Keďže sa vám článok o zaujímavostiach zo sveta zvierat páčil, rozhodli sme sa vytvoriť jeho pokračovanie. Tí, ktorí ste ho nečítali, rozhodne sa k nemu po prečítaní tohto článku vráťte, stojí to za to. V prírode je koniec-koncov stále čo nové objavovať. Tak sa teda pohodlne usaďte a tu je ďalších 20 zaujímavých faktov len a len pre vás:
1.
Začneme zľahka, niečím, čo pravdepodobne už viete. Samec morského koníka prechádza tehotenstvom a “rodí” potomstvo namiesto samice. Morský koník je jediným zvieraťom na zemi, ktoré to má takto zariadené. Má totiž na bruchu vak, v ktorom nosí až 2000 mláďat naraz.
2.
A opäť sme pri našej obľúbenej rybe štvorzubec (pufferfish) alebo aj Bloat z Nema. Tento môže obsahovať tetrodotoxín, toxín, ktorý je pre ľudí až 1200-krát smrteľnejší ako kyanid. V jednej rybe je dostatok toxínu na zabitie 30 dospelých ľudí a nie je známy žiadny protijed.
Napriek tomu je, prekvapivo, mäso z niektorých druhov tejto ryby považované v Japonsku za pochúťku. Mäso z ryby Fugu je pomerne drahé a pripravujú ho iba licencovaní kuchári s viac ako 3-ročným prísnym školením, počas ktorého sa naučia odstraňovať toxické časti.
3.
Najhlasnejšie zviera v pomere k svojej veľkosti je klešťanka, ktorá meria len 12 mm na dĺžku, no dokáže vydávať zvuk 99 dB trením genitálií po bruchu. Toto je ekvivalentná hladina hluku pri prevádzke kotúčovej píly alebo vŕtačky.
4.
V zelených oblastiach planéty je priemerne 50 000 pavúkov na pol hektára. Existuje viac ako 45 000 známych druhov pavúkov. Niektoré sú aj celkom sympatické, či?
5.
Albatros sivohlavý dokáže obletieť zemeguľu len za 46 dní. Neuveriteľná cesta okolo sveta zahŕňa približne 22 531 km.
6.
Žirafy sú najvyššie suchozemské zvieratá na svete, dosahujú výšku 5,8 m. Viac ako 2 metre celkovej veľkosti žirafy tvorí slávny dlhý krk, ktorý jej pomáha dosiahnuť listy na vysokých stromoch. Pštros je zasa najvyšší vták na svete. Môže dorásť až do výšky 2,7 m. Nohy pštrosa sú také silné, že ich kopnutie môže zabiť leva alebo človeka. Každá dvojprstá noha má dlhý ostrý pazúr, čo z nej robí impozantnú zbraň.
7.
Dementor osa (druh švábovej osy) dokáže svojím jedom paralyzovať šváby a mení ich do stavu podobného zombie. Toxíny spôsobujú, že šváb nemôže ovládať svoje vlastné pohyby.
Predpokladá sa, že jed znižuje aj mozgovú aktivitu, vďaka ktorej šváby cítia strach a utekajú do bezpečia (osie hniezdo). Dementor osa potom nakladie vajíčka na švába, aby slúžil ako inkubátor pre jej mláďatá.
8.
Ľadové medvede majú pod bielym kožuchom uhlovo čiernu kožu. Pomáha im absorbovať teplo, aby sa zahriali, zatiaľ čo biela kožušina im slúži na maskovanie sa v zasneženom a ľadovom prostredí, v ktorom žijú.
9.
Mravčiar veľký skonzumuje za jediný deň až 35 000 mravcov a termitov. Používa na to svoj dlhý lepkavý jazyk, ktorým pochytá stovky mravcov za minútu. Je zaujímavé, že mravčiari zámerne nikdy nezničia hniezdo mravcov a radšej nechajú niektoré mravce nažive, aby sa mohli v budúcnosti vrátiť a znova sa nakŕmiť.
10.
Veľké biele žraloky dokážu rozpoznať kvapku krvi v 100 litroch vody a dokonca cítia malé množstvá krvi zo vzdialenosti 5 km. Na detekciu krvi používajú svoj čuch, predovšetkým orgán nazývaný „čuchová žiarovka“.
11.
Rypoš lysý (niečo medzi krtkom a potkanom, radšej to negooglite) môže žiť v takmer nulovej atmosfére kyslíka. Je neuveriteľné, že v prostredí s nulovým obsahom kyslíka môže prežiť až 20 minút bez toho, aby utrpel akékoľvek poškodenie zdravia.
12.
Pach skunka je dostatočne silný na to, aby ho človek zacítil až na 5,6 km. Zapáchajúci “postrek” od skunka môže tiež spôsobiť podráždenie pokožky a dokonca aj dočasnú slepotu. Kto by to povedal o tejto peknej tváričke, že?!
13.
Najjedovatejšia ryba na svete je 30 centimetrová synanceia (Stonefish). Na chrbte má 13 ostrých plutvových ostňov, z ktorých každý má dve jedové žľazy. Uštipnutie je mimoriadne bolestivé, môže byť pre človeka smrteľné a väčšinou k nemu dochádza v dôsledku šliapnutia na tohto milého tvora.
14.
Zadné nohy tigra sú také silné, že zostávajú “funkčné” aj po smrti. Tigre boli zastrelené, vykrvácali a zomreli – a popritom zostali stáť na nohách po celú dobu. Fu!
15.
Rohy nosorožca sú vyrobené z „keratínu“, rovnakého typu proteínu, z ktorého sa tvoria vlasy a nechty. Niektoré druhy nosorožcov majú dva rohy, zatiaľ čo iné majú iba jeden roh.
16.
Dážďovník skalný je schopný zostať vo vzduchu viac ako 6 mesiacov bez pristátia. Je držiteľom svetového rekordu za najdlhší zaznamenaný neprerušovaný let vtáka, ktorý vo vzduchu prekonal 200 dní, počas lovu lietajúceho hmyzu vo svojom zimovisku, na oblohe západnej Afriky.
17.
Plch sivý (Glis glis) je schopný hibernovať najdlhšie – až 11 mesiacov v roku, keď je nízka dostupnosť potravy. Aby tento výkon zvládol, zdvojnásobí alebo dokonca strojnásobí svoju telesnú hmotnosť ešte pred hibernáciou. Počas hibernácie je schopný znížiť rýchlosť metabolizmu a dokonca môže prestať dýchať na dobu až jednej hodiny.
18.
Japonské makaky sa pre zábavu hrajú so snehovými guľami. Tieto snežné opice boli pozorované, ako zhŕňajú snehové gule a potom ich tlačia dolu kopcami, len aby “bola sranda”. Iné zhromažďujú hrudky snehu a nosia si ich, aby im ostatné opice závideli, a tie sa zasa snažia im kôpky ukradnúť. Podoba s ľuďmi čisto náhodná.
19.
Vorvane tuponosé sú najväčšími predátormi na svete. Môžu byť dlhé až 20 metrov a vážiť až 80 ton. Tieto obrovské veľryby sa ponárajú až takmer 3000 m pod povrch, kde lovia obrovské chobotnice. Chobotnica obrovská môže byť rovnako veľká alebo väčšia ako vorvaň, a preto spolu kruto zápasia. Dospelé vorvane preto možno vidieť s jazvami na hlavách od týchto obrovských chobotníc.
20.
Najväčší hmyz, aký kedy žil, bola „vážka“ s rozpätím krídel cez 75 cm. Nazývala sa Meganeuropsis a bola tu asi pred 247 miliónmi rokov. Bol to zdatný dravec s veľkými čeľusťami, ktoré používal na chytanie rýb, obojživelníkov a hmyzu.
To by sme neboli my, aby sme vám nepridali ešte aj jeden bonusový “fun fact” a tento naozaj stojí za to:
Koala má odtlačky prstov takmer identické s tými ľudskými! Je tak zložité rozlíšiť odtlačky prstov koál a ľudí, že dokonca aj pod mikroskopom je ťažké povedať komu patria. Existujú dokonca hlásené prípady, keď odtlačky prstov koaly zmiatli forenznú analýzu na miestach činu. Pozor na prefíkané jedince, aby vás do niečoho nenamočili. 🙂
Čo poviete, urobíme ešte niekedy pokračovanie zaujímavostí zo sveta zvierat? 🙂