champs Elysées, ktorá je tiež prezývaná „la plus belle avenue du monde“, teda najkrajšia ulica sveta. Jej reputácia je však medzi domácimi Parížanmi nízka a je často kritizovaná za to, že je znečistená, hlučná a nevhodná na prechádzky.

Ako uvádza oficiálna stránka Paríža: „Dnes sú dve tretiny chodcov na Champs-Élysées turisti, z ktorých 85% pochádza zo zahraničia. Ak odpočítame tých, ktorí pracujú v tomto obvode a ľudí, ktorí po nej len prechádzajú, tak Parížania predstavujú iba 5% zo všetkých chodcov.“ Momentálne so zhustenou dopravou a veľkými plochami betónu a asfaltu vyžarujúcich teplo v letných mesiacoch, nie je ideálnym miestom ani pre terasy kaviarní či reštaurácií.

Viac priestoru pre bicykle, menej priestoru pre autá a oveľa viac stromov

Projekt nazvaný „Re-Enchanting the Champs Elysées“, ktorý pochádza z dielne architekta Philippeho Chiambaretta a jeho agentúry PCA-STREAM by mal zmeniť názor domácich. 

Návrh zelenej obnovy Champs Elysées / foto: PCA-STREAM – Champs Elysées Histoire&Perspectives

Súčasný návrh počíta so znížením počtu jazdných pruhov a dopravy o polovicu, ktoré chce radnica z časti nahradiť veľkorysými cyklochodníkmi pre podporu ekologickej mobility. Návrh tiež dáva väčší priestor chodcom na širokých chodníkoch, ktoré budú tienené zdvojnásobenou líniou stromov. Výsadbou širokých plôch zelene mesto prispeje aj k zníženiu teploty vzduchu, ktorá sa v letných mesiacoch vďaka rozpáleného betónu približuje k extrémnym číslam.

Prvá etapa projektu bude zahŕňať renováciu námestia Place de la Concorde, ktorá sa uskutoční skôr, ako sa v Paríži usporiadajú letné olympijské hry v roku 2024. Zvyšné časti bulváru budú dokončené po skončení hier a celkový projekt obnovy by mal byť uzavretý do roku 2030.

Place de la Concorde / foto: PCA-STREAM – Champs Elysées Histoire&Perspectives

Po zelenej obnove bude možné kráčať od Louvru až k Víťaznému oblúku neprerušene v tieni stromov a dýchať čistejší vzduch. Mesto si od obnovy sľubuje príjemné a zdravšie prostredie, na ktoré budú hrdí aj samotní Parížania, podobne ako v prípade iných projektov, ktoré mesto plánuje.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko