Nie všetky odpadky skončia na skládke. Voľne pohodené odpadky nachádzame v prírode, mestách, v riekach či na plážach. Príroda si s nimi pomôcť nedokáže a tak veľká časť z nich končí v oceánoch a moriach. Počuli ste už pojem Veľký pacifický kôš?
Veľký pacifický kôš sa nachádza v centrálnej časti Tichého oceánu, medzi Havajom a Kaliforniou. Vyznačuje sa mimoriadne veľkou koncentráciou odpadu v podobe plastov, opustených rybárskych sietí, chemických kalov a ďalších nečistôt. Možno ho nazvať akousi galaxiou odpadkov, ktorá sa neustále zväčšuje. Prvé správy o ňom sa začali objavovať v roku 1988, kedy sa len odhadovalo, aká veľká je jeho rozloha.
Najnovšie prieskumy odhadujú, že Veľký pacifický kôš v súčasnosti pokrýva plochu 1,6 milióna štvorcových kilometrov. Pre predstavu je to plocha trikrát väčšia ako Francúzsko a takmer 33-krát väčšia ako Slovensko.
Prečítajte si tiež:
Havaj zakázal opaľovacie krémy, ktoré obsahujú látky ničiace koralové útesy
Podľa štúdie z roku 2015 sa počas jedného roka dostane do oceánov približne 8 miliónov ton plastov. Plasty môžu ohroziť prakticky akýkoľvek morský život. Napríklad morské korytnačky často prehltnú plastové vrecúška, pretože si ich zamenia za medúzy, ktoré sú ich hlavnou korisťou.
Na rozdiel od väčšiny ostatných odpadkov, plasty zvyčajne nie sú biologicky odbúrateľné – to znamená, že väčšina mikróbov, ktoré sa podieľajú na rozpade iných látok, nerozpoznáva plast ako potravu, takže ho tam nechávajú plávať navždy. Slnečné svetlo nakoniec „fotodegraduje“ väzby v plastových polyméroch, čím sa plast redukuje na menšie a menšie kúsky, čo však situáciu sťažuje. Plast nikdy nezmizne, stáva sa mikroskopickým a môže tak byť konzumovaný morskými organizmami, ktoré vstupujú do potravinového reťazca.
Až 705 000 ton voľne plávajúcich rybárskych sietí predstavuje veľký problém a nebezpečenstvo pre morské živočíchy. Notoricky známe sú fotografie zapletených tuleňov, delfínov, či morských korytnačiek. Zvyšok odpadu pochádza prevažne od rekreačných jachtárov, pobrežných ropných vrtov a veľkých nákladných lodí.
Veľký pacifický kôš predstavuje najväčšiu oblasť akumulovaného odpadu z piatich zón vo svetových oceánoch.
Foto: theoceancleanup.com
Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.