BLOG: Svadba pripravená s láskou k prírode

Ako pripraviť svadbu a nezaťažiť životné prostredie a mať z toho skvelý pocit? To bola naša hlavná priorita pri organizovaní svadobnej hostiny. Využiť veci zo záhrady, podporiť lokálnych výrobcov a netvoriť zbytočný odpad. Či sa to dá a ako na to?

ŠATY

Pri výbere svadobných šiat som pozerala ponuky len z druhej ruky. Podarilo sa mi nájsť krásne svadobné šaty od predávajúcej, žijúcej len pár km od nás. Šaty mi poslúžili na svadobný deň a rovnako ich ešte posuniem ďalšej neveste.

A čo so šatami na prezlečenie? Tie moje boli z ľanu, šité na Slovensku v zmysle slow fashion. Móda, ktorá myslí na udržateľnosť a ekologickosť. Krásne na nich je, že nie sú využité len na svadbe, ale môžem ich ďalej nosiť do práce alebo do mesta.

Foto: Tereza Matkuliaková

VÝZDOBA

Pripraviť prírodnú výzdobu nie je vôbec náročné, ale vyžaduje si to svoj čas. Neodmysliteľnou súčasťou výzdoby sú svietniky, ktoré sme si vyrobili z použitých sviečok a kompótových pohárikov dozdobených jutou, jutovým špagátom a čipkou.

Všetky kvety na výzdobu pochádzali zo záhradky a okolitých lúk. Aj tie najbežnejšie sezónne kvety, trávy a listy zo stromov vedia spoločne vykúzliť nádherné výsledky.

Foto: Tereza Matkuliaková

Počas roka sme zbierali šišky z borovíc, ktoré nám pomohli dotvoriť výzdobu. So šiškami sa dá taktiež krásne experimentovať, my sme si z nich vytvorili obrovské šiškové srdce.

V garáži sme našli staré nepoužívané kolesá z bicykla, ktoré sme jednoducho nafarbili na bielo a dozdobili kvetmi a šiškami.

Foto: Tereza Matkuliaková

MENOVKY a ZASADACÍ PORIADOK

Menovky a zasadací poriadok sú veci, ktoré sú naozaj potrebné len na svadobnej hostine. Ako ich vytvoriť tak, aby z nich nevznikal odpad?

Naše menovky boli vytvorené z listov vavrínovca, ktorý nám rastie na záhrade. Siahli sme po ekologicky rozložiteľných obrúskoch, ktoré sú vyrobené bez farbív a parfémov. Listy sme rovnako použili aj na tvorbu zasadacieho poriadku.

Po svadobnej hostine sme menovky a lístie zo zasadacieho poriadku jednoducho skompostovali.

Foto: Tereza Matkuliaková, Magdaléna Roman

KYTICA, PIERKO A OBRÚČKY

Kytica a pierko je neodmysliteľnou súčasťou nevesty a ženícha. Tie naše vyrobila šikovná kvetinárka z lúčnych sušených kvetov. Kytica vydrží ešte dlho po svadbe a krásne rozvoniava náš domov.

Foto: Adam Kováč

Aj v samotných obrúčkach sme sa snažili nájsť materiál a symboliku prírody. Preto sme zvolili drevo, pochádzajú od výrobcu zo Slovenska, ktorý nám ich vyrobil na mieru podľa predstavy. V dnešnej dobe už nie je nič netradičné, že obrúčky nie sú len zo zlata.

Foto: Adam Kováč

DARY & KVETY od hostí

Je úplne v poriadku, keď svojim hosťom poviete, po čom túžite alebo naopak, netúžite. Naši svadobní hostia vedia, že sa snažíme chrániť životné prostredie, netvoríme zbytočný odpad a podporujeme lokálny trh.

Vopred sme ich poprosili, že si neprosíme žiadne rezané kvety, ktoré precestujú polku sveta, kým sa dostanú do rúk zákazníkov a po týždni sa aj tak musia vyhodiť. O dodatočných ozdobných papieroch, umelých mašličkách ani nehovorím. Preto sme našich hostí poprosili, ak už nás chcú nejakým kvetom potešiť, lúčne kvety, črepníkové bylinky, kvety alebo kríky do záhrady splnia svoj účel a doteraz sa z nich tešíme.

Foto: Magdaléna Roman

DARY pre hostí

V našej rodine je zvykom, poďakovať hosťom malým darčekom. Čo sme pre nich pripravili? V sezóne plodov černíc sme uvarili černicový sirup do malých fľašiek. Vínko na výslužku sme zakúpili od vinárov z obce, odkiaľ pochádzame. A ako sladkosť sme zvolili desať farebných makróniek od miestnej cukrárky. Etikety sme si vyrobili z kartónov a jednoducho označili pečiatkou s našimi menami ako pamiatku na svadobný deň, ktorá sa ale dá jednoducho recyklovať.

Foto: Magdaléna Roman

Je dôležité prežiť tento výnimočný deň tak, aby sa naň nezabudlo.

No pre nás bol dôležitý aj v tom, že sme sa ho snažili pripraviť tak, aby po ňom nevznikli množstvá odpadu.