Bývanie v harmónii s prírodou: Ekologické dizajnové tipy pre váš domov

Chcete aj vy bývať udržateľnejšie a ekologickejšie? Zároveň vám ale záleží na tom, aby vaša domácnosť bola skutočným domovom a cítili ste sa v nej jednoducho skvele? Potom by ste rozhodne mali venovať pozornosť ekologickým dekoráciám a dizajnovým prvkom, ktoré perfektne skrášlia interiér, no zároveň nepredstavujú nadmernú záťaž na životné prostredie. Prinášame vám výber tých najzaujímavejších!

Ekologické obrazy a tapety ako ideálna dekorácia 

Obrazy a tapety patria medzi najobľúbenejšie dekorácie do domácnosti. Sú cenovo dostupné, jednoducho sa primontujú alebo nalepia na stenu a následne vám robia radosť dlhé roky. Pokiaľ hľadáte obrazy a tapety, ktoré sú skutočne šetrné k prírode, odporúčame zavítať do e-shopu nostre.sk, kde nájdete široký výber jedinečných motívov. 

Je len na vás, či svoju domácnosť skrášlite obrazmi a tapetami s motívom lesov, lúk, zvierat a rastlín, alebo sa rozhodnete pre iné zaujímavé dizajny. Na výber máte desiatky jedinečných kúskov, spomedzi ktorých si rozhodne aj vy vyberiete svojho favorita. Na tlač obrazov i tapiet sa používajú špeciálne ekologické farby, ktoré neobsahujú prchavé chemické látky a nezapáchajú. Aj na samotné tlačenie sa využíva šetrná a ekologická technológia. 

Vedeli ste, že: Tapety a obrazy Nostre majú certifikáciu GREENGUARD GOLD a VOC, ktorá potvrdzuje, že sú mimoriadne šetrné k prírode a vyhovujú najprísnejším normám ohľadom produkcie chemických emisií?

zdroj: Nostre.sk

Prírodné obklady sú IN

Ak máte k dispozícii väčší rozpočet, kvalitné tapety na stenu môžete nahradiť skutočnými drevenými či kamennými obkladmi, ktoré vo vašej domácnosti vytvoria výnimočnú prírodnú atmosféru. Obklady sa hodia napríklad na stenu do obývačky alebo kuchyne, avšak perfektne vyniknú tiež v spálni. Aby obklady na stenách zažiarili aj večer alebo v noci, môžete ich osvetliť pomocou tenkých farebných LED pásikov. Tie majú nízku spotrebu energie a dokážu navodiť výnimočnú emóciu.

zdroj: Nostre.sk

Živé rastliny 

Živé rastliny sú bezpochyby jednou z najekologickejších dekorácií, aké viete dať do svojho obydlia. V dnešnej dobe sa tešia veľkej obľube najmä exotickejšie druhy, ktoré nie sú náročné na starostlivosť a svojím unikátnym vzhľadom dodajú vašej domácnosti punc exkluzivity. Zaujímavou voľbou môžu byť napríklad menšie druhy paliem alebo kaktusov. Populárne sú tiež fikusy. 

Rastlinné dekorácie majú svoje miesto nielen v obývačke a kuchyni, ale zakomponovať ich môžete aj do kúpeľne. V takomto prípade si ale dávajte pozor, aby dané rastliny dobre znášali vyššiu vlhkosť a tmavé prostredie. 

Výnimočné machové obrazy 

Originálnou ekologickou dekoráciou do domácnosti sú tiež machové obrazy, prípadne, dokonca celé machové steny. Ich výhodou je skutočnosť, že sú prakticky bezúdržbové. Tvoria ich totiž špeciálne stabilizované machy a lišajníky, ktoré vyzerajú ako živé, no v skutočnosti už nežijú. Nemusíte ich tak polievať ani inak udržiavať. Okrem toho, že perfektne vyzerajú, majú aj praktické výhody – pomáhajú regulovať vlhkosť v interiéri a tlmia hluk.

zdroj: Unsplash.com

Ekologické doplnky do interiéru 

Na ekológiu myslite aj pri kúpe menších doplnkov do interiéru. Napríklad, podnosov na stôl, ktoré môžu byť vyrobené z bambusu. Zaujímavou voľbou sú tiež eko záclony zo 100 % prírodnej bavlny. Plasty sa snažte nahradiť sklom, drevom alebo kovom. 

Tip na záver: Keď sa rozhodnete maľovať steny, siahnite po špeciálnych ekologických farbách, ktoré neobsahujú ťažké kovy a prchavé chemikálie.

Titulný obrázok: zdroj Nostre.sk