„Významný deň pre prírodu“: EÚ schválila prvý zákon pre podporu biodiverzity
Po mesiacoch rokovania bol zákon EÚ o obnove prírody konečne schválený. Cieľom prvého nariadenia svojho druhu je obnoviť poškodené európske ekosystémy a posilniť biodiverzitu. Jeho cieľom je do roku 2030 obnoviť aspoň 20 percent pevninských a morských oblastí EÚ a do roku 2050 všetky degradované ekosystémy.
Ozónová vrstva sa obnovuje
Montrealský protokol, podpísaný v roku 1987, sa zameriaval na postupné vyraďovanie látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu, ktoré sa nachádzajú predovšetkým v chladiacich zariadeniach, klimatizáciách a aerosólových sprejoch. Štúdia zistila, že atmosférické hladiny škodlivých plynov zodpovedných za diery v ozónovej vrstve, dosiahli vrchol v roku 2021, teda o päť rokov ako predpovedali prognózy.
Vzácne divé kone sa vracajú späť na kazašskú Zlatú step
Prvýkrát po najmenej 200 rokoch sa Przewalského divoké kone vrátili do kazašskej Zlatej stepi. Ide o posledné divoké kone, ktoré zostali na Zemi, ktorých biotopy boli zničené farmárčením a inou ľudskou činnosťou. Pražská zoologická záhrada im teraz vrátila ich pôvodný domov na pláňach Strednej Ázie. Celkovo tam malo byť prevezených 40 zvierat, ktoré môžu pod dohľadom odborníkov začať budovať populáciu.
Ťažba v Amazonskom pralese naďalej klesá
Podľa nových údajov brazílskeho inštitútu pre výskum vesmíru (INPE), sa odlesňovanie v najväčšom dažďovom pralese planéty minulý mesiac prepadlo na najnižšiu úroveň od marca 2018. Odlesňovanie je už v roku 2024 nižšie o 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka a analytici naďalej predpovedajú prudký pokles.
Batérie poháňané baktériami by mohli čoskoro zásobovať farmy udržateľnou energiou
Batérie britského startupu Bactery sú postavené na „pôdnych mikrobiálnych palivových článkoch“ (SMFC), ktoré zachytávajú energiu z prirodzených chemických reakcií, ktoré sa vyskytujú v pôdnych mikroorganizmoch. Elektródy na báze uhlíka sú umiestnené v pôde a pripojené k vonkajšiemu okruhu. Tento systém prenáša elektróny generované určitými mikroorganizmami, keď „spotrebúvajú“ organické zlúčeniny prítomné v pôde a premieňajú ich na elektrinu. Zakladatelia veria, že ich technológia pomôže farmárom zvýšiť výnosy a šetriť zdroje bez toho, aby museli inštalovať drahú a ťažko udržiavateľnú energetickú infraštruktúru.
Prečítajte si tiež:
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Máj 2024
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Apríl 2024
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Marec 2024