Prvý apríl nie je len dňom žartíkov, ale už viac ako 100 rokov patrí všetkým operencom. Ľudia už odpradávna pozorovali svojich operených kamarátov, dávali im mená, obdivovali ich a starali sa o nich. Práve 1. apríla 1906 bola podpísaná Medzinárodná konvencia o ochrane užitočného vtáctva, a preto na pamiatku tohto podpisu sa od roku 1906 každý rok 1. apríl oslavuje ako „Medzinárodný deň vtáctva“.
Smutné štatistiky
Málokto však vie, že tradícia osláv Dňa vtáctva na Slovensku siaha až do Rakúsko-Uhorskej monarchie. Spustil ju prírodovedec Oto Herman, ktorý sa narodil a žil v Brezne. Vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku zorganizoval pre školy podujatie s tematikou vtáctva a stromov. V súčasnosti je hlavným cieľom Medzinárodného dňa vtáctva upozorniť na nebezpečenstvá, ktoré ohrozujú vtáky po celom svete. Odhaduje sa, že približne 13 % (približne 1250) druhov vtákov je ohrozených vyhynutím. Ochrana jednotlivých druhov nestačí, pretože je potrebná aj ochrana ich biotopov. Z našej krajiny mizne veľa zelených oblastí a málokto si uvedomuje, že to zároveň spôsobuje stratu domovov pre mnohé druhy operencov. Najväčšie hrozby na vtáky však číhajú pri ich dlhých migráciách. Podľa BirdLife International uhynie každý rok v Stredozemnom mori, najmä na Cypre, viac ako 1 milión vtákov v dôsledku poľovníckych praktík.

Ako osláviť tento deň?
Ornitológovia po celom svete oslavujú Deň vtákov v teréne, keďže apríl je obdobím, kedy je vtáčia migrácia v plnom prúde a možno pozorovať množstvo zaujímavých druhov. Amatérske pozorovanie vtákov alebo záľuba v pozorovaní vtákov sa nazýva birding. Medzi zanietených pozorovateľov vtáctva patrili aj také osobnosti ako spisovateľka detektívok Agatha Christie, kubánsky revolucionár Fidel Castro, ale aj spevák Mick Jagger či autor bondoviek Ian Fleming. Pozorovatelia operencov sledujú, počúvajú ich hovory, fotografujú ich a vedú si denníky s údajmi. Nie je nezvyčajné, že takto robia skutočné vedecké objavy a registrujú vtáky, ktoré napríklad predtým u nás neboli pozorované. To dokazuje, ako vtáky migrujú a menia svoje domovy.
Etický kódex
Ak milujete pozorovanie vtákov, môžete sa považovať za tzv. birdera. Definícia tohto pojmu je široká, rôznorodá a zahŕňa viaceré spôsoby sledovania. Ak vás baví pozorovať mestské vtáky z okna vašej kancelárie alebo sledovať zvyky vtákov na dvore z pohodlia vášho kresla alebo možno v momente naskočíte do auta, aby ste videli vzácneho migranta, stále sa môžete označiť za birdera. Bez ohľadu na váš štýl, birding alebo sledovanie operencov je definované ako záľuba pozorovania vtákov v ich prirodzenom prostredí.
Neexistuje žiadna správna alebo nesprávna forma birdingu, hoci existuje etický kódex pre birderov. Nájdete v ňom pravidlá rešpektovania vtákov a ich biotopov. K tým základným patrí udržiavanie vzdialenosti od vtákov tak, aby ste ich nevyrušovali, najmä počas hniezdenia. Zostaňte vždy na cestách a chodníkoch určených pre turistov. Pomáha to chrániť biotopy a minimalizuje vplyv na životné prostredie. Vyhnite sa používaniu nahrávok vtáčích zvukov. Tie ich môžu stresovať a narúšať ich prirodzené správanie. Samozrejme rešpektujte súkromný majetok a nezanechávajte po sebe žiadne stopy. Vezmite si so sebou všetok odpad a vyhnite sa poškodeniu rastlín alebo iných biotopov.

Zábava, ku ktorej stačia oči, uši a …
Pozorovanie vtákov ponúka nekonečné možnosti objavovania a zábavy. Vidieť vzácny druh alebo si jednoducho vychutnať spev “obyčajných” vtákov môže byť neuveriteľne obohacujúce. Jednou z krásnych vecí na tomto koníčku je to, že vlastne na to, aby ste sa mu venovali, nič špeciálne nepotrebujete. Len oči a uši. Mnohí však postupne zisťujú, že ich zážitok z pozorovania zlepšuje optika (ďalekohľady), ktorú si môžete zaobstarať aj z druhej ruky. Môžete si so sebou tiež priniesť aj zápisník, aby ste si zapísali svoje pozorovania, prípadne fotoaparát a sprievodcu (kniha o vtákoch), ktorý môže byť veľmi užitočný na identifikáciu vtákov. Niektoré vtáky majú radi vysoké stromy, iné uprednostňujú kríky, niektoré radšej hniezdia pozdĺž potokov, zatiaľ čo ďalšie možno nájsť na otvorených poliach. Ak bývate v meste, žiadny problém! Zamierte do najbližšieho parku, najmä na jar a na jeseň, kedy sú vtáky v pohybe.
Zaujímavosti o birdingu
Pozorovanie vtákov je obľúbenou zábavou miliónov ľudí na celom svete. Spája v sebe vzrušenie z objavovania s pokojom prírody. Zvyšuje tiež povedomie o environmentálnych problémoch a pomáha nám pochopiť dôležitosť biodiverzity a ochrany životného prostredia. Či už ste ostrieľaný birder alebo len začínate, vždy sa môžete niečo nové naučiť. Vedeli ste napríklad, že pozorovanie vtákov môže dokonca zlepšiť duševné zdravie znížením stresu a úzkosti? Alebo že niektoré vtáky dokážu rozoznať ľudské tváre? S viac ako 10 000 druhmi vtákov na celom svete, z ktorých každý má jedinečné správanie a vlastnosti, nie je núdza o zaujímavé fakty. Od rýchlych úderov krídel drobného kolibríka až po bystrý zrak majestátneho orla nás vtáky uchvacujú nespočetnými spôsobmi.
- Termín “birdwatching“ („pozorovanie vtákov“) bol prvýkrát použitý v roku 1901. Objavil sa v knihe s názvom „Sledovanie vtákov“ od Edmunda Selousa.
- Amazonský dažďový prales je rajom pre pozorovateľov vtáctva. Žije tu viac ako 1500 druhov vtákov, vrátane mnohých vzácnych a exotických.
- Central Park v New Yorku je tiež skvelým miestom na pozorovanie vtáctva. Bolo tam zaznamenaných viac ako 280 druhov.

Zopár zábavných faktov o vtákoch
Samotné vtáky sú fascinujúce stvorenia s mnohými jedinečnými vlastnosťami. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o našich operených priateľoch.
- Najmenším vtákom na svete je Čmeľovec kubánsky, z čeľade kolibríkovité. Samec váži iba 1,5 gramu, samica je o niečo väčšia, váži 2 gramy. Dĺžka dospelého jedinca je 5 – 6,1 cm.
- Pštros je najväčší vták. Môže dorásť až do výšky vyše dvoch metrov (2,1 – 2,8 m samec v dospelosti) a vážiť až 63 – 140 kg.
- Vtáky majú vynikajúci zrak. Niektoré druhy môžu vidieť ultrafialové svetlo, ktoré je pre ľudí neviditeľné.
- Rybák dlhochvostý má najdlhšiu migráciu zo všetkých vtákov. Preletí z arktických oblastí do Antarktídy a späť okolo 35 000 kilometrov.
- Vtáky sú potomkami dinosaurov. Vyvinuli sa z teropódnych dinosaurov asi pred 150 miliónmi rokov.
Vedeli ste, že oficiálnym birderom sa môžete stať aj vy, napríklad počas vtáčej hodinky? Zapojili ste sa niekedy do tohto projektu? Pripojte sa k miestnym skupinám, aby ste sa podelili o skúsenosti a získali tipy od iných nadšencov. Svoje pozorovania môžete zaznamenať aj do viacerých zaujímavých databáz. Napríklad na stránke projektu Birding Slovakia.
Pozorovanie vtákov nie je len hobby; je to spôsob, ako sa spojiť s prírodou a oceniť krásu okolo seba. Zoberte si výstroj, vydajte sa von a uvidíte, akých operených priateľov nájdete. Prajeme vám úspešné pozorovanie vtákov!
Titulný obrázok: Canva
Aby vám neunikol žiadny náš článok, odporúčame vám prihlásiť sa k odberu nášho newslettra v spodnej časti stránky.