Ženevské komunitné špajze využívajú zdieľanie, aby zabránili plytvaniu potravinami
V snahe znížiť množstvo odpadu ženevská nezisková organizácia Free-Go zavádza do ulíc voľne prístupné chladničky, do ktorých môžu ľudia priniesť jedlo, ktoré už nevyužijú a skončilo by pravdepodobne ako odpad. Na druhej strane si z chladničky môže jedlo zobrať ktokoľvek, kto potrebuje. Projekt sa začal pred rokom s jednou chladničkou mimo komunitného centra. Podľa odhadov organizácie, prvá chladnička pomohla minulý rok ušetriť asi tri tony potravín, ktoré by sa vyhodili. V Ženeve aktuálne nájdeme štyri takéto zdieľané chladničky, ktoré sú strategicky rozmiestnené po meste, pričom umiestnenie piatej je naplánované do konca roka.
Francúzsko ukončí neekologickú tlač papierových účteniek
Vo Francúzsku vstúpil do platnosti koniec automatickej tlače papierových potvrdení o nákupe (účteniek). Zákazníci si ale budú môcť aj naďalej účtenku vyžiadať, ak ju budú potrebovať. Vydávanie účteniek zostáva naďalej povinné na miestach, ako sú napríklad reštaurácie alebo parkovacie domy.
Spaľovanie fosílnych palív v EÚ na výrobu elektriny kleslo na rekordne najnižšiu úroveň
27 členských štátov spálilo o 17 % menej fosílnych palív na výrobu elektriny v období od januára do júna 2023 ako v rovnakom období rok predtým, zistila štúdia thinktanku pre čistú energiu Ember, o ktorej infomoval denník The Guardian. Ako uvádza štúdia, pokles výroby fosílnych palív bol spôsobený poklesom dopytu po elektrine, ako aj určitým rastom čistej energie. Správa Ember zistila, že rast solárnej energie pokračoval aj v prvej polovici roka, čím sa vyrobilo o 13 % viac elektriny ako v rovnakom období v roku 2022. Výroba veternej energie vzrástla o 5 %, zatiaľ čo vodná energia vzrástla o 11 %. Niekoľko krajín zároveň prekonalo rekordy v podiele ich energie, ktorá pochádzala z obnoviteľných zdrojov energie. Grécko a Rumunsko prvýkrát prekonali hranicu 50 % energie pochádzajúcej z obnoviteľných zdrojov energie a Dánsko a Portugalsko prekonali 75 %.
Štúdia zistila, že baktérie, ktoré „požierajú“ metán, môžu spomaliť globálne otepľovanie
Skupina výskumníkov z University of Washington navrhuje metódu odstraňovania metánu pomocou skupiny baktérií známych ako metanotrofy na prirodzenú premenu metánu na oxid uhličitý a biomasu. „Všetky baktérie v tejto skupine „žerú“ metán, odstraňujú ho zo vzduchu a časť z neho premieňajú na bunky, ako zdroj trvalo udržateľných bielkovín,“ uviedla vedúca výskumníčka Mary E Lidstrom pre denník The Guardian. Technológia má potenciál výrazne znížiť emisie silného skleníkového plynu metánu. Práve atmosférický metán za posledných 15 rokov rýchlo stúpa, dosahuje rekordné hodnoty a v súčasnosti predstavuje najmenej 30 % celkového globálneho otepľovania.
USA zakázalo predaj klasických žiaroviek
Prvého augusta tohto roka nadobudli účinnosť pravidlá nastavujúce nový štandard pri predaji žiaroviek. Obchodníkom sa zakazuje predaj žiaroviek, ktoré nie sú energeticky úsporné. Cieľom je šetriť energiou a podporiť prechod na udržateľné využívanie energie. Ministerstvo USA pre energetiku uviedlo, že napríklad energeticky účinnejšie žiarovky ako napríklad LED žiarovky, spotrebujú najmenej o 75 % menej energie a vydržia až 25-krát dlhšie ako klasické žiarovky. V príprave už sú ďalšie návrhy, ktoré by mali obmedziť napríklad neefektívne plynové sporáky, ktoré plytvajú plynom.
Miera emisií skleníkových plynov v Indii klesla za posledných 14 rokov o 33 %
Tento pokles je rýchlejší, než sa očakávalo, a je spôsobený nárastom výroby energie z obnoviteľných zdrojov. Najnovšie zistenia ukázali, že India je na dobrej ceste k splneniu záväzku k Dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC), že do roku 2030 zníži intenzitu emisií o 45 percent v porovnaní s úrovňou z roku 2005.
Prečítajte si tiež:
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Júl 2023
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Jún 2023
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Máj 2023